Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skompletować cały sprzęt narciarski, aby był wygodny i bezpieczny

Ula Sobol
Kategorii nart jest mnóstwo, ale ich dobór to sprawa indywidualna, zależna m.in. od naszych umiejętności - podkreśla Grzegorz Pomes z GB Sport z Rzeszowa
Kategorii nart jest mnóstwo, ale ich dobór to sprawa indywidualna, zależna m.in. od naszych umiejętności - podkreśla Grzegorz Pomes z GB Sport z Rzeszowa Bartosz Frydrych
Marzy ci się szusowanie na nartach? Grzegorz Pomes, ze szkoły narciarskiej GB Sport z Rzeszowa radzi jak skompletować cały sprzęt narciarski, aby był wygodny, a także bezpieczny

Jazda na nartach to jedna z piękniejszych dyscyplin sportowych. Zapewnia nie tylko aktywność całemu ciału, poprawia kondycję, ale także sprawia mnóstwo radości oraz przyjemności. Deski dają możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, czynnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Sport z każdym rokiem staje się popularniejszy, ponieważ coraz więcej osób stać na zakup nart, kasków itp. Producenci zaś serwują coraz szerszy asortyment sprzętu narciarskiego, a sklepy sportowe konkurują w promocjach.

Załóżmy, że w poprzednim sezonie jeździłeś na pożyczonym sprzęcie, połknąłeś bakcyla, narciarstwo ci odpowiada i jesteś zdecydowany, by zrobić odpowiednie zakupy w sklepie sportowym. Co wybrać z całej gamy towaru? Początkujący narciarz profesjonalną poradę może uzyskać w punktach sprzedaży. My o radę poprosiliśmy jednego z rzeszowskich, doświadczonych instruktorów narciarstwa.

- Dobór desek to sprawa indywidualna. Uzależniona od upodobań narciarza oraz od poziomu jego zaawansowania. Niestety, nie ma nart do wszystkiego - podkreśla Grzegorz Pomes, ze szkoły narciarskiej GB Sport z Rzeszowa. - Kategorii nart jest mnóstwo. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z nartami, powinny wybrać miękkie i krótsze narty, dla osób bardziej zaawansowanych polecamy deski twardsze - dodaje nasz ekspert.

Rodzaje nart

Obecnie na rynku mamy dostępne różne grupy nart, m.in. narty SL FIS (slalomowa grupa sportowa) stosowane przez zawodników w czasie treningów i zawodów. Wyróżnia je duża dynamika skrętu, mocne trzymanie krawędzi i płynne prowadzenie. Polecane są dla naprawdę dobrze technicznie jeżdżących narciarzy. Te narty nie wybaczają błędów - opisuje instruktor. - Natomiast narty GIGANT, inaczej "gigantowe sklepówki", to świetne rozwiązanie dla narciarzy amatorów lubiących pojeździć długim skrętem. Narty mają dużo większy promień skrętu. Są miększe od nart komórkowych (sportowych). Powinni wybierać je dobrze jeżdżący narciarze - ze względu na szybkie łapania prędkości i ich długość - dodaje pan Grzegorz.

Sklepowe narty SLALOM (slalomowe) charakteryzuje mniejsza dynamika skrętu i dużo większa elastyczność, dzięki czemu nawet amatorzy (dobrze jeżdżący) potrafią sobie na nich doskonale radzić. Narty polecane są dla tych, którzy chcą poszaleć. Inne narty -

ALL MOUNTAIN - cieszą się zainteresowaniem polskich narciarzy. - Dzięki zwiększonej szerokości mają dużą wyporność, spokojnie się prowadzą. Przezna- czne są dla średnio zaawansowanych i dobrze jeżdżących narciarzy.
W nartach VIP zastosowano najnowszą technologię. Polecane są one dla zaawansowanych narciarzy. Z kolei deski LADY - dla pań - nie odstają (technologicznie) od konstrukcji typowo męskich.

- Długość nart uzależniona jest też od kategorii, z której ona pochodzi. Kupując deski z konkretnej kategorii, musimy wiedzieć, że jakiś parametr będzie lepszy kosztem innego, mocniejszego w innej grupie - zaznacza instruktor.

Przyszedł czas na buty

Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy na stoku, buty muszą być idealnie dopasowane. W żadnym wypadku nie mogą być ani za duże, ani za małe. Mocne spinanie buta sprawia, że stopa jest ściśnięta. Podczas jazdy będzie boleć.

Obuwie to sprawa indywidualna, więc decydując się na zakup, warto zainwestować w nowe buty. Nie wolno się też spieszyć. Czasami trzeba przymierzyć wiele par, aby znaleźć tę właściwą; trzeba pamiętać, że każda stopa jest inna.

- Dobrze dobrany but powinien otulać naszą stopę, dając uczucie komfortu - opisuje instruktor. - Mierzymy buty w pozycji stojącej. Zapinamy klamry, od dolnej do górnej, i stajemy w pozycji wymuszonej przez but, czyli z ugiętymi kolanami.

Kijki narciarskie powinny być lekkie

Kijki narciarskie powinny być lekkie i sprężyste oraz wytrzymałe. Używane są onedo zwiększenia równowagi i prędkości. Dobrze dobrane kijki mogą porawić technikę zjazdową. Nie są jednak obowiązkowe.

- My preferujemy jazdę z kijkami. Kijki ułatwiają ją i dają poczucie bezpieczeństwa. Pomagają w podejściu do wyciągu - wylicza Bartłomiej Czarnota z GB Sport. - Dobrze dobrany kijek jest wtedy, gdy ramię i przedramię tworzą kąt prosty (musimy odliczyć wbicie w śnieg, więc trzeba je złapać odwrotnie, pod śnieżynki).

Koniecznie załóż dziecku kask i gogle

Obowiązek jazdy w kasku na głowach dotyczy wszystkich dzieci oraz młodzieży do lat 16. Czuwać nad tym mają opiekunowie lub rodzice. Kask powinien być dobrze dopasowany, nie tylko ze względu na wygodę, ale i bezpieczeństwo.

- Jego dobre przyleganie do czaszki ma gwarantować absorpcję siły ewentualnego uderzenia i kask nie powinien spaść z głowy - zaznacza pan Grzegorz. - Oprócz wygody i bezpieczeństwa dobry kask powinien dawać poczucie komfortu cieplnego. Nie ubieramy pod kask dodatkowej czapki. Najmłodszym polecamy kominiarki z cienkiego oddychającego materiału.

Gogle także muszą być dopasowane do kształtu kasku. W okolicy czoła nie może być przerwy między kaskiem a goglami.

Nie zapominajmy także o naszej skórze. Stosujmy kremy z filtrem UVA i UVB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24