Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracować legalnie - dyżur telefoniczny eksperta Państwowej Inspekcji Pracy

Józef Lonczak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
Wciąż trwa kampania PIP „Pracuję legalnie”. Na tematy związane z legalnością zatrudnienia i wyborem pracy legalnej zamiast w tzw. szarej strefie można pytać eksperta podczas dyżuru telefonicznego w środę (16 października) w godz. 10 - 11,30 pod nr tel. 532 418 986.

- Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie uczestniczy w kampanii „Pracuję legalnie!”. Jej celem jest propagowanie wyboru pracy legalnej zamiast zatrudnienia w tzw. szarej strefie i pracy nielegalnej. Uświadamiamy pracującym korzyści wynikające z legalnej pracy oraz zagrożenia wypływające z wykonywania pracy nierejestrowanej lub deklarowanej fałszywie - tłumaczy Barbara Czarnek, nadinspektor pracy OIP w Rzeszowie. - Zapraszamy zatem do skorzystania z pomocy merytorycznej Państwowej Inspekcji Pracy przy eliminowaniu tych nieprawidłowości.

Przypomnijmy, kampania kierowana jest do pracodawców i pracowników polskich i obywateli państw spoza UE, a w szczególności obywateli Ukrainy.

- Nasz ekspert, będzie udzielał odpowiedzi na pytania czytelników przez 1,5 godziny - od godz. 10 do 11.30 w środę 16 października br., pod nr tel. 532 418 986 i jest to numer udostępniony wyłącznie na potrzeby tego dyżuru - zachęca nadinspektor pracy OIP Barbara Czarnek.

Z przeprowadzonych kontroli PIP wynika, że wykonywanie pracy bez potwierdzenia na piśmie warunków umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to obok niewypłaconych wynagrodzeń i wypadków przy pracy istotne problemy naszego rynku pracy. Jak już informowaliśmy, w 2018 r. kontrolami legalności zatrudnienia objęto blisko 8 tys. polskich obywateli. Z tej grupy ponad tysiąc osób pracowało nielegalnie.

W 2018 r. w woj. podkarpackim przeprowadzono 233 kontrolami zatrudnienia objęto 927 cudzoziemców. - W ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost liczby pracujących cudzoziemców aż o 1,2 tys. czyli 92 procent. Po prostu pracodawcy poszukują pracowników. Nie bez znaczenia jest również położenie województwa przy granicy z Ukrainą i bliskość domów rodzinnych pracowników cudzoziemców - tłumaczy nadinspektor pracy OIP w Rzeszowie. - Ujawniliśmy nielegalną pracę zarobkową 80 cudzoziemców.
Warto natomiast podkreślić, że wzrost zatrudnienia cudzoziemców w województwie podkarpackim nie skutkował - po raz pierwszy od 10 lat - wzrostem liczby cudzoziemców pracujących nielegalnie.

Przypomnijmy też, że Państwowa Inspekcja Pracy wypełniając zadania związane z kontrolą legalności zatrudnienia cudzoziemców, współpracuje ze Strażą Graniczną, administracją rządową, powiatowymi urzędami pracy oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który jest również patronem strategicznym tej kampanii.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24