Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się robaków z owoców? Sezon na maliny i czereśnie powoli się rozkręca. Latem pojawią się też śliwki. To trzeba wiedzieć

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Okazuje się, że nie trzeba specjalistycznych środków, by usunąć robaki z kupionych czereśni. Do mieszanki wody z solą zanurzamy owoce na godzinę. W tym czasie zamieszkałe w nich nasionnice będą chciały wydostać się ze środka i utoną w płukance. Ta metoda pomoże również na insekty w wiśniach.
Okazuje się, że nie trzeba specjalistycznych środków, by usunąć robaki z kupionych czereśni. Do mieszanki wody z solą zanurzamy owoce na godzinę. W tym czasie zamieszkałe w nich nasionnice będą chciały wydostać się ze środka i utoną w płukance. Ta metoda pomoże również na insekty w wiśniach. GettyImages/Tomasz Klejdysz
Robaczywe owoce odbierają apetyt, niestety w sezonie bardzo łatwo o różne szkodniki w czereśniach, wiśniach, malinach oraz innych owocach jagodowych. Żerowanie owadów może być też widoczne w śliwkach, które zaczną pojawiać się już w lipcu. Jak sprawdzić przed zakupem, czy nasze letnie rarytasy mają robaki? Czy da się ich pozbyć domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Spis treści

Owoce sezonowe 2023. Truskawki już są, lada moment będzie wysyp malin i czereśni

W czerwcu zaczął się sezon na ulubione owoce Polaków. Bazary uginają się od truskawek, jeszcze spod osłon, ale już niedługo tych gruntowych. Widać pierwsze maliny, niedługo wysypią czereśnie, a w środku lata potrwa boom na wiśnie, jagody oraz śliwki.

Kochamy owoce za ich soczystość, miękkość i smak, które przywodzą na myśl wakacje na wsi. Niestety, natura potrafi płatać figle i zamiast zachwycającego miąższu, możemy znaleźć w środku białego robaka. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony obecność intruza świadczy o tym, że uprawa drzew i krzewów obyła się bez pestycydów, z drugiej strony klient oczekuje od producenta, w tym przypadku rolnika/ogrodnika, pełnowartościowego towaru.

Walka ze szkodnikami roślin. To one atakują drzewa i krzewy

Dla plantatorów walka ze szkodnikami to wyzwanie. Działania wielu owadów doprowadzają nie tylko do słabszych plonów, ale mogą znacznie porazić i osłabić prowadzone od wielu lat uprawy. Kluczem do sukcesu może być profilaktyka. Wprowadzenie zawczasu niektórych zabiegów, stosowanie naturalnych odstraszaczy może ochronić rośliny przed plagą intruzów.

Na przełomie maja i czerwca pojawia się nasionnica trześniówka - mała muchówka, wylatująca z gleby w okresie pełni kwitnienia robinii (zwanej akacją) i po kilku dniach rozpoczynająca składanie jaj na owocach czereśni i wiśni, czytamy na stronie Polskiego Związku Działkowców, Okręgu w Szczecinie.

Robaczywe czereśnie, wiśnie i truskawki. Co je atakuje i jak pozbyć się insektów z owoców?

Zmorą czereśni są wspomniane larwy nasionnicy trześniówki. Ich obecność w środku owoców nie grozi problemami zdrowotnymi, ale zaburza poczucie estetyki wielu z nas. Jak pozbyć się małych szkodników z owoców lata? Sposób jest bardzo prosty. Do mieszanki wody z solą zanurzamy owoce na godzinę. W tym czasie nasionnice będą chciały wydostać się ze środka i utoną w płukance. Ta metoda pomoże również na robaki w wiśniach.

Truskawki, które nie są pryskane, mają to do siebie, że na ich powierzchni można znaleźć niedostrzegalne na pierwszy rzut oka jaja. Najczęściej są to larwy muszek owocówek. Można się ich pozbyć podobnie jak nasionnic z czereśni – za pomocą wody z solą, niektórzy używają też wody z octem.

Robaczywe maliny. Czy można je jeść?

Latem wielu z nas sięga po maliny. Rozkoszujemy się ich smakiem prosto z pudełka. Mało kto zwraca uwagę na zawartość każdego z owoców. Czy to błąd? W środku mogą kryć się małe biały larwy. Uspokajamy, nie mają one wpływu na zdrowie człowieka. Co więcej, zjadając nieproszonych gości, nie zatrujemy się i nie zachorujemy. Mycie tak małych i delikatnych smakołyków, jak maliny, może im tylko zaszkodzić, jeśli jednak zdecydujemy się na ich przepłukanie, trzeba robić to szybko i osuszać je za pomocą ręcznika papierowego.

Owoce późnego lata. Śliwki i jagody też mogą być robaczywe

Zdarza się, że robaczywe są uwielbiane przez Polaków śliwki. Niestety, wtedy jest już za późno na zwalczenie szkodników. Plantatorzy mogą powalczyć z chorobami drzew dopiero w następnym roku. Kupując owoce, łatwo możemy sprawdzić, czy w środku nie czeka nas niemiła niespodzianka. Trefne zazwyczaj posiadają plamy lub dziurki, które świadczą o ingerencji szkodników. Po rozkrojeniu mają również zmieniony kolor przy pestce lub widać wokół gąszcz larw.

Choć na jagody jeszcze trzeba poczekać, warto wiedzieć, że surowe owoce mogą być nośnikiem bąblowicy. Wszystko przez jaja bąblowca. Tasiemce są trudne do wykrycia, dlatego trzeba dokładnie umyć małe ciemne kulki, aby mieć pewność, że jemy bezpiecznie. Gdy zrywamy owoce sami, należy pamiętać o higienie rąk i paznokci po zbiorach.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24