Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się bronić przed kleszczami?

Stanisław Siwak
Ukąszenia przez kleszcza w żadnym wypadku nie można lekceważyć
Ukąszenia przez kleszcza w żadnym wypadku nie można lekceważyć FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Na pytania Czytelników odpowiada lek. med. Maria Banaszkiewicz, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Rzeszowie.

Słyszałem, że ukąszenie przez kleszcza jest bardzo groźne, a wywołana przez nie choroba może prowadzić nawet do śmierci. Jak się bronić przed kleszczami - pyta Czytelnik z Ropczyc.

Najlepszym sposobem na unikniecie przenoszonych przez kleszcze chorób jest szybkie znalezienie i pozbycie się tych pajęczaków.

- Dlatego po powrocie z lasu czy parku powinniśmy od razu dokładnie sprawdzić skórę - radzi lek. med. Maria Banaszkiewicz.

Kleszcz z reguły nie wkłuwa się w skórę od razu, lecz wędruje do swoich ulubionych miejsc. Należy do nich: szyja, za uszami, pachwina lub pępek, czyli w wilgotne i ukrwione miejsca To daje nam czas, by usunąć go, zanim w ogóle dojdzie do ukąszenia.

Najgroźniejsze jest zapalenie mózgu

Kleszcze a zasadzie przenoszone przez nie wirusy mogą powodować różne schorzenia. Najgroźniejsze z nich to kleszczowe zapalenie mózgu, a także borelioza. Kleszczowe zapalenie mózgu jest ciężką chorobą zakaźną centralnego systemu nerwowego. Wywołują ją wirusy z rodziny Flaviviritdae, bytujące w ślinie kleszczy.

Objawy choroby

Kiedy zakażony pajęczak nas ukąsi do zakażenia dochodzi szybko. Dlatego tak ważne jest szukanie na sobie kleszczy po spacerze.

Choroba zazwyczaj przebiega w dwóch fazach. Początkowo jej objawy przypominają grypę: pojawia się gorączka, osłabienia, poczucie ogólnego rozbicia, czasami wymioty i wysypka. U ok. 30 proc zakażonych może wystąpić druga neurologiczna i najgroźniejsza faza choroby. W tym czasie u chorego mogą się pojawić zaburzenia świadomości i koordynacji, porażenia mięśni kończyn nerwów, niedowłady mięsni kończyn.

Lek med. M. Banaszkiewicz tłumaczy, że objawy boreliozy mogą wystąpić bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza i są to z reguły objawy skórne. Natomiast inne objawy mogą wystąpić po wielu miesiącach albo nawet latach. Chodzi o tzw. boreliozę późną. Należy też pamiętać, że po samodzielnym usunięciu kleszcza, zawsze należy rankę zdezynfekować. Wykonanie tej czynności jest bardzo ważne.

Jeśli robimy to samodzielnie

Można samemu usunąć kleszcza. Najlepiej wykonać czynność za pomocą pęsetki. Należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i po prostu go wyciągnąć. W aptekach są specjalne urządzenia, które pomagają usunąć kleszcza.

Najlepszym sposobem obrony przez kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepionka.

Zaszczepić się może każdy, u kogo nie stwierdzono wyraźnych przeciwwskazań (np. ciężkiej reakcji alergicznej na białko jaja kurzego). Przede wszystkim powinny to zrobić osoby pracujące w lesie, rolnicy i młodzież przebywająca na obozach.

- O szczepionkę można pytać w poradni do spraw szczepień, u lekarza pierwszego kontaktu, albo w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie - radzi doktor Banaszkiewicz.

Ponieważ kleszcze są wszędobylskie należy przed wyjściem na spacer założyć ubranie chroniące skórę, a więc koszulki z długim rękawem, długie spodnie. Ważne jest także, aby zwłaszcza dzieci założyły kapelusz. Można też stosować repelenty, czyli środki odstraszające owady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24