Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać najlepszą armaturę do kuchni?

Materiał Partnera Serwisu
Zakup wysokiej jakości armatury to duży wydatek. Dlatego wybór urządzeń do swojego mieszkania warto dobrze przemyśleć i zaplanować. Jakie błędy najczęściej popełniają klienci?

Jak przekonują Eksperci z firmy BOZ, prawidłowy dobór kranów to gwarancja trwałości i komfortu użytkowania przez długie lata. Mało kto zna się na armaturze, dlatego kupujemy ją oczami, nie zwracając uwagi na jakość i wygodę użytkowania. Niestety design nie zawsze idzie w parze z jakością.

Armatura może ciekawie wyglądać, jednak jej niska cena zazwyczaj związana jest też z niską jakością. Renomowani producenci kranów dbają o detale na każdym etapie produkcji. Tu nie ma rozwiązań przypadkowych lub niesprawdzonych.

Tymczasem armatura „no name” zazwyczaj kusi jedynie designem. Często decydujemy się też na krany ciekawie wyglądające, ale trudne do utrzymania w czystości. Baterie o ostrych, kwadratowych krawędziach, gdzie elementy są ustawione poziomo. Ci, którzy takie kupili już wiedzą jakim koszmarem jest ich ciągłe czyszczenie. Modele przemyślane przez projektantów mają zazwyczaj obłe kształty, ramię kranu jest ustawione lekko pod kątem w dół. Ułatwia to spływanie kropel wody, a tym samym kran nie wymaga stale przecierania.

Jeden uchwyt to oszczędność

Dobrej jakości armaturę cechuje nie tylko uroda, ale i doskonałe wykonanie oraz funkcjonalność. Jeśli dużo gotujemy, wybór armatury zacznijmy właśnie od tej kuchennej. Ta bateria ma najwięcej praktycznych funkcji do spełnienia – musi umyć nie tylko naczynia, ale również opłukać warzywa, owoce i mięso, napełnić wodą czajnik, konewkę, a nierzadko również wysoki garnek.

- Wiele osób na fali modnych w ostatnich latach wzorów decyduje się na wysokie baterie z zawieszoną wyciąganą wylewką. Niestety nie do wszystkich kuchni taki model się nadaje. Musi być koniecznie dostosowana do kształtu i wymiarów naszego zlewozmywaka. Ruchome wylewki sprawdzają się w dużych zlewach z szeroką metalową lub kamienną obudową. Przy małych mogą jedynie sprawiać kłopoty, chlapiąc wodą na wszystkie strony. W efekcie każde mycie zamienia się w konieczność wycierania blatu wokół zlewozmywaka – mówi Jerzy Dziedzic.

Trzeba też odpowiednio dobrać kąt obrotu wylewki w klasycznej baterii. Gdy mamy duży zlew albo dwukomorowy, wtedy konieczny jest kran z dużym kątem obrotu, nawet do 180 stopni. W ten sposób strumień wody sięgnie w każde miejsce.
Armatura retro? To najczęściej dwa oddzielne kurki, stylizowane na starodawne krany.

Wygląda to ładnie, ale wszędzie tam, gdzie posługujemy się w domu wodą najlepiej sprawdzają się baterie jednouchwytowe - umożliwiają szybkie ustawienie odpowiedniego strumienia wody, a przede wszystkim jej temperatury. Dzięki temu oszczędzamy – bateria z oddzielnymi kurkami do wody ciepłej i zimnej zużywa 42 litry na minutę, tymczasem taka z jednym uchwytem tylko 12 litrów na minutę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24