Jak technologia sztucznej inteligencji rozpoznaje twarze?

Artykuł sponsorowany Fusion Marketing Sp. z o.o.

Sztuczna inteligencja i możliwości, jakie oferuje, mogą być zarówno przedmiotem fascynacji, jak i strachu. Już teraz wiele mówi się o robotach i technologii, która będzie w stanie zastąpić ludzi np. w niektórych zawodach. Nic więc dziwnego, że nowe technologie powodują pewien niepokój. Jest jednak faktem, że tam gdzie zawodzą ludzkie zdolności, z pomocą mogą przyjść maszyny. Jeszcze do niedawna system rozpoznawania twarzy mógł być elementem filmów z gatunku science-fiction. Oglądaliśmy wówczas na ekranach, jak odpowiednie służby są w stanie namierzyć poszczególne osoby w przeciągu paru minut. Wraz z upływem czasu technologia ta coraz odważniej wkracza w rzeczywistość. Już teraz w uzasadnionych przypadkach można skorzystać z systemu rozpoznawania twarzy, który pozwala na namierzenie poszukiwanych osób. Technologia ta jest w stanie otworzyć wiele możliwości, chociażby w przypadku pracy służb mundurowych. Jak działa sztuczna inteligencja umożliwiająca rozpoznawanie twarzy?

Jak działa system rozpoznawania twarzy?

Systemy inteligentnego rozpoznawania twarzy z powodzeniem wdrażane są w dużych metropoliach na całym świecie. Wiadomo, że z takich systemów korzystają m. in. władze Rosji czy Chin, gdzie w 2019 roku namierzono poszukiwanego przestępcę podczas koncertu, w którym uczestniczyło ponad 40 tysięcy osób. Takie rozwiązania z jednej strony zapewniają większe bezpieczeństwo, z drugiej zaś cieszą się ograniczonym zaufaniem ze strony obywateli, którzy czasami odczytują działania tego typu rozwiązań za zbyt daleko idącą inwigilację. W Polsce przepisy dotyczące identyfikacji twarzy w miejscach publicznych nie są do końca określone. Ogranicza je RODO i inne przepisy, jednak nie ma jednoznacznych zapisów, które np. jasno zakazywałyby tego typu rozwiązań. Systemy rozpoznawania twarzy bazują na mapowaniu ludzkiej twarzy, głównie w odniesieniu do pewnych punktów i wartości jak odległość pomiędzy oczami, symetria twarzy, wielkość policzków czy głębokość osadzenia oczu. Sami na własną prośbę coraz częściej doświadczamy możliwości systemu rozpoznawania twarzy. Takie systemy znajdują się już na popularnych serwisach społecznościowych, czy w telefonach komórkowych, kiedy wykonujemy zdjęcia. System rozpoznawania twarzy nie tylko może wyostrzyć rysy czy nadać skórze bardziej naturalne kolory, ale także oznaczyć właściciela konta czy towarzyszące mu osoby. Tym sposobem systemy „uczą się” twarzy i przypisywania ich do konkretnych osób.

Jakie możliwości niesie ze sobą system rozpoznawania twarzy?

Systemy rozpoznawania twarzy mogą identyfikować poszczególnych klientów w sklepach, bankach czy innych instytucjach. Mogą także rejestrować osoby przekraczające granice, wypłacające pieniądze z bankomatu czy płacące za postój samochodu na miejscu parkingowym. Tak naprawdę każda kamera, miejska czy prywatna, może rejestrować nasz wizerunek. Sztuczna inteligencja w swoim zamyśle ma przede wszystkim odciążyć człowieka i zapewnić mu dodatkowe bezpieczeństwo. Systemy tego typu mogłyby się sprawdzić podczas poszukiwania przestępców, w trakcie imprez masowych, przekraczania granic przez osoby poszukiwane lub lokalizację ukrywających się zbrodniarzy. Oprócz tego system mógłby pomagać w lokalizacji osób starszych, chorujących np. na demencję, które wyszły z domu i nie potrafią samodzielnie do niego wrócić. Funkcjonowanie systemów rozpoznawania twarzy z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści, jednak powinno być uregulowane prawnie, aby zapobiec nadużyciom i inwigilacji prowadzonej przez nieuprawnione do tego osoby.

Dodaj ogłoszenie