Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykupić mieszkanie komunalne

Józef Lonczak
Większość mieszkań komunalnych została już wykupiona.
Większość mieszkań komunalnych została już wykupiona. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Jeżeli jesteś najemcą mieszkania komunalnego to rozważ możliwość wykupienia tego lokalu na własność.

Wiele samorządow stosuje, dla najemców bonifikaty, dzięki czemu możesz stać się właścicielem lokum po okazyjnej cenie.

Najpierw jednak musisz sprawdzić w urzędzie miasta i (lub) gminy, ile będzie cię kosztować wykup takiego mieszkania. W przypadku Rzeszowa będzie to Biuro Gospodarki Mieniem. Z pewnością nie będzie to kilka czy kilkadziesiąt zł, (jak w przypadku wykupu mieszkania spółdzielczego pod rządami znowelizowanej ustawy) jednak cena tej transakcji może być korzystna dla ciebie.

Zrób rzetelny bilans

Okazuje się, że większość lokali komunalnych została już wykupiona. Tak jest we wszystkich dużych miastach w tym w Rzeszowie. Jeśli zatem masz wątpliwości, to możesz zapytać nawet sąsiada, czy jest zadowolony z tej transakcji. Jego opinia może być dla ciebie cenna, ale niewiążąca. Tak naprawdę decyzja należy do ciebie. Wcześniej zrób uczciwy bilans zysków i strat.

Wykup mieszkania krok po kroku.

Wykup mieszkania krok po kroku.

Krok 1.

Składasz wniosek o wykup mieszkania np. w urzędzie miasta lub administracji mienia komunalnego. Warto zaznaczyć, jaką formę zapłaty wybierasz (raty czy gotówka). Do wniosku dołącz:
- umowę najmu lub decyzję przydziału;
- zaświadczenie o zameldowaniu;
- dowody osobiste najemców;
- w przypadku zmiany nazwiska - decyzję o jego zmianie, jeśli będzie trzeba skrócony akt małżeństwa lub akt zgonu (gdy występujesz o wykup po zmarłym najemcy).

Krok 2.

Administracja kompletuje dokumenty dotyczące stanu budynku i mieszkania i sprawdza czy nie masz zaległości w opłatach. Nie powinno to trwać dłużej jak miesiąc Niekiedy administracje pobierają opłatę na poczet wyceny lokalu (200-500 zł).

Krok 3.

W "twoim" mieszkaniu pojawia się rzeczoznawca i wycenia wartość lokalu. Cena zależy od metrażu, wieku i stanu budynku, położenia mieszkania, piętra, na którym się znajduje, ogólnego stanu.

Krok 4.

Urząd informuje cię o cenie lokalu. Jeśli nie masz zastrzeżeń do wyceny wielkości wyliczonej bonifikaty, umawiasz się "z miastem" do podpisania aktu notarialnego i zapłaty pieniędzy.

Krok 5.

Z wypisem aktu notarialnego udajesz się do administracji budynku, w którym masz mieszkanie. Z lokatora stajesz się właścicielem. Administracja rejestruje cię jako właściciela lokalu i ułamkowej części gruntu, która do niego należy. Od tego momentu nie płacisz już czynszu za wynajem mieszkania, lecz opłaty na fundusz remontowy wspólnoty.

Dlaczego warto

Za przemawia fakt, że po wykupie maleją bieżące opłaty za mieszkanie. Nie płacisz już czynszu, tylko np. na remonty. Ponadto przy wykupie otrzymasz zwrot wpłaconej kaucji, możesz też liczyć na obniżenie ceny o wartość twoich wydatków na remont lub modernizację lokalu (wymiana okien, drzwi, czy uinstalacji).

Jednak te zasady obniżenia ceny z tytułu wykonanych robót remontowych także regulują radni stosowną uchwałą. Będąc właścicielem możesz swobodnie dysponować swoją własnością z zastrzeżeniem konieczności zwrotu bonifikaty w przypadku sprzedaży mieszkania przed wyznaczonym okresem np. 5. lat.

Dlaczego nie?

Po pierwsze, musisz jednorazowo zapłacić za mieszkanie, albo zobowiązać się do regularnego spłacania rat.

Po drugie, stając się właścicielem lokalu sam już musisz starać się o remonty czy ulepszenia w swoim mieszkaniu. W praktyce organizacja takich prac zajmuje się wspólnota, ale ty uczestniczysz w ich finansowaniu.

Teraz musisz się upewnić, że ta transakcja jest dla ciebie korzystna. Po jakim czasie zwróci ci się kwota, którą wydałeś na zakup mieszkania w postaci niższych opłat za czynsz? Za mogą przemawiać też rosnące ceny nieruchomości, ale przeciw np. wydatki związane z przyszłym remontem.

Samorząd (miasto, gmina) może sprzedać ci mieszkanie z korzystną bonifikatą (często tak bywa), ale nie ma takiego obowiązku. Jej wysokości nie reguluje ustawa. Teoretycznie może wynosić od 1 proc. albo 99 proc. W praktyce wszystko zależy od radnych, którzy uchwalają wielkość bonifikaty. Jednak cenę mieszkania musi najpierw ustalić biegły rzeczoznawca. Często bywa tak, że jeśli nieruchomość jest została wpisana do rejestru zabytków, to jej cenę gmina (miasto) obniży dodatkowo np. o połowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24