Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić czy jesteś na liście dłużników

Stanisław Siwak [email protected] Fot. Krzysztof Łokaj
Kto i za jaki dług może umieścić cię w rejestrze dłużników? Czym to grozi? Gdzie się sprawdzić i jak szukać pomocy? Dowiesz się z tego poradnika.

Nie zapłaciłeś rachunku za prąd lub telefon? Zalegasz ze spłatą raty kredytu? Uważaj! jeśli Twoje długi przekroczą 200 zł, bardzo prawdopodobne, że zostaniesz wpisany na czarną listę dłużników.

Na tą listę może trafić nawet kilka milionów osób w skali kraju. Prawo ich zgłaszania otrzymały osoby prywatne, gminy i firmy windykacyjne. Do tej pory mogły to robić wyłącznie przedsiębiorstwa bezpośrednio mające dłużników.

Wystarczy nieuwaga

Wystarczy nieuregulowana należność, a czasem nieuwaga czy zbieg okoliczności i możesz doświadczyć na własnej skórze nieprzyjemnych konsekwencji wpisania cię w poczet dłużników. Co to oznacza? Przede wszystkim problemy z wzięciem pożyczki, z kupnem telefonu na abonament czy założeniem Internetu w domu.

 

Na czarną listę dłużników trafić może każdy. Zarówno konsument indywidualny, jak i firma. Co gorsza, przez długi czas możesz być nieświadomy wpisu, bo choć ten, kto wysyła Twoje dane na czarną listę, powinien cię o tym powiadomić, rzadko tak się dzieje.

Kto cię wpisze.

O tym, czy wpisać cię do rejestru dłużników, decyduje wierzyciel. Nie może być nim jednak osoba prywatna, a jedynie firma lub instytucja posiadająca osobowość prawną. I tak na czarną listę dłużników mogą cię wpisać: banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), firmy ubezpieczeniowe, firmy leasingowe, firmy faktoringowe, biura maklerskie, firmy oferujące kredyty lub pożyczki, wydawcy kart płatniczych, operatorzy telekomunikacyjni, operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, wynajmujący lokale, dostawcy mediów (zakłady energetyczne, gazownie, wodociągi), firmy windykacyjne.

 

Powinni cię powiadomić

Dokonanie wpisu jest możliwe, gdy zalegasz z zapłatą od co najmniej 60 dni. Zgodnie z przepisami firma lub instytucja, której jesteś winien pieniądze, powinna powiadomić ćię o zaległości i ostrzec, że zamierza umieścić Twoje nazwisko na liście, jeśli nie oddasz jej długu. W tym celu firma powinna wysłać Ci listem poleconym wezwanie do zapłaty, a później jeszcze odczekać kolejnych 30 dni.

 

Do jakiego rejestru

 

Informacje są gromadzone w różnych miejscach. Mogą je zbierać zarówno tzw. biura informacji gospodarczej (BIG), jak i rejestry międzybankowe. Najpopularniejszym z tych ostatnich jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

- BIG-i zbierają informacje o zadłużeniu wobec różnych firm (gazowni, telewizji kablowych, operatorów sieci telefonicznych itp.), natomiast BIK gromadzi dane dotyczące zobowiązań klientów banków i innych instytucji kredytowych - informuje Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

 

W BIK są gromadzone, przechowywane i udostępniane informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów banków, zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorców. To tu właśnie banki sprawdzą naszą wiarygodność i zdolność kredytową, zanim podpiszą z nami umowę.

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24