Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak stworzyć archiwum swojej rodziny [WIDEO]

Norbert Ziętal
Anna Nowak, p.o. dyr. Archiwum Państwowego w Przemyślu zachęca do tworzenia rodzinnych archiwów.
Anna Nowak, p.o. dyr. Archiwum Państwowego w Przemyślu zachęca do tworzenia rodzinnych archiwów. Norbert Ziętal
Osoby zawodowo zajmujące się gromadzeniem i przechowywaniem archiwaliów zachęcają wszystkich do tworzenia rodzinnych archiwów. Jak to zrobić, na jakie dokumenty zwracać uwagę i wiele innych cennych rad można znaleźć w książce "Archiwa rodzinne".

Publikacja właśnie się ukazała, nakładem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Książka to pokłosie kampanii "Zostań rodzinnym archiwistą", prowadzonej w 2013 r. przez Archiwa Państwowe i Program I Polskiego Radia. Od czerwca do października ub. roku na antenie radiowej archiwiści zachęcali do tworzenia rodzinnych archiwów. Radzili jak kompletować zbiory i dbać o zgromadzone dokumenty.

Jednym z elementów był konkurs, na najciekawiej zaprezentowane archiwum rodzinne. Spośród 87 nadesłanych zgłoszeń wybrano dziewięć najbardziej interesujących. Laureaci opowiedzieli o swoich zbiorach na antenie radia. Wybrane dokumenty, pochodzące z ich rodzinnych archiwów, zostały zaprezentowane w książce.

W gronie laureatów znalazła się Aldona Młynarczuk z Przeworska, autorka pracy "Topolniccy Herbu Sas. Historia Eugeniusza De Sas Topolnickiego i Adama De Sas Topolnickiego". Pokonkursową wystawę opartą o archiwalia zgromadzone przez panią Aldonę, można zobaczyć na wystawie w Archiwum Państwowym w Przemyślu. Część wystawy prezentujemy na naszym filmie.

- Publikacja pozwala uświadomić, jak różnorodne dokumenty tworzą rodzinne archiwum oraz jak ważną rolę dla utrwalania historii i kultury odgrywają rodzinni archiwiści - mówi Anna Nowak, p.o. dyr. Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Co może znaleźć się w prywatnych zbiorach?

Fotografie, dokumenty metrykalne, własnościowe i sądowe, poświadczające szlachectwo, narodowość, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, służby wojskowej, miejsce zamieszkania. Na uwagę zasługują materiały dokumentujące represje, np. wyroki więzienia, zesłania oraz migracje. Istotnym elementem rodzinnego archiwum jest korespondencja.

W Archiwum Państwowym w Przemyślu uruchomiono punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać informacje o sposobach budowania rodzinnych archiwów. Wskazówki dostępne są również w Internecie na www.archiwa.gov.pl oraz www.przemysl.ap.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24