MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które sprawią, że ta codzienna czynność będzie łatwiejsza

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Robienie kupy czasem nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Jakie są sposoby na łatwiejsze wypróżnianie się? Sprawdź, przesuwając zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Robienie kupy czasem nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Jakie są sposoby na łatwiejsze wypróżnianie się? Sprawdź, przesuwając zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. gpointstudio/freepik
Kupa – niby nic, a jednak czasami okazuje się prawdziwą sztuką. Choć wielu z nas niechętnie o tym mówi, to niejednokrotnie sprawia nam problem i zrobienie kupy urasta do rangi problemu spędzającego nam sen z powiek. Regularne wypróżnianie się jest ważne dla zdrowia układu pokarmowego. Jak poprawnie robić kupę i dlaczego jest to takie ważne? Dowiedz się, jak sprawić, by „dwójka” nie była dla nas kłopotliwa.

Spis treści

Jak często powinno się wypróżniać?

Kał i wypróżnianie się to indywidualna sprawa. Każdy ma swój rytm i zazwyczaj chodzi do toalety o podobnej porze tyle samo razy dziennie. Z badania z 2010 roku opublikowanym w Scandinavian Journal of Gastroenterology dowiadujemy się, że 98 proc. jego uczestników chodziło na stronę od trzech razy w tygodniu do trzech razy dziennie. Zatem: to zależy od osoby, trybu życia, diety itp. Jednak znaczne odchylenia od naszej normy mogą wskazywać na problemy z jelitami lub żołądkiem. Warto to obserwować i skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić, aby wywołać kał? Poznaj 10 sposobów na szybkie zrobienie kupy i ułatw sobie wypróżnianie

Czy mam zaparcia?

Zaparcia się jednym z częstszych problemów układu trawiennego, jakich doświadczamy. To połączenie uczucia pełności, drażliwości i braku wypróżniania przez 2-3 dni.

Objawem zaparć mogą być:

 • uczucie zablokowania,
 • wrażenie utknięcia czegoś w odbytnicy,
 • trudne do oddania, ciemne i grudkowate stolce,
 • napinanie się podczas wypróżniania,
 • robienie kupy rzadziej niż trzy razy w tygodniu,
 • ból podczas wypróżniania.

Zaparcia często są objawem czegoś innego, m.in. odwodnienia, stresu, niedoboru błonnika.

Jak dobrze robić kupę? Poprawna pozycja przy wypróżnianiu

Regularne robienie kupy to część utrzymania zdrowego układu pokarmowego. Jak się jednak okazje, nie zawsze przychodzi nam to tak naturalnie, jak by mogło się wydawać. Pewien dyskomfort podczas wypróżniania jest normalny, ale już ból nie powinien towarzyszyć tej czynności. Kilka lat temu Internet obiegło video z jednorożcem, który robił… kupę. Nagranie okazało się viralem i otworzyło dyskusję o prawidłowej pozycji podczas robienia „dwójki”. Część ludzi skorzystała z tych rad, inni ją odrzucili. Przyjrzyjmy się, czy pozycja podczas oddawania kału może mieć wpływ na ten proces.

Zobacz viralowe nagranie:

Wielu Polaków jeździ na wakacje na Bałkany czy popularnej ostatnio Turcji. W toaletach często spotyka ich niespodzianka w postaci nietypowej już dla nas toalety, czyli tzw. ubikacji kucanej. To typ toalety, na której nie siadamy, a załatwiamy się w pozycji kucznej. I to właśnie kucanie może zmienić wszystko, jeżeli chodzi o robienie kupy. Dlaczego?

Są trzy podstawowe pozycje, które możemy wykorzystać do zrobienia kupy – w literaturze medycznej określane jako pozycje defekacyjne. Są to:

 • pozycja siedząca,
 • pozycja siedząca z uniesionymi biodrami,
 • kucanie.

Ułożenie naszego ciała może utrudnić lub ułatwić wypróżnienie. Jeżeli kanał odbytniczy jest ściśnięty lub zgięty, to jelita nie zostaną całkowicie opróżnione. Jeżeli zaś kanał ten jest prosty, proces defekacji przebiega znacznie łatwiej. Równie ważne i pomocne mogą się okazać: pozycja bioder, uniesienie nóg i pochylenie podczas oddawania stolca.

 • Pozycja siedząca jest dla nas najbardziej typową pozycją podczas robienia kupy. Toalety, na których siadamy, pojawiły się w XIX wieku. Badacze zajmujący się układem pokarmowym wskazują, że pozycja siedząca może powodować różne dolegliwości zdrowotne, m.in. zespół jelita drażliwego, zaparcia. Jak mówią, naturalny ludzki odruch podczas wypróżniania się to kucanie. W pozycji siedzącej nie rozluźniają się mięśnie odbytu w linii prostej i stąd mogą brać się nasze problemy.
 • Pozycja siedząca z uniesionymi biodrami, czyli siedzenie na toalecie z biodrami ułożonymi pod kątem 60 stopni w stosunku do ciała może pomóc mięśniom odbytu być w bardziej neutralnej pozycji, zmniejszając napięcie, które jest potrzebne do wydostania się kału. Co prawda nie ma badań, które potwierdziłyby, że siedzenie z ugiętymi biodrami jest lepsze niż kucanie podczas robienia kupy, choć niektóre z nich sugerują, że może to być lepsze niż samo siedzenie.
 • Kucanie, czyli siedzenie z podniesionymi kolanami i lekko rozłożonymi nogami, może być rzeczywiście najbardziej naturalną i najskuteczniejszą metodą defekacji. Jak wykazało badanie z 2019 roku, urządzenie do modyfikacji pozycji na toalecie, które podnosi zginacze bioder do pozycji kucania, zmniejszyło napięcie, a samo wypróżnienie było odczuwane jako pełniejsze. Co ciekawe, uczestnicy badania spędzili też więcej czasu na robieniu kupy, gdy używali tego typu urządzenia.

Pomoce do robienia kupy

Wcale nie chodzi tu o zabieranie ze sobą do toalety gazet, książek czy telefonów. We wspomnianym wcześniej video taką pomocą być podnóżek, który poprawiał naszą pozycję defekacyjną i ułatwiał wypróżnianie. Takie taboreciki są dostępne też na polskim rynku, ale możemy też skorzystać z tego, co mamy pod ręką (albo raczej pod nogą) – stołeczek, miska, a nawet kosz na śmieci i lekkie pochylenie do przodu pozwoli nam przybliżyć się do idealnej pozycji, czyli kucania.

Co zrobić, żeby robienie kupy było łatwiejsze? 5 rad, które ułatwią wypróżnianie

Prawidłowa pozycja podczas robienia kupy to nie wszystko. Możemy siedzieć na tronie, jak należy, a i tak mamy problem z wypróżnieniem. Co jeszcze możemy zrobić, żeby kał opuszczał nas lekko i bezboleśnie? Oto praktyki, które pomogą nam usprawnić defekację.

Zobacz 5 wskazówek, które ułatwią robienie kupy:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które sprawią, że ta codzienna czynność będzie łatwiejsza - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24