Jak rozliczyć pracę za granicą

Redakcja
Informuje TERESA RAK, kierownik działu podatku dochodowego II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

- Cały rok przepracowałem legalnie w Niemczech, jak ma wyglądać moje rozlicznie?

– Jeżeli uzyskany został dochód tylko i wyłącznie w Niemczech, to zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania do rozliczenia rocznego ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, która polega na tym, że dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, co oznacza, że w Polsce nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

- W 2009 r. pół roku byłem bezrobotny w kraju, pobierałem zasiłek ale wyjechałem do Anglii i przez drugą połowę roku pracowałem w oficjalnej firmie. Jak się mam rozliczyć?

- Dla Polaka pracującego w Anglii z miejscem zamieszkania w Polsce dochód uzyskany na Wyspach będzie miał wpływ na wysokość podatku w Polsce. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przewiduje tzw. metodę wyłączenia z progresją, zgodnie z która Polska zwalnia z opodatkowania dochody osiągnięte w Anglii ale podatek od dochodów osiągniętych w Polsce określa się stosując stopę procentowa. Stopę procentowa ustala się w ten sposób, iż do dochodów Polskich dodaje się dochody osiągnięte w Anglii i od sumy tych dochodów oblicza się podatek wg obowiązującej skali podatkowej a następnie ten obliczony podatek należy podzielić przez sumę dochodów polskich i angielskich i pomnożyć przez 100 (stopę podatkową ustala się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku). Tak obliczoną stopą procentową oblicza się podatek od dochodów osiągniętych w Polsce. Właściwym formularzem do rozliczenia dochodów polskich i angielskich jest PIT-36 i również należy wypełnić załącznik PIT/ZG.

- W ciągu roku pracowałem w trzech krajach. Trzy miesiące w Polsce, trzy miesiące we Włoszech i pół roku w Niemczech. Jak ma wyglądać moje rozliczenie?

- Jeżeli posiada pan miejsce zamieszkania w Polsce, ma pan obowiązek rozliczania się z całości dochodów w Polsce. W PIT-36 dochód krajowy wykazuje Pan w części D.1, natomiast dochód łączny osiągnięty w Niemczech i we Włoszech wykazuje Pan w poz. 168. Obowiązuje tu metoda wyłączenia z progresją, czyli liczy pan stopę procentową, według której, opodatkowane są dochody krajowe. Do tego zeznania należy wypełnić 2 załączniki PIT/ZG – jeden załącznik PIT/ZG dotyczący dochodów osiągniętych w Niemczech i drugi dotyczący dochodów osiągniętych we Włoszech.

Przysługuje również zastosowanie pomniejszenia osiągniętego przychodu zagranicą o diety w wysokości 30 proc. za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pozostawał Pan w stosunku pracy oraz o koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy w wysokości 111,25 zł miesięcznie.

Stanisław Siwak [email protected]nowiny24.pl

17 867-22-58

 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie