Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć odmrożeń?

Grażyna Woźniak
stock
Kilkanaście minut na mrozie może spowodować bolesne odmrożenia.

- Odmrożona część ciała jest zaczerwieniona i zimna. W bardziej drastycznych przypadkach wystąpią pęcherze i dotkliwy ból - informuje o objawach reumatolog, lek. med. Małgorzata Bijak z Rzeszowa.

Doradza, by jak najszybciej starać się rozgrzać odmrożone miejsca. W przypadku dzieci, można ogrzać je ciepłem swojego ciała. Ale nie należy kłaść dziecka blisko kaloryferów, pieca, grzejników, bo można poparzyć uszkodzoną, delikatną skórę. Nie należy używać gorącej wody, co najwyżej zanurzyć odmrożoną część ciała w ciepłej. Warto robić ciepłe okłady do czasu, aż skóra się zaróżowi.

W przypadku braku poprawy skontaktować się z lekarzem. A jeśli temperatura ciała spadnie poniżej normy udać się do szpitala.

- Odradzam gwałtowne rozgrzewanie odmrożeń termoforem, masaż, przekłuwanie pęcherzy - mówi reumatolog, lek. med. Małgorzata Bijak.
Najbardziej narażone na odmrożenia są nos, uszy i palce. Kremy i ubranie na cebulkę są sprawdzonym sposobem na uniknięcie kłopotów.

Grzechem popełnianym przez opiekunów jest przegrzewanie dzieci. Systematycznie serwujmy maluchom spacery na zimnie, bez przesadnej garderoby. Czapka jest najważniejsza. Bo organizm traci najwięcej zimna poprzez głowę. Szybko złapiemy przeziębienie, także nosząc mokre obuwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24