Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdobyć pracę

ANDRZEJ PIĄTEK, NORBERT ZIĘTAL
Targi Pracy w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania
Targi Pracy w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania ARCHIWUM
Już podczas studiów warto posiąść umiejętność poruszania się na rynku pracy. Pomocne mogą się tu okazać uczelniane biura karier, będące pomostem pomiędzy tym, co jest teraz, a co będzie w przyszłości w zakresie ofert.

W rzeszowskim ośrodku akademickim działają trzy takie biura. Pod względem stażu kolejno: w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, Uniwersytecie i Politechnice. Biuro karier istnieje również w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu, która to uczelnia ma swą drugą siedzibę w Rzeszowie.

Najwięcej doświadczeń

ma biuro karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, istniejące od 1999 roku. - Student, absolwent, osoba nie związana z uczelnią, jeśli przyjdzie do naszego biura zawsze otrzyma fachową poradę lub przynajmniej informację odnośnie bieżącej sytuacji na rynku pracy - mówi prof. dr hab. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ. - Może nauczyć się pisania dokumentów aplikacyjnych, przeszkolić się w zakresie autoprezentacji, przejść przez specjalistyczne kursy i szkolenia, i wiele innych aktywności. Ostatnio zorganizowaliśmy szkolenia dla studentów jak prowadzić własną działalność gospodarczą. Również tradycyjne Targi Pracy, które odbywają się co roku. Ponadto cyklicznie organizujemy szkolenia Caarier Manager dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić.
- Jeśli firmy chcą naszej pomocy w angażowaniu pracowników, to uczelniane biuro karier jest dobrą do tego płaszczyzną - podkreśla dr Jerzy Posłuszny, rektor WSAiZ w Przemyślu. - Jesteśmy gotowi wyszukiwać im odpowiednich kandydatów i przeprowadzać z nimi wstępne rozmowy - deklaruje.
Studenci tej uczelni uczestniczyli w seminarium pod hasłem: "ABC przedsiębiorczości", które biuro karier WSAiZ zorganizowało wspólnie po raz pierwszy z Jarosławską Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości. - W przyszłym roku akademickim będzie ich więcej - zapewnia Małgorzata Stadnik z biura karier WSAiZ w Przemyślu.
Uczestnicy seminarium rozwiązywali testy osobowościowe, przydatne w prowadzeniu firm. Kurs zakończył się certyfikatem. Okazją do poznania wymagań służby w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej było spotkanie z mjr. Januszem Kotułą, naczelnikiem Wydziału Kadr i Szkolenia BOSG. W przyszłym roku akademickim biuro karier WSAiZ planuje spotkania z przedstawicielami Izby Celnej w Przemyślu i Urzędu Służby Celnej w Warszawie.
Absolwenci i studenci ostatnich lat tych uczelni, w których działają biura karier podkreślają zgodnie, że są one niezmiernie im przydatne w poruszaniu się na rynku pracy, również zagranicą. - Uczestniczyłem w czteromiesięcznym programie Work & Travel w Stanach Zjednoczonych. Informację o nim uzyskałem w biurze karier mojej uczelni. Wyjazd umożliwił mi poznanie warunków pracy i wymagań pracodawców amerykańskich. Dodatkowo miałem sposobność podszkolić język. Zdobyłem cenne doświadczenia i dzięki programowi Work & Travel pieniądze na dalszą naukę, rozwój moich zainteresowań i pasji -mówi Jacek, absolwent ekonomii w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
- W biurze karier nauczono mnie jak napisać list motywacyjny, CV i przygotować inne dokumenty, niezbędne do ubiegania się o pracę. Dostrzegam jednak u niektórych moich kolegów roszczeniową postawę wobec biura. Jest to bez sensu - ponieważ obu stronom jednakowo powinno na sobie zależeć -  twierdzi Marcin, student IV roku prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Po złożeniu kwestionariusza w internetowej bazie osób poszukujących pracy, biuro karier przekazało mi informacje o interesującej mnie ofercie zatrudnienia na stanowisku koordynatora ds. szkoleń w dużej, rzeszowskiej firmie. Po wstępnych rozmowach, zakwalifikowałam się do następnego etapu rekrutacji, przeszłam pomyślnie i pracę tę otrzymałam - nie kryje zadowolenia Kasia, absolwentka administracji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Jeszcze przed dyplomem

zwróciłem się do biura karier o pomoc w znalezieniu pracy. Po pewnym czasie zostałem powiadomiony o atrakcyjnej ofercie pracy na stanowisku kierowniczym, którą złożyła jedna z firm. Dzięki pomocy biura karier dobrze przygotowałem się do rozmowy kwalifikacyjnej, szybko wypełniłem dokumenty aplikacyjne i pracę tę dostałem - chwali się Marek, absolwent administracji w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu.
Uczelniane biura karier z pewnością nie są panaceum na uzyskanie pracy, zwłaszcza oczekiwanej i wymarzonej. Ale w wielu przypadkach - jak widać - potrafią pomóc w znalezieniu jej - lepszej, albo gorszej. I co najważniejsze - nikogo to nic nie kosztuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24