Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać kostkę brukową

Józef Lonczak
Na ogrodowe ścieżki wystarczy kostka o grubości 4 - 6 cm. Na chodniki i podjazdy dla samochodów osobowych 6 cm, a tam gdzie mogą wjechać ciężarówka grubość kostki powinna wynosić 8 cm - wyliczają Waldemar Rękas (z prawej) i Sylwester Ciba, z firmy CJ Blok.
Na ogrodowe ścieżki wystarczy kostka o grubości 4 - 6 cm. Na chodniki i podjazdy dla samochodów osobowych 6 cm, a tam gdzie mogą wjechać ciężarówka grubość kostki powinna wynosić 8 cm - wyliczają Waldemar Rękas (z prawej) i Sylwester Ciba, z firmy CJ Blok. Fot. Krystyna Baranowska
Nawierzchnie i kostek brukowych już na dobre zagościły na działkach i w ogrodach.

Na rynku wybór kostek brukowych jest tak duży, iż bez problemu można z nich stworzyć w ogrodzie wijące się, kolorowe ścieżki i zaaranżować przestrzeń przeznaczoną np. na grilla, altankę czy plac zabaw dla dzieci.

Możliwości nieograniczone

- Kostka brukowa to materiał wykończeniowy, który daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Aby jednak nawierzchnia brukowa mogła cieszyć nasze oczy przez długie lata, należy wybierać kostki dobrej jakości, od renomowanych producentów - mówi Sławomir Nicewicz, dyrektor ds. Technicznych firmy Libet.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki?

- Oprócz kształtu, kolorystyki i grubości kostki przede wszystkim na jakość. Producent, czy dostawca dobrej kostki powinien posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, czyli atesty i certyfikaty na oferowany towar. Warto o takie dokumenty po prostu zapytać. Jeśli takich dokumentów sprzedający nie ma, to można założyć, że kostka wymaganych parametrów technicznych może nie posiadać - odpowiada Waldemar Rękas, dyrektor Fabryki Elementów Budowlanych CJ Blok w Rudnej Małej k. Rzeszowa.

Atesty i certyfikaty dają nam pewność, że wybrany przez nas "bruk" został poddany niezbędnym testom i nie uszkodzi go np. zimowy mróz. Porządna kostka powinna być odporna na wszelkie warunki atmosferyczne występujące w naszym kraju, bo będzie przecież eksploatowana przez cały rok - wyjaśnia Sławomir Nicewicz.

Kostka w laboratorium

Wyprodukowane kostki testuje się pod kątem wytrzymałości na łamanie i ściskanie oraz odporność na mróz. Według norm wytrzymałość kostek na ściskanie nie może być mniejsza niż 50 Mpa, czyli ok. 0,5 ton/cm kw. Sprawdza się to umieszczając kostkę się w prasie i poddaje odpowiedniemu naciskowi. Zatem typowa kostka o grubości 6 cm o wymiarach 10 x 20 cm wytrzymuje nacisk aż… stu ton.

Oczywiście kostki na ogrodowych ścieżkach aż takich ogromych obciążeń nie będą przenosić. Jednak kostka ma służyć przez wiele lat. Dlatego powinna być twarda i odporna zarówno na ścieranie podczas intensywnej eksploatacji w lecie, jak i na niskie temperatury.

- Nasze wyroby badamy m.in. w Centrum Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej. Wszystko po to, aby mieć pewność, żę kostki posiadają odpowiednie parametry - dodaje Waldemar Rękas.

Na dwa pokolenia

Dobrej jakości kostka może po latach ulec tylko nieznacznemu starciu, upodabniając się do naturalnego kamienia, ale nie ma tracić swoich właściwości.

- Kostka w żadnym wypadku nie powinna mieć po zimie odprysków, pęknięć ani zarysowań. W przypadku nawierzchni złej jakości, może dojść nawet do złuszczania jej górnej warstwy. A raz uszkodzona kostka, bezpowrotnie traci swoją trwałość - uważa Sławomir Nicewicz.

Zdaniem fachowców z firmy Libet nawierzchnia wykonana z dobrej kostki może służyć nawet przez dwa pokolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24