Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie badania laboratoryjne wykonać przed planowaną ciążą

al/mat.pras.
mat.pras.
O tym, jakie badania powinna wykonać kobieta, które chce zostać mamą, informuje dr n. med. JAROSŁAW KOPCZYŃSKI, lekarz chorób wewnętrznych, diagnosta, konsultant, współpracownik Grupy ALAB.

Jeśli stosujesz antykoncepcję - zaprzestań jej. Masz wkładkę domaciczną - koniecznie ją wyjmij. Są to podstawowe działania, które kobieta powinna wykonać przed planowaną ciążą. Organizm bowiem musi się przygotować do zmiany, tj. do ciąży. W pierwszej kolejności do stanu równowagi powinien wrócić układ hormonalny.

Ciąża to chyba najistotniejszy okres w życiu kobiety i jednocześnie szczególny. Organizm musi podołać szczególnej sytuacji: odżywiania dwóch istnień i zapewnienia życia dziecku w łonie matki.

W tym celu uruchamiane są mechanizmy hormonalne służące w rezultacie do przygotowania do ciąży; organizm matki musi być także przygotowany na odżywianie płodu, aby zapewnić mu niezbędne do wzrostu substancje. Warto zatem sprawdzić przed ciążą, jak jesteś przygotowana na ten szczególny czas.

Ważną rolę odgrywają badania laboratoryjne, które pozwalają lekarzom zorientować się co do stanu zdrowia i ewentualnych braków.

Wynik ich może być bardzo istotny dla dalszych planów kobiety, a w niektórych przypadkach stanowić także odpowiedź na pytanie: "Dlaczego nie mogę zajść w ciążę"? Nie można więc zapominać o konieczności ich wykonania i to tylko w wiarygodnych punktach, które posiadają odpowiednie certyfikaty jakościowe.

A teraz kilka informacji o samych badaniach laboratoryjnych. Do rutynowych badań wykonywanych przed planowaną ciążą należą:

- grupa krwi
- morfologia wraz z określeniem poziomu płytek
- poziom glukozy
- badanie ogólne moczu
- ocenę krzepliwości krwi (APTT).

Badania te przydatne będą przy rozwiązaniu ciąży: należy zawczasu określić grupę krwi, będąc przygotowanym na sytuacje nagłe, pozostałe badania pozwalają na ocenę ewentualnych problemów z krzepliwością krwi i stanowią także badania oceniające ogólny stan zdrowia.

Kolejna grupa badań pozwala na zorientowanie się, czy przechodziliśmy lub właśnie przechodzimy infekcje mogące mieć skutki dla ciąży:

- HBs - pozwala wykryć ewentualne zakażenie wirusem zapalenia wątroby;

- przeciwciała toxoplazmoza klasy: IgG i IgM - aktywne zakażenie tą chorobą w I trymestrze ciąży jest niebezpieczne dla dziecka;

- przeciwciała przeciw różyczce - badanie daje odpowiedź na pytanie, czy chorowałam na tę chorobę; jeśli tak - to dobrze.

Kolejna grupa badań pozwala na zorientowanie się w funkcjonowaniu układu hormonalnego:

- hormony tarczycy: TSH, fT3 i fT4 - niedoczynność tarczycy zmniejsza szansę zajścia w ciążę,

- badania hormonów kobiecych: progesteron, estrogeny - wykonuje się na zlecenie lekarza w diagnostyce trudności zajścia w ciążę.

Każdej kobiecie doradzamy także wykonanie badania cytologicznego.

Z otrzymanymi wynikami zgłosić się trzeba koniecznie do lekarza, który na ich podstawie będzie mógł udzielić jak najlepszych porad dla przyszłych mam.

Dokładne informacje na temat badań laboratoryjnych zawiera strona internetowa www.alablaboratoria.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24