Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak samodzielnie odnowić pokój?

Józef Lonczak
Tapetowanie najlepiej wypada jako praca zespołowa. We dwoje pracuje się szybciej, skuteczniej i weselej niż w pojedynkę.
Tapetowanie najlepiej wypada jako praca zespołowa. We dwoje pracuje się szybciej, skuteczniej i weselej niż w pojedynkę. Fot. BananaStock
Już za chwilę świat się wokół zazieleni. To dobra pora, aby pomyśleć także o zmianie wystroju mieszkania.

Tym bardziej, że można to zrobić samemu, choć jeszcze lepiej we dwoje. Wystarczy tylko trochę dobrych chęci i wnętrze zmieni się nie do poznania.

Warto już dziś zabrać się za przygotowania. A pokój można odnowić choćby i po roku użytkowania. Nawet, jeśli znajomi będą mówić, że "pokój jest w stanie nienagannym". Być może tak jest, ale jeśli w lokum mieszka aktywnie kilka osób, to zawsze odbija się to na stanie pomieszczeń.

Tajemnice podłoża

Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne, czyli malarskie lub tapeciarskie winno być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne (nie wchłaniające zbytnio farby czy kleju). Dlatego prace należy rozpocząć od usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, zdrapać łuszczące się farby, oderwać stare tapety. Należy to zrobić koniecznie, gdy poprzednie warstwy niezbyt dobrze trzymają się podłoża.

Piotr Przesławski, Grupa Atlas:- Bywa, że usuwanie tapet przysparza sporych problemów. Często nie wystarcza namoczenie starych tapet ciepłą wodą z dodatkiem
Piotr Przesławski, Grupa Atlas:
- Bywa, że usuwanie tapet przysparza sporych problemów. Często nie wystarcza namoczenie starych tapet ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła. Żeby umożliwić wodzie dostęp do warstwy kleju, warto takie tapety, jeszcze przed namoczeniem, pokaleczyć, używając grubego papieru ściernego, szczotki drucianej lub kolczastego wałka. Możliwe, że i klej trzeba będzie solidnie namoczyć - nawet kilka razy. Można też użyć specjalnego płynu do usuwania tapet, na przykład Atlas Alpan. Dostępny w postaci skoncentrowanej, pozwala na rozrobienie go w proporcji odpowiedniej do grubości tapet. Nanosić można go pędzlem, szczotką bądź pistoletem natryskowym. Dla trudniejszych przypadków producenci oferują specjalne urządzenie do usuwania tapet przy pomocy pary wodnej. FOT. ARCHIWUM

Do szlifowania gipsu warto nałożyć maskę przeciwpyłową. W przypadku sufitu przydadzą się też okulary ochronne. (fot. Fot. Atlas)Przed malowaniem należy także usunąć wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności. Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć.

Jeśli okaże się, że stare tynki nadmiernie pylą, osypują się, lub odspajają się od podłoża, to także należy je usunąć i położyć nowe, Co może być już poważniejszym przedsięwzięciem wymagającym zaangażowania np. tynkarza lub montera suchych tynków.

Wyrównaj i zagruntuj

- Zdarza się, że oczyszczone ściany i sufit mogą wymagać uzupełnienia ubytków i wyrównania. Czynności te także możemy zrobić sami. Najpierw podłoże należy zagruntowaniem emulsją na przykład Uni-Grunt. Wzmocni to słabsze podłoże, zredukuje jego chłonność, a ponadto zwiększy jego przyczepność - tłumaczy Krzysztof Presek, główny koordynator sprzedaży w firmie BJS Rzeszów.

Czym wypełnić ubytki w tynku?

- Do wyrównania i wypełniania miejscowych ubytków należy użyć gotowej zaprawy. Może to być np. zaprawa wyrównująca Atlas. Nakładając jedną warstwę, "skorygować" można nierówności od 2 do 15 mm. Inną propozycją jest Atlas Rekord, cementowa zaprawa szpachlowa, umożliwiająca uzyskanie gładkich białych powierzchni - odpowiada pan Krzysztof.

Ekspert radzi:

[obrazek3] Piotr Przesławski, Grupa Atlas:
- Bywa, że usuwanie tapet przysparza sporych problemów. Często nie wystarcza namoczenie starych tapet ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła. Żeby umożliwić wodzie dostęp do warstwy kleju, warto takie tapety, jeszcze przed namoczeniem, pokaleczyć, używając grubego papieru ściernego, szczotki drucianej lub kolczastego wałka. Możliwe, że i klej trzeba będzie solidnie namoczyć - nawet kilka razy. Można też użyć specjalnego płynu do usuwania tapet, na przykład Atlas Alpan. Dostępny w postaci skoncentrowanej, pozwala na rozrobienie go w proporcji odpowiedniej do grubości tapet. Nanosić można go pędzlem, szczotką bądź pistoletem natryskowym. Dla trudniejszych przypadków producenci oferują specjalne urządzenie do usuwania tapet przy pomocy pary wodnej. (fot. FOT. ARCHIWUM)Sufit biały i zdrowy

Oczyszczony sufit dobrze będzie pokryć gładzią gipsową, przykładowo którymś z Gipsarów. Może to być najpopularniejszy Gipsar Uni, lub Gipsar Max o przedłużonym czasie wiązania albo Perfekt. Zaprawy gipsowe są dlatego godne polecenia, bo gips daje poczucie ciepła, a co najważniejsze dobrze wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu.

Gładź, wcześniej w odpowiedniej proporcji rozrobioną z wodą (zgodnie z instrukcją na opakowaniu), nakładamy gładką pacą z nierdzewnej stali na "zagruntowany" już sufit. - Zaprawę ciągniemy do siebie, pasami, od okna w głąb pokoju - radzą fachowcy.

Przy nakładaniu kolejnej warstwy warto zmienić kierunek na poprzeczny lub przeciwny - pomoże to równomiernie rozłożyć masę gipsową. Ewentualne nierówności szlifujemy, ale dopiero po wyschnięciu nałożonej masy. Do tego celu używamy drobnoziarnistego papieru ściernego lub tzw. Siateczki tynkarskuiej.

Sposoby na ściany

Te same gładzie szpachlowe możemy używać z powodzeniem do przygotowania ścian. Pacę tym razem trzeba będzie prowadzić od sufitu ku podłodze. Jeżeli ściany mają być pomalowane, warto zdecydować się na farbę emulsyjną. Maluje się nią przynajmniej dwukrotnie.

Pamiętać należy, by przed malowaniem zagruntować ścianę preparatem z oferty producenta tejże farby. Dlatego kupując farbę i grunt należy zapytać sprzedawcę-doradcę czy grunt i farba będą ze sobą "współpracować", co pozwali na uniknięcie przykrych niespodzianek.

Może tapety

Jeśli w planach mamy tapetowanie, ścian to jako gładź najodpowiedniejszy będzie Gipsar Max bądź Perfekt - z uwagi na przedłużony czas wiązania i większą elastyczność. Uzyskamy dzięki nim gładkie i równe podłoże pod tapety. Pokryte gładzią ściany należy na dzień przed tapetowaniem zagruntować klejem do tapet np. Atlas Alpan. Ten sam klej posłuży potem do przyklejenia tapet. Tapetowanie zawsze rozpoczynamy od naroża przy oknie, dbając, by przy każdym rogu około 2 cm szerokości pasa zachodziło na ścianę następną.

Ostatnim szlifem w pokoju będzie pomalowanie farbą olejną ram okiennych oraz drzwi z futryną, a także - w razie potrzeby - rur i kaloryferów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24