Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić fundusz emerytalny

raw
Należę do jednego z funduszy emerytalnych, ale nie jestem zadowolony z jego wyników. Jakie są zasady przejścia do innego funduszu i czy jest ono opłacalne? - pyta Janusz K. z Rzeszowa.

Zmieniając fundusz, trzeba uprzednio z tym nowym zawrzeć umowę o członkostwo, a następnie w formie pisemnej powiadomić o tym "stary" fundusz. Ten, zgodnie z przepisami, dokona wypłaty transferowej do wskazanego przez klienta funduszu.

Transfer składek

Zawiadomienie o wybraniu nowego funduszu należy przesłać do poprzedniego w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. Trzeba do niego dołączyć oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy z dniem dokonania wypłaty transferowej. Fundusz, do którego dokonuje się wpłaty transferowej, musi ją przyjąć. Nie może on odmówić zawarcia umowy o członkostwo.
Dotychczasowy fundusz emerytalny nie przesyła do wskazanego przez klienta zgromadzonych oszczędności), tylko na zasadzie wzajemnych rozliczeń między funduszami, za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Zmieniać fundusz, czy nie?

Czy zmiana funduszu jest opłacalna finansowo? Każdy musi sam dokonać obliczeń. Opłacalność zależy bowiem od wielu czynników: m.in. od struktury opłat pobieranych przez fundusze od składek, których wysokość na ogół wiąże się ze stażem - im dłuższy, tym mniejsza jest prowizja. Zależy także od sposobu zarządzania pieniędzmi klientów, a tego nie oceni się w krótkiej perspektywie.
Jak wyliczył Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, minimalna stopa zwrotu dla wszystkich funduszy (od czerwca 1999 do 29 czerwca 2001 r.) wyniosła 11,049 proc. Stopa zwrotu to zarobek z zainwestowanych pieniędzy - 11-proc. oznacza, że każde powierzone funduszowi 100 zł przyniosło w ciągu 2 lat 11 zł zysku. Oczywiście stopy się zmieniają i co było aktualne wtedy, dziś nie jest.
Także opłata transferowa może wiązać się z pewnymi kosztami. Jej wysokość określa statut funduszu, uzależniając ją od stażu członkowskiego. Nie może być ona jednak większa niż 40 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę - ta kwota dotyczy osób, które chcą zmienić fundusz w czasie pierwszych 3 miesięcy członkostwa. Im dłuższy staż, tym niższa opłata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24