Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z szkodnikami i chorobami w ogródku?

Józef Lonczak
Rośliny iglaste, szczególnie świerki, cierpią na skutek pojawienia się przędziorków - przestrzega Piotr Pietraszek, szef sprzedaży w z Centrum Ogrodniczo-Zoologicznym RES-GAL w Rzeszowie.
Rośliny iglaste, szczególnie świerki, cierpią na skutek pojawienia się przędziorków - przestrzega Piotr Pietraszek, szef sprzedaży w z Centrum Ogrodniczo-Zoologicznym RES-GAL w Rzeszowie. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Niestety nawet na najbardziej zadbanych roślinkach pewnego dnia zauważamy ślady ataku szkodników albo niezidentyfikowanych mikroorganizmów.

Wysiewamy najlepsze nasionka w ogródku, sadzimy najładniejsze rośliny, wyrywamy chwasty na grządkach, nawozimy chuchamy dmuchamy, a mimo niektóre rośliny marnieją. Na szczęście są też sposoby walki ze szkodnikami i chorobami naszych roślin.

Niestety, okazuje się, że nawet na najbardziej zadbanych roślinkach pewnego dnia zauważamy ślady ataku szkodników albo niezidentyfikowanych mikroorganizmów.

Szczególny niepokój wywołują np. ciemne plamy czy nalot na liściach, kwiatach i pędach. Równie niebezpieczna jest także obecność drobnych owadów, delikatna pajęczynka otaczająca liście.
Rozpoznajemy przeciwnika

Jednak najpierw musimy zidentyfikować "najeźdźców", aby prowadzić z nimi skuteczną walkę. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami to najlepiej poradzić się ogrodnika opisując mu niepokojące nas zjawisko. Można również urwać zaatakowaną łodyżkę, (lub liść) i pokazać doświadczonemu specjaliście, czy doradcy w szanującym się sklepie ogrodniczym. Wówczas dobierze on odpowiedni środek do zwalczania intruzów, (które pojawiły się na naszych roślinach).

Zachorowały po deszczu

Warto wiedzieć, że deszcze sprzyjają chorobom atakującym krzewy, w tym oczywiście róże, drzewa ozdobne i owocowe. Po prostu, wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni atakujących rośliny.

Przekonał się o tym nasz czytelnik Po majowych deszczach zauważyłem infekcje pleśni na roślinach w moim ogródku, których wcześniej nigdy nie widziałem. Czy to coś niezwykłego - zapytał pan Stanisław z Sędziszowa Młp.? - Po opadach deszczu jest to możliwe - przyznają ogrodnicy.

- Dlatego najbardziej wrażliwe rośliny do których zaliczamy rośliny kwitnące w danym czasie np. róże, irys, migdałowiec, czy wiśnie ozdobne itp, warto zabezpieczyć przed grzybowymi chorobami typu szara pleśń, opryskując je zapobiegawczo EUPARENEM. Można też użyć do tego celu: SUMILEX 500 SC co dodatkowo jeszcze zwalcz brunatną zgniliznę drzew pestkowych - radzi Katarzyna Wolska-Pociask, inż. ogrodnictwa i projektant ogrodów z firmy Res-Gal w Rzeszowie. - Należy także, szczególnie w przypadku brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, usuwać i palić porażone pędy, co jest szczególnie istotne w tym roku, bo sprzyjająca wilgotna aura bardzo nasiliła objawy choroby.

Na szkodliwe owady typu mszyce, wciornastki czy czerwce - stosujemy MOSPILAN, a wszelkie szkodniki zjadające i wysysające liście naszych roślin, warto potraktować dawką OWADOFOSU.

Rośliny iglaste, szczególnie świerki, cierpią na skutek pojawienia się przędziorków. Owada tego zwalczamy preparatem APOLLO lub MAGUS -zwalczający wszystkie stadia rozwojowe. Do zwalczenia szkodników zjadających igły, możemy zastosować też OWADOFOS.

A czym zabezpieczyć drzewka owocowe?

- Jabłonie, grusze, brzoskwinie można opryskać przed parchem i mączniakiem. Możemy do tego celu użyć preparatu na przykład SCORE, który zabezpieczy przed obiema infekcjami. Ponadto wiśnie może zaatakować gorzka plamistość owoców. Chronimy drzewa opryskując KAPTANEM czy TOPSINEM. Na porzeczkach pojawiły się już mszyce, trzeba je zwalczać używając na przykład DECIS czy KARATE - informuje nasz ekspert.

A co ze wspomnianymi różami. - Te rośliny, aby nam piękne kwitły wymagają nie tylko odpowiedniego nawożenia, ale także ochrony chemicznej. Wszystko po to, aby nie pojawiły się na nich mszyce, czy czarna plamistość (choroba grzybowa). Mszyce zwalczymy opryskując np. DECISEM czy OWADOFOSEM, a z chorobą grzybową walczymy DITHANE. Aby oprysk był skuteczny zwracajmy uwagę, aby preparat dobrze pokrył liście także od spodu oraz dolne - radzi pani Pociask.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24