Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniają się szkolenia wojskowe dla studentów? Dla kogo jest Legia Akademicka? Z uczelni do armii

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Zajęcia Szkół Legii Akademickiej będą odbywały się na konkretnych uczelniach.
Zajęcia Szkół Legii Akademickiej będą odbywały się na konkretnych uczelniach. Andrzej Banas / Polska Press
Nowe zasady szkoleń wojskowych dla studentów. Jakie zmiany wprowadzają przepisy Ustawy o obronie Ojczyzny? Studenci nie będą już szkolić się teoretycznie na uczelni. Te zadania przejmie armia. Według założeń MON, na uczelniach odbędzie się szkolenie oficerskie w ramach Szkoły Legii Akademickiej. Co jeszcze zmienia się w modelu wojskowego kształcenia studentów? Sprawdzamy.

Spis treści

Jakie propozycje dla studentów ma wojsko? Co się zmienia?

Już od pięciu lat Legia Akademicka prowadzi szkolenia ochotnicze dla studentów. To propozycja dla tych, którzy w trakcie nauki chcą odbyć służbę wojskową. Szkolenia do tej pory odbywały się na 75 uczelniach w całym kraju, a służbę wojskową w ten sposób zaliczyło prawie 20 tysięcy studentów.

Według dotychczasowych zasad, chętni brali udział w teoretycznych szkoleniach na swoich uczelniach. W czasie wakacji mieli zaś praktyczne zajęcia wojskowe. Po takim szkoleniu ochotnicy mogli złożyć wojskową przysięgę albo szkolić się dalej i zdać egzamin na podoficera. Od 2021 roku szkolenia podoficerskie mogli przechodzić absolwenci uczelni.

Ten model szkolenia wojskowego studentów jednak zmieniają nowe przepisy Ustawy o obronie Ojczyzny. Jak tłumaczy Ministerstwo Obrony Narodowej, zmiany są istotne. Na czym polegają? Tego zainteresowani wojskowym szkoleniem studenci dowiadują się podczas spotkań informacyjnych, organizowanych przez uczelnie z przedstawicielami Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych.

Gdzie odbędą się zajęcia Szkół Legii Akademickiej?

Zajęcia Szkół Legii Akademickiej będą odbywały się na konkretnych uczelniach. MON wskazało 63 uczelnie cywilne i 5 wyższych szkół wojskowych. Szkolenia będą prowadziły też wojskowe centra kształcenia - Ministerstwo Obrony Narodowej na listę wpisało 8 takich placówek.

Wybrane uczelnie, na których odbywać się będą zajęcia Szkół Legii Akademickiej:

  • Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet Łódzki,
  • Uniwersytet Szczeciński,
  • UKSW w Warszawie,
  • AWF we Wrocławiu,
  • AGH w Krakowie,
  • Politechnika Rzeszowska,
  • Akademia Zamojska.
Jakie zmiany szykują się w szkoleniach wojskowych dla studentów?
Jakie zmiany szykują się w szkoleniach wojskowych dla studentów? Andrzej Banas / Polska Press

Studenci, którzy zdecydują się na Szkołę Legii Akademickiej, będą mogli wziąć udział w interesujących szkoleniach specjalistycznych. Poznają na przykład tajniki kryptologii albo zasady cyberbezpieczeństwa. To jednak będzie możliwe dopiero po zdaniu egzaminu podoficerskiego. Zaliczenie egzaminu wiąże się też z mianowaniem na stopień kaprala.

Student-oficer będzie szkolił się teoretycznie w akademiach wojskowych, a praktyczne zajęcia odbywać się będą w jednostkach wojskowych. Ta część wojskowych szkoleń praktycznych potrwa przynajmniej 62 dni.

Propozycje Legii Akademickiej są kierowane do wszystkich roczników studentów – zarówno dziennych, jak i zaocznych. Legia otwarta jest dla studentów uczelni publicznych i niepublicznych. Co więcej – w szkoleniu wojskowym w ramach Legii Akademickiej mogą uczestniczyć absolwenci uczelni. Warunkiem jest jednak rozpoczęcie przez nich szkolenia w Szkołach Legii Akademickiej, kiedy posiadali jeszcze status studenta. Jeżeli są zainteresowani kontynuacja wojskowego szkolenia po zakończeniu studiów – mają taką możliwość. Studenci zainteresowani Legią Akademicką mogą zgłaszać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Ile trwa szkolenie wojskowe dla studentów?

Jedną z zasadniczych zmian w sposobie szkolenia wojskowego studentów, jest czas. Ochotnicze szkolenie dla legionistów akademickich może bowiem trwać 3 lata. Pierwszy rok to szkolenie praktyczne. Może ono trwać do 28 dni, a zakończy się przysięgą. Jego absolwenci otrzymają stopień szeregowego rezerwy. Szkolenie praktyczne ma się odbywać w jednostkach wojskowych. Legionista po zakończonym szkoleniu i złożeniu przysięgi może zawnioskować o przeniesienie do aktywnej rezerwy. Bez wniosku student automatycznie przejdzie do pasywnej rezerwy.

Student, który po zakończonym szkoleniu podstawowym i uzyskaniu stopnia szeregowego, w kolejnym roku będzie mógł szkolić się już w module podoficerskim, w ramach Szkoły Legii Akademickiej. Teoria wykładana będzie na uczelni, a praktyczne ćwiczenia odbędą się w jednostkach wojskowych. Szkolenie praktyczne ma trwać co najmniej 21 dni.

Student dostanie pieniądze. Ile zapłaci armia studentom?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to dla studentów konkretnych zastrzyk finansowy. 4560 złotych na rękę – tyle otrzyma student za udział w pierwszym, trwającym 28 dni etapie szkolenia wojskowego. Studenci do 26. roku życia nie płacą od tej kwoty podatku. 2700 złotych dostaną natomiast uczestnicy ćwiczeń wojskowych, prowadzonych w module podoficerskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zmieniają się szkolenia wojskowe dla studentów? Dla kogo jest Legia Akademicka? Z uczelni do armii - Strefa Edukacji

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24