Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zezłomować samochód? Jak zarejestrować auto sprowadzone zza granicy?

Bartosz Gubernat
Zgodnie z prawem samochód można zezłomować wyłącznie w zajmującej się takimi usługami stacji demontażu. Kierowca, który odda tutaj swój samochód, dostanie dokumenty niezbędne do wyrejestrowania pojazdu.
Zgodnie z prawem samochód można zezłomować wyłącznie w zajmującej się takimi usługami stacji demontażu. Kierowca, który odda tutaj swój samochód, dostanie dokumenty niezbędne do wyrejestrowania pojazdu. FOT. TADEUSZ POŹNIAK
Na pytania Czytelników Nowin odpowiada Krzysztof Wadiak, dyr. Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

- Mam starego malucha, którego od lat nie używam. Chciałbym go oddać na złom. Od czego zacząć załatwianie formalności?

- Trzeba nawiązać kontakt ze stacją demontażu. Wykaz takich miejsc można znaleźć w każdym wydziale komunikacji. Jeżeli pojazd nie może dojechać sam, to stacja zapewnia bezpłatny transport. W przypadku pojazdu niekompletnego stacja może doliczyć do 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Jeśli natomiast auto jest kompletne i w niezłym stanie można dostać za nie pieniądze. W przypadku, gdy zgubiliśmy dowód rejestracyjny przed wizytą w stacji demontażu trzeba zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji po zaświadczenie o rejestracji. Bez tego nie zezłomujemy auta. Po złomowaniu dowód rejestracyjny i tablice zostają unieważnione. Wraz z nimi, kartą pojazdu (jeśli była wydana) i dokumentem potwierdzającym złomowanie zgłaszamy się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania auta.

- Mam przyczepę rolniczą, którą kupiłem w 1991 roku. Jest zarejestrowana na firmę, która była jej poprzednim właścicielem. Niestety, zgubiłem fakturę zakupu. Jak stwierdzić, że jest moją własnością, bo w innym razie nie będę mógł jej zarejestrować na siebie?

- Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest złożenie do sądu wniosku o stwierdzenie własności. Nie jest to długie i kosztowne postępowanie. Sąd po przesłuchaniu świadków powinien bez problemu wydać panu potrzebne dokumenty.

- Słyszałem, że w Polsce honoruje się już badania techniczne samochodów, dokonane w innych krajach Unii Europejskiej. Czy to prawda?

- Niestety jeszcze nie, chociaż trwają już rozmowy, aby tak było. Póki co każdy samochód sprowadzony z zagranicy musi przejść w Polsce tzw. pierwsze badanie w kraju. Ponadto, jeśli jest powypadkowy, trzeba zrobić badanie dodatkowe.

- Chcę przywieźć auto z Hiszpanii. Jakie dokumenty będą mi potrzebne do zarejestrowania go w kraju?

- Podobnie jak w przypadku importu z innych krajów musi pan dostać dokument potwierdzający własność i dowód rejestracyjny. Przed wyjazdem proponuje jednak odwiedzić najbliższy wydział komunikacji i sprawdzić, jak wyglądają hiszpańskie dokumenty niezbędne do rejestracji auta. Dzięki temu będzie miał pan pewność, że dostaje od sprzedawcy prawidłowe dokumenty.

- Mam auto zarejestrowane na mojego teścia, który zmarł. Teraz chcę go zarejestrować na syna. Co muszę zrobić?

- Musimy mieć postanowienie sądu, w którym zostaną wymienione osoby będące spadkobiercami samochodu. Wówczas z tym postanowieniem należy udać się do Urzędu Skarbowego i opłacić ewentualny podatek od darowizny. Dopiero później trzeba przyjść do wydziału komunikacji. Załatwienie wszystkich formalności wraz z opłatami sądowymi i skarbowymi trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni i kosztuje łącznie z rejestracją ok. 200 złotych.

- Mam samochód sprowadzony z Belgii. Kupiłam go od handlarza, który sporządził fikcyjną, niekorzystną umowę, w której stronami jestem ja i sprzedawca z Belgii. Chciał w ten sposób uciec od opłacenia akcyzy. Dlatego sprawa trafiła do sądu. Jak długo mogę j

- Powinna pani przerejestrować auto do 30 dni. Jest to ważne, bo policjant może zapytać, dlaczego obywatel polski jeździ samochodem Belga bez przerejestrowania, lub aktu użyczenia. Proponuję zaangażować w sprawę dobrego prawnika, a samochód przerejestrować dopiero po załatwieniu wszystkich formalności związanych ze sprzedażą auta. Wcześniej, nie będziemy mogli tego zrobić, bo trzeba do tego kompletu oryginalnych dokumentów.

- Mam prawo jazdy wydane w 1986 roku. Do kiedy muszę je wymienić?

- Pierwszym terminem był grudzień 2004 roku, a później przesunięto go na marzec 2005 roku. Ostatecznie termin upłynął 30 czerwca 2006 r. Dlatego pański dokument jest już nieważny i nie może pan się nim posługiwać. Nie oznacza to jednak utraty uprawnień. Aby znowu jeździć samochodem musi pan jedynie wymienić dokument.

- Ile kosztuje wymiana starego prawa jazdy na nowe?

- Koszt takiej operacji to ok. 71 zł. W tą cenę wchodzi wniosek o wyrobienie nowego dokumentu, blankiet prawa jazdy i opłata ewidencyjna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24