reklama

Jaki mikser kuchenny kupić? Ręczny z misą czy planetarny? Ranking

Materiał informacyjny
Spójrzmy prawdzie w oczy: właściwie każdy dorosły człowiek musi od czasu do czasu... przygotować sobie jedzenie. Zaś większość z nas robi to z przyjemnością – sprzyja temu wzrastająca moda na gotowanie, wywołana programami typu "Masterchef" czy "Top Chef". Obecnie jest to dużo łatwiejsze niż kiedyś. Głównie dzięki zestawowi dostępnych sprzętów, naczyń i akcesoriów kuchennych, które z powodzeniem ułatwiają nam kulinarne czynności.

Niemal w każdym domu znajduje się na przykład mikser – choć według specjalistów sprzed kilkunastu lat to urządzenie miało być rychle wyparte przez blendery. Przewidywania te nie sprawdziły się jednak: miksery ciągle mają grupę swoich amatorów, i to całkiem dużą. Głównie z powodu... prostoty obsługi. Ręcznym mikserem łatwo jest nawigować. Czy jednak prostota użytkowania oznacza od razu jednozadaniowość? Niekoniecznie. Mikser ręczny jako część robota kuchennego, może być i poręczny, i wydajny. Jak działają takie miksery ręczne?

Rodzaje mikserów kuchennych – porównanie, zasady działania

Na początku warto zwrócić uwagę na różnice między typami mikserów. Podstawowy podział to:

  • klasyczne miksery ręczne bez misy
  • oraz miksery z misą.

Jeśli chodzi o klasyczne miksery, to ich wielką zaletą jest lekkość i poręczność – można je bez problemu przenosić. Rolę misy spełnia tutaj nasz własny garnek lub miska. Z reguły, takie miksery kuchenne posiadają także w zestawie trzepaczki i stosowne mieszadła przydające się przy wyrabianiu ciasta, choć jest to raczej podstawowy zestaw.

Z kolei mikser z misą zakłada stałe połączenie misy i miksera. Rozbudowane urządzenie tego typu nazywamy mikserem planetarnym, a jeśli posiada dodatkowe funkcje – nawet robotem planetarnym. To już sprzęt mocny i wytrzymały, który pozwala nam na różne kulinarne eksperymenty. Teoretycznie mikser planetarny jest nieco mniej poręczny, jednak o wiele bardziej wydajny. Zapewnia bardzo sprawne mieszanie, ubijanie i wyrabianie ciasta. Zapewnia także pewną automatyczność procesu – w zasadzie, nie musimy skupiać się na tym, co robi. Mikser z misą obrotową sam kontroluje przebieg wyrabiania ciasta.

Warto tutaj wspomnieć, że roboty planetarne z możliwością miksowania są ogólnie pożytecznym wydatkiem. Wieloczynnościowy robot kuchenny zadowoli bowiem nie tylko amatorów słodyczy i wypieków. Poradzi sobie również z ciastem... na pizzę. Inne przydatne funkcje, które posiadają roboty wieloczynnościowe to na przykład tarcie ziemniaków, końcówka do mielenia mięsa czy funkcja gotowania na parze.

Głos Wielkopolski, Strona Kobiet: Maszynka do mielenia ziemniaków i mięsa: jak wybrać najlepszą?

Ceny mikserów kuchennych

Jeśli chodzi o ceny mikserów kuchennych, w dużej mierze zależą one od modelu i ilości funkcji, jakimi operuje dane urządzenie. Dość popularny jest na przykład mikser Zelmer. Podstawowy mikser z misą marki Zelmer można kupić już za około 120 zł. To rozsądna opcja dla "niedzielnych cukierników".

Nieco droższe niż mikser Zelmer są miksery marki Kitchenaid: ich ceny zaczynają się od około 600 zł, są to jednak modele nieco bardziej wyposażone. Robot Bosch z opcją miksowania można za to nabyć za około 400 zł.

Podobnie kosztuje robot kuchenny marki Philips, choć tutaj jest spora różnorodność w modelach: jeśli chodzi o sprzęt Philips, znajdziemy tu i tańsze modele za 250 zł, jak i nawet kilka razy droższe wyspecjalizowane roboty kuchenne do wszystkiego.

Nieco inaczej rzecz się ma z robotem kuchennym Silvercrest, czyli popularnym "robotem kuchennym z Lidla". Jeśli bowiem zdecydujemy się właśnie na niego, będzie nas to kosztować około 300 zł. W podobnej cenie kupimy też robot kuchenny Berlinger. Czy tego typu urządzenia planetarne warto w ogóle kupować w dyskontach? Wbrew pozorom, tam również można znaleźć dość zaawansowane sprzęty wielofunkcyjne. Przykładem może być robot kuchenny marki Hoffer, który ma w swojej ofercie Biedronka – kosztuje około 800 zł.

Jeśli natomiast jesteśmy zdecydowani na ekstremalnie wydajny i uniwersalny sprzęt, warto spojrzeć na roboty kuchenne Kenwood. Ich ceny są znacznie wyższe – przekraczają bowiem tysiąc złotych – jednak to prawdziwe turbomaszyny do wszystkiego. Nie ma raczej kulinarnej czynności, której nie dałoby się wykonać przy ich pomocy! Jest to zatem idealne rozwiązanie dla amatorów gotowania i pieczenia we własnym zaciszu – ta inwestycja się zwróci...

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na prosty mikser z misą marki Zelmer, dyskontowy kompaktowy robot kuchenny marki Silvecrest czy zaawansowany robot kuchenny Kenwood, warto pamiętać o jednym: powinien po prostu odpowiadać twoim potrzebom. Nie ma sensu ani zbytnio przepłacać, ani oszczędzać dokupując później uzupełniające mieszadła i akcesoria.

Moc i prędkość w mikserze kuchennym

Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kwestie techniczne? Z pewnością robot wielofunkcyjny powinien mieć określoną moc i prędkość. Im mocniejszy jest bowiem mikser, tym dokładniejsza będzie jego praca: miksowanie i mieszanie.

Planując siekanie twardych cząsteczek, na przykład orzechów do koktajli, warto zadbać o to, by nasz planetarny robot kuchenny posiadał w wyposażeniu kubek miksujący. Im większa moc miksera, tym wydajniej i dłużej będzie też pracował bez wyłączania.
Jaka jest optymalna moc takiego urządzenia? Dobre modele zaczynają się od 1000W. Jeśli jednak poszukujemy miksera jedynie do prostych czynności, takich jak ubijanie piany lub miksowanie miękkich rzeczy, wystarczy nam ekonomiczny sprzęt o mocy około 200-300W.

Nieco bardziej problematycznie robi się przy ocenie prędkości – w końcu do różnych czynności potrzebujemy różnego natężenia obrotów miksera. Dzisiejsze modele mikserów mają od kilku do aż kilkunastu opcji prędkości miksowania do wyboru, zazwyczaj regulowane pokrętłem bądź też suwakiem. Oczywiście – im więcej opcji regulowania prędkości, tym lepiej dla użytkownika.
Niektóre miksery wyposażone są w płynną regulację prędkości obrotowej. Można wtedy samemu delikatnie kontrolować zmiany prędkości sprzętu. To praktyczne, gdyż unikamy nagłych skoków, prowadzących do rozchlapywania zawartości misy. Warto też wspomnieć o opcji turbo, która pozwala włączyć bardzo silne obroty na krótki czas, w zależności od bieżącej potrzeby.

Ręczny mikser kuchenny czy blender wielofunkcyjny?

Wiele z osób planujących kupno sprzętu AGD zastanawia się czy sięgnąć najpierw po zwykły prosty mikser obsługiwany ręcznie, czy jednak wyposażyć się od razu w blender posiadający kilka różnych funkcji. To wyzwanie zwłaszcza dla tych, którzy na razie nie myślą o kupnie robota kuchennego, który łączyłby większość dostępnych funkcji takich urządzeń. Co więc wybrać?

Dużo zależy oczywiście od tego jakie mamy potrzeby. Jeśli nie będziemy używać miksera często, za to tylko do bardzo prostych czynności, nie ma sensu przepłacać. Jednak w każdej innej sytuacji tani mikser z podstawowym zestawem końcówek raczej nie umywa się do porządnego blendera. Obecnie blendery wielofunkcyjne mają naprawdę ciekawe funkcjonalności:

  • systemy niwelujące zachlapania w czasie pracy,
  • czy formę ułatwiającą blendowanie jedną ręką.

Tutaj na uwagę zasługują chociażby modele blenderów marki Braun. Technologie wykorzystane w profesjonalnych blenderach zapewniają zarówno prostotę samego procesu blendowania, jak i pełen wachlarz możliwości, jeśli chodzi o to, co można z nimi przygotować w kuchni. Sosy, zupy, przeciery, musy, potrawki, pasty... Z takimi daniami podstawowy tani mikser może sobie niestety nie poradzić. Blender – już tak. A na pewno poradzi sobie z nimi profesjonalny robot kuchenny.

Mikser z misą - ręczny czy planetarny?

Wróćmy jednak do samych mikserów z misą. Czy w ogóle opłaca się kupować narzędzie do pojedynczej czynności w kuchni, zamiast zainwestować w robot kuchenny wielofunkcyjny?
Jeśli wchodzimy do kuchni raz do roku – niekoniecznie. W innym przypadku warto to rozważyć, gdyż planetarne roboty kuchenne to wydatek, który prędzej czy później się na pewno zwróci.

Mikser planetarny posiada mieszadła, które kręcą się wokół krawędzi miski i wokół własnej osi. Miksery stojące świetnie ubijają i ucierają standardowe ciasto, ale dają sobie też radę z makaronem, lodami czy musami.

Jakie funkcje może posiadać mikser planetarny?

Oprócz wspomnianej wcześniej funkcji turbo, która zapewnia włączenie bardzo szybkich obrotów na określony czas za pomocą odpowiedniego przycisku, urządzenia o wysokiej mocy mają również specjalną możliwość wyrabiania ciasta. Dzieje się tak przy pomocy specjalnego mieszadła hakowego.

Jeżeli mikser wyposażony jest w kubek miksujący, możemy również mieć dostępną możliwość kruszenia lodu. Zapewniają ją ostre i bardzo wytrzymałe ostrza miksera kielichowego, które dokładnie tną i rozdrabniają lód na kawałeczki.

Kubek miksujący jest również niezbędny w przypadku, gdy nasz sprzęt służyć będzie robieniu smoothie i koktajlów. Zazwyczaj ten dodatek umieszczany jest w dolnej części urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy kubek miksujący posiada zamknięcie. Bez niego zawartość naszego koktajlu niestety będzie rozchlapywać się dookoła – stracimy nie tylko porcję napoju, ale i zapewnimy sobie długie sprzątanie. Kubek miksujący powinien posiadać też na obudowie miarkę objętości – dzięki temu będziemy dokładnie znać proporcje wlewanych płynów.

Co jeszcze znajdziemy w zestawie wielofunkcyjnego robota planetarnego? W zestawie do miksera planetarnego nierzadko znajduje się również przystawka do tarcia ziemniaków. Najbardziej zaawansowane technologicznie i profesjonalne urządzenia do miksowania posiadają również funkcję podgrzewania – dzięki obecności płyty indukcyjnej. Misa wykonana jest wówczas ze specjalnego materiału – dzięki temu jej zawartość może by podgrzana, a sama misa nie ulegnie stopieniu. To bardzo praktyczny sposób na przygotowanie posiłku w ekspresowym tempie – od razu po zmiksowaniu danie może bowiem zostać podgrzane do odpowiedniej temperatury.

Misa w robocie kuchennym - na co zwrócić uwagę? W przypadku miksera z misą warto też zwrócić uwagę na jeden haczyk: otóż ogromna misa wcale nie gwarantuje nam wyrobienia na raz większej ilości ciasta. To raczej moc i prędkość urządzenia decydują o tym, ile potrawy uda nam się przyrządzić na raz. Najbardziej optymalne są misy, które mają około 6,7 litra i są wykonane ze stali szczotkowanej: misę szklaną łatwo bowiem uszkodzić, a plastikowa jest mało wytrzymała. Dobrze też, gdy misa ma dwa uchwyty w kształcie uszek: zwiększa to jej łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce.

W co jeszcze może być wyposażony mikser planetarny? Popularnością cieszą się połączenia miksera z blenderem: do sprzętu doczepia się wówczas ramię blendujące. Z reguły montuje się je w dolnej części obudowy miksera. Takie połączenie jest bardzo praktyczne dla rodziców, pozwala bowiem na szybkie przygotowanie przecieru czy zupki dla małego dziecka.

Zasadniczo, planetarny robot kuchenny jest o wiele lepszą opcją aniżeli drogi mikser ręczny. Nie musimy od razu kupować tego najbardziej zaawansowanego technologicznie. Można sięgnąć po prostszy i intuicyjny w obsłudze projekt mini, na przykład Prospero od Kenwood.

Źródło infografiki, poradnik: Dobry robot kuchenny – ile kosztuje? Za jakie funkcje warto dopłacić?

Pozwoli nam to oszczędzić nieco pieniędzy i czasu na przyswojenie sobie wszystkich funkcji urządzenia, jednak z pewnością pozwoli nam na większy rozmach w kuchni niż standardowy mikser ręczny. A także... na większą wygodę. Jednak jeśli zależy nam na naprawdę dużych możliwościach przy zagniataniu ciasta, warto sięgnąć po droższą linię Chef XL.

Wyposażenie dodatkowe mikserów ręcznych, z misą i planetarnych

Jak wspominaliśmy wyżej - mikser z reguły posiada dodatki w postaci mieszadeł. Na co możemy liczyć w przypadku konkretnych typów urządzenia? Generalnie – im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym więcej mieszadeł do wyboru. Z reguły najbardziej podstawowe dodatki to hak do wyrabiania ciężkiego ciasta oraz trzepaczka do ubijania piany.

Spiralny hak to najlepszy przyrząd do zagniatania. Będzie pomocny nie tylko dla miłośników tortów i ciast, ale i do zrobienia pizzy, makaronu czy chleba. Tutaj jednak warto pamiętać, że nawet najlepszy hak nie da sobie rady, jeśli moc i prędkość urządzenia będą za małe.

Przydatne jest również mieszadło w kształcie litery K. Trudno się bez niego obejść w przypadku przyrządzania ciast o precyzyjnie wyliczonej zawartości składników; przylega ono bowiem perfekcyjnie do brzegów misy i zgarnia to, co się na niej osadza, z powrotem do środka. Dzięki temu nie zmarnujemy nawet grama naszego przyszłego ciasta. Jeśli zatem jesteś fanem ciast z kremem – mieszadło w kształcie litery K będzie ci niezbędne.

Dużo trudności miłośnikom wypieków dostarcza także przyrządzenie bezy (idealna beza pavlova - przepis). Jednak i na nią jest sposób w postaci sprytnego dodatku. Jest nim elastyczna trzepaczka. Sprawnie ubije pianę i ściągnie ją z brzegów misy.

Do delikatnych, lekkich, puszystych kremów może przydać się z kolei elastyczne mieszadło z dodatkową nakładką. Zaś przy zaawansowanych manualnie procedurach najlepsze będzie mieszadło, którego ruch naśladuje ruch ludzkiej ręki. Oprócz tego, przydają się również nakładka do blendowania i rozdrabniacz do lodu, o których wspomnieliśmy wyżej. Zaś do musów i przecierów idealnie będzie nadawała się nakładka z plastikowym kółkiem.

Większość tych akcesoriów można oczywiście dokupić później w miarę potrzeby, jednak większość zaawansowanych mikserów planetarnych posiada je w pakiecie podstawowym lub do wyboru. Nie warto więc przy mikserze ograniczać się tylko do miksowania

  • w końcu może mieć inne możliwości!

Jaki mikser kuchenny kupić? ręczny z misą czy planetarny? Ranking

Jaki powinien być idealny mikser kuchenny? Ranking i oceny blogerów pozwalają nieco rozjaśnić sprawę. Kilku z nich testowało wielofunkcyjny robot kuchenny Kenwood. Co mają do powiedzenia na jego temat?

- Zuzanna Ploch z bloga Chili, Czosnek i Oliwa
Spróbowała zrobić przy jego pomocy pizzę z szynką parmeńską i kaparami. Jak sama przyznaje, robot kuchenny planetarny pozwolił jej na o wiele szybsze i mniej męczące wyrobienie ciasta, dzięki obecności mocnego haka do ciasta drożdżowego. Praca mogła stać się więc o wiele bardziej efektywna.

- Z kolei Joanna Pachla prowadząca blog Wyrwane z Kontekstu wypróbowała całe spektrum możliwości modelu Chef Elite XL KVL6370S

Zarówno miksując przy jego pomocy zwykłe truskawki, jak i... szykując tatara! To, na co zwróciła uwagę przy testowaniu robota planetarnego marki Kenwood, to dyskrecja: urządzenie jest ciche i nie przeszkadza domownikom, a tym bardziej sąsiadom. To ważna informacja zwłaszcza dla mieszkańców bloków, przyzwyczajonych do sprzętów, które lubią hałasować.

- A co z tradycyjnymi polskimi potrawami? Wiola Wołoszyn z bloga Matka Wariatka zmierzyła się z uszkami i pierogami z kapustą i grzybami – żelaznym punktem każdej wigilijnej kolacji.
To, co podkreśliła po użytkowaniu testowanego robota kuchennego, to szybkość pracy urządzenia marki Kenwood – dał radę z dwoma kilogramami mąki na raz i zajęło mu to zaledwie dziesięć minut. W przedświątecznym rozgardiaszu to szczególnie ważne, by oszczędzać każdą minutę.

- Dociekliwa.pl, która na co dzień testuje urządzenia AGD, przedstawiła obszerną relację z prezentacji nowych robotów kuchennych Kenwood Prospero+: Kenwood Prospero+: pierwsze wrażenie, test na warsztatach kulinarnych z Michel Moran | dociekliwa.pl
Przetestowała także jeden z najpopularniejszych robotów kuchennych: Test Kenwood Chef XL Elite – najlepszy robot kuchenny, jaki testowałam. Moje opinie. Poniższy materiał wideo jest uzupełnieniem artykułu na blogu:

 
Nie zapominamy jednak o tym, do czego przydaje nam się mikser, czyli o... słodkościach. Asia i Ania, które wspólnie prowadzą blog Alaantkoweblw, przetestowały przy pomocy planetarnego robota kuchennego aż trzy przepisy z platformy kulinarnej marki Kenwood (You Ken Cook). Były to bezglutenowe muffinki jaglane z bananami, pomidorowe muffiny z bazylią i serem oraz czekoladowe muffinki z orzechami. Wszystkie te słodkie przysmaki łączy jedno – mogą je spożywać już roczne dzieci, natomiast ich wykonanie przy pomocy wielofunkcyjnego robota kuchennego jest o wiele szybsze i prostsze. Stąd planetarny robot kuchenny może być prawdziwym cichym pomocnikiem rodziców niejadków, którzy dwoją się i troją, by co chwila zaskoczyć swojego malucha jakimś nowym smakiem. Znacznie odciąża mamę czy tatę z męczenia się nad ręcznym wyrobieniem ciasta – a do tego robi to sprawnie i bardzo szybko.

Ranking robotów kuchennych może pomóc nam zdecydować się na konkretną maszynę. Internauci nierzadko zwracają uwagę na kwestie, które nam podczas zakupu nie wpadłyby do głowy. Warto również wejść na stronę internetową upatrzonego modelu i dokładnie przeczytać specyfikację oraz listę dostępnych akcesoriów i funkcji. Ważnym punktem jest również gwarancja – niektóre zaawansowane modele planetarnych robotów kuchennych są nieco droższe, ale za to obejmuje je gwarancja dożywotnia na najważniejsze części, co w praktyce może okazać się o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupowanie co chwila nowego taniego sprzętu. Jakość definitywnie się opłaca – warto o tym pamiętać!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3