Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przyrządzać bataty

al/Ula Sobol
Bataty zawierają wiele witamin i warto je podać na stół.
Bataty zawierają wiele witamin i warto je podać na stół. sxc.hu
Bataty - słodkie ziemniaki z naszymi, polskimi kartoflami mają niewiele wspólnego.

Ile kalorii

Ile kalorii

W 100 g batatów pieczonych w mundurkach jest 92 kalorii oraz wartości odżywcze o następującym składzie: 2 g białka, 0 g tłuszczów, 21 g węglowodanów.

Jadalne bulwy batatów trochę przypominają kształtem naszego kartofla. Są jednak dłuższe i mają szpiczaste końcówki.

Ten wilec ziemniaczany, bo tak brzmi botaniczna nazwa słodkiego ziemniaka, coraz częściej pojawia się na naszym stole. Ciągle jeszcze uważany jest za fantazyjne i dziwne warzywo.

Może jednak warto się skusić i go spróbować.

Bataty wywodzą się z rejonu Ameryki Środkowej i Południowej. Najczęściej można je spotkać z charakterystyczną ciemnopomarańczową lub czerwoną skórką oraz ciemnopomarańczowym miąższem. Są delikatne i słodkie w smaku. I na pewno wartościowsze od ziemniaków.

- Warzywo to jest uważane za jedno z najbardziej odżywczych - zapewnia Małgorzata Knych, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Rzeszowie. - Jest znakomitym źródłem błonnika pokarmowego.

Bogactwo witamin

Bataty gromadzą dużą ilość witaminy A i witaminę B1, B2, B6 oraz cenne pierwiastki: żelazo, potas, mangan i miedź.

- Obfitują w węglowodany, w tym duże ilości skrobi. Są również źródłem magnezu, fosforu, sodu i wapnia, beta-karotenu. Dodatkowo - witamin PP i kwasu foliowego - wylicza dietetyk.

Małgorzata Knych podkreśla, że bataty posiadają najwięcej spośród innych warzyw witaminy E. Zaopatrzone są także w polifenole o właściwościach przeciwutleniajacych.

- Bulwy zawierają duże ilości antyoksydantu i beta-karotenu, zapobiegającego chorobom serca, zaćmie oraz wielu nowotworom. Duża ilość beta-karotenu ma korzystny wpływ na poprawę kondycji suchej lub zniszczonej skóry.

Bataty w kuchni

Spożywamy je po ugotowaniu, smażeniu lub upieczeniu. Na ostro lub słodko. Bez dodatku przypraw. W smaku przypominają trochę dynię, trochę marchewkę.

Można z nich zrobić zarówno przekąski, jak i dania główne m.in. zupy kremy. Zaserwować jako frytki (pieczone na patelni lub w piekarniku). Zrobić z nich sałatki i zapiekanki.

Dobrze smakują mieszane z różnymi warzywami, m.in. buraczkami i cukinią, a także z mięsem i rybami. Przyprawiać się je imbirem, kolendrą, tymiankiem, chilli i miodem, podawać z dodatkiem orzeszków. Można z nich także robić naleśniki oraz piec ciasto.

To nowa alternatywa dla ziemniaków. Dzięki nim potrawy zyskują niecodzienny smak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24