Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracować legalnie - zapytaj telefonicznie eksperta Państwowej Inspekcji Pracy

Józef Lonczak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Norbert Ziętal
Trwa kampania „Pracuję legalnie”. Na tematy związane z legalnością zatrudnienia i wyborem pracy legalnej zamiast w „szarej strefie” można pytać eksperta podczas dyżuru w piątek w godz. 10 - 11,30 pod nr tel. 532 418 986.

- Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie realizuje kampanię „Pracuję legalnie!”. Jej celem jest m.in. propagowanie wyboru pracy legalnej w miejsce zatrudnienia w „szarej strefie” i pracy nielegalnej, uświadomienie pracującym korzyści wynikających z wykonywania „pracy legalnie” oraz zagrożeń wypływających z wykonywania pracy nierejestrowanej lub deklarowanej fałszywie - wyjaśnia Barbara Czarnek, nadinspektor pracy OIP w Rzeszowie. - Zapraszamy do skorzystania z pomocy merytorycznej Państwowej Inspekcji Pracy przy eliminowaniu tych nieprawidłowości.

Kampania kierowana jest do pracodawców i pracowników polskich oraz obywateli państw spoza UE, a w szczególności obywateli Ukrainy, pracujący lub planujący zatrudnienie na terenie RP, a ze względu na tematykę konferencji także do agencji zatrudnienia.

- Nasz ekspert, będzie udzielał odpowiedzi na pytania czytelników przez 1,5 godziny - od godz. 10 do 11.30 w piątek 4 października br., pod nr tel. 532 418 986 i jest to numer udostępniony wyłącznie na potrzeby tego dyżuru - zachęca nadinspektor pracy OIP Barbara Czarnek.

Z kontroli PIP wynika, że wykonywanie pracy bez potwierdzenia na piśmie warunków umowy o pracę i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to wciąż, obok niewypłaconych wynagrodzeń i wypadków przy pracy istotne problemy naszego rynku pracy. Np. w 2018 r. kontrole legalności zatrudnienia objęły 7 880 polskich obywateli. Z tej grupy 1.114 osób wykonywało pracę nielegalnie, w tym 91 osób wykonywało pracę bez potwierdzenia na piśmie warunków zawartej umowy o pracę, 1.003 osoby – bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego i 114 bezrobotnych nie zawiadomiło PUP o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności pozarolniczej.

W 2018 r. w woj. podkarpackim przeprowadzono 233 kontrole legalności zatrudnienia i objęły one 927 cudzoziemców. -W 2018 r. odnotowaliśmy przy tym wzrost liczby pracujących cudzoziemców aż o 1,2 tys. czyli 92 procent. Wzrost liczby cudzoziemców, wynika z determinacji pracodawców, by zyskać pracowników. Nie bez znaczenia jest również położenie województwa przy granicy z Ukrainą i bliskość domów rodzinnych pracowników cudzoziemców - tłumaczy nadinspektor pracy OIP w Rzeszowie. - Ujawniono nielegalne powierzenie pracy zarobkowej 80 cudzoziemcom, w porównaniu do 2017 r. to spadek o 30 procent: tj. 75 obywatelom Ukrainy, 3 Białorusinom, jednemu Rosjaninowi i jednemu obywatelowi Azerbejdżanu.
Warto podkreślić, że wzrost zatrudnienia cudzoziemców w województwie podkarpackim nie skutkował - po raz pierwszy od 10 lat - wzrostem liczby cudzoziemców pracujących nielegalnie.

Przy wypełnianiu zadań związanych z kontrolą legalności zatrudnienia cudzoziemców, Państwowa Inspekcja Pracy współpracuje ze Strażą Graniczną, wojewodami, powiatowymi urzędami pracy oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który jest patronem strategicznym kampanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24