Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić kotylion z bibuły w narodowym, biało-czerwonym kolorze

luks
Kotylion w narodowym biało-czerwonym kolorze.
Kotylion w narodowym biało-czerwonym kolorze. pixabay.com
Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości 11 listopada? Podpowiadamy i podkreślamy, że każdy z tej odświętnej okazji powinien przyozdobić swoje ubranie kokardą w barwach narodowych biało-czerwonych.

Symbole i barwy narodowe, biało-czerwone zasługują na szczególny szacunek. Warto podkreślić ich znaczenie szczególnie w takim dniu, jakim jest Święto Niepodległości. 11 listopada warto zrobić kotylion narodowy i przymocować go do płaszcza, czy marynarki.

Specjaliści twierdzą, że kotylion powinno się nazywać kokardą narodową. Tę ozdobę pierwotnie umieszczano na mundurach żołnierskich, a od XIX wieku również u cywilów, na znak przywiązania do narodu. Nazwę kotylion zaczęto używać w odniesieniu do popularnej zabawy tanecznej, której uczestnicy nosili na piersi charakterystyczne kokardy.

Jak zrobić kotylion z bibuły i papieru biało-czerwony?

Kotylion z bibuły lub jak ktoś już posiada papier w barwach narodowych biało-czerwonych, to nic trudnego. Poniżej prezentujemy dwie krótki instrukcje jak to zrobić:

Jak zrobić kotylion - sposób numer 1:

  1. Trzeba się zaopatrzyć w dwa paski bibuły (ewentualnie papieru) koloru białego i czerwonego, po jednej wstążce w kolorze białym i czerwonym, klej, nożyczki.
  2. Z białej i czerwonej bibuły należy wyciąć paski, które następnie trzeba zgiąć w taki sposób, aby powstała „harmonijka”. Końce „harmonijki” należy skleić ze sobą w taki sposób, by powstało koło. W efekcie otrzymujemy zatem dwie „harmonijki” - białą i czerwoną. Trzeba jednak pamiętać, aby pasek czerwonej bibuły był węższy od białego.
  3. Sklejamy obie „harmonijki” w jedną całość.
  4. Z białej bibuły lub tektury wycinamy koło, którym później zamkniemy kotylion.
  5. Przygotowane wcześniej wstążki przyklejamy z tyłu złożonego kotylionu. Następnie jako ostatni element przyklejamy z tyłu kotylionu wycięte wcześniej białe kółko.
Ciekawym przykładem sosnowej ozdoby drewnianej znanej na całym świecie są koniki z Dalarny. Oryginalne pochodzą ze Szwecji, są produkowane i malowane ręcznie. Idealnie nadają się do wnętrz w stylu scandi lub folk.

Ozdoby z drewna - do domu, ogrodu, świąteczne. Jak samodziel...

Jak zrobić kotylion - sposób numer 2:

  1. Czerwoną wstążkę (o szerokości ok. 2 cm i długości 155 cm) przewlekamy na okrętkę, równo przez duży okrąg (o szerokości 2,5 cm i średnicy 9 cm).
  2. Białą wstążkę (o szerokości ok. 2 cm i długości 95 cm) przewlekamy przez mały okrąg (o szerokości 2 cm i średnicy 6 cm).
  3. Biały okrąg naklejamy na czerwony.
  4. Pośrodku naklejamy kółko z białej tektury (o średnicy 2,5 cm).
  5. Pozostałe kawałki wstążeczki mocujemy na dole kokardy.
  6. Na końcu przyczepiamy agrafkę.

Od wielu lat kotyliony mylone są z kokardą. Pierwszy zapis ustanawiający biało-czerwoną kokardę jako jeden z symboli narodowych, pojawił się w 1831 roku. Symbol miał być noszony przez wojsko i w ten sposób podkreślać związek z ojczyzną. Na przestrzeni lat zmieniał się kształt kokardy, w XVIII wieku materiał upinano jak tradycyjną kokardę, za czasów Księstwa Warszawskiego krążek skierowany był marszczeniem do środka. Z kolei w Królestwie Kongresowym obowiązywał wygląd owalny.

Jeśli są dwa kolory to ten, który znajduje się wyżej, występuje w kokardzie podwójnie. Zgodnie z tą prawidłowością, polska ozdoba powinna więc mieć biały, otoczony czerwienią środek i białą obwódkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24