Jakie nowe drogi zbudujemy na Podkarpaciu

Oprac. si
Jakie nowe drogi zbudujemy na PodkarpaciuNa budowie A4.
Jakie nowe drogi zbudujemy na PodkarpaciuNa budowie A4. Fot. K. Łokaj
Najważniejszą inwestycją drogową na Podkarpaciu jest budowa autostrady A4. Fragment tej szosy od Rzeszowa do Korczowej będzie kosztował prawie 5 miliardów złotych.

Inwestycja oddawana jest odcinkami. Całą A4 pojedziemy pod koniec 2014 roku.
Całkowita wartość projektu: 4 754 725 500,03 PLN
Przedmiotem projektu jest budowa autostrady A-4 na odcinku Rzeszów (węzeł Rzeszów Wschód) (bez węzła) – Korczowa. Całkowita długość projektowanego odcinka autostrady A-4 wynosi 88,23 km. Przedmiotowe zadanie zostało podzielone na 3 odcinki:
Odcinek 1  - autostrada A-4: węzeł „Rzeszów Wschód” - Jarosław węzeł „Wierzbna”
Odcinek 2 - autostrada A-4: Jarosław węzeł „Wierzbna” ÷ węzeł „Radymno”
Odcinek 3 - autostrada A-4: węzeł „Radymno” ÷ Korczowa (granica państwa).

Przebudują Al. Wyzwolenia w Rzeszowie
Ruszyła przebudowa węzła komunikacyjnego Alei Wyzwolenia i ulicy Warszawskiej w Rzeszowie
Wykonawcą jest Inżynieria Rzeszów.
To jedno z najbardziej newralgicznych skrzyżowań w mieście. Najczęściej korzystają z niego ciężarówki.
Na Alei Wyzwolenia mają powstać cztery pasy ruchu i dwa duże ronda -  przy zjeździe i wjeździe na ulicę Warszawską. Ma być także dobudowany dodatkowy pas ruchu który będzie umożliwiał zjad z tej ulicy w Aleję Wyzwolenia.    
Prace przy przebudowie tego węzła komunikacyjnego mają zakończyć się w połowie 2014 roku. Koszt inwestycji to prawie 63 miliony złotych.

Modernizacja Al. Rejtana
Przebudowa Al. Rejtana w Rzeszowie to element projektu „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic”. Wykonawcą jest firma Skanska. Na całej ulicy (ok. 2,4 km) położony zostanie nowy asfalt, lampy oświetleniowe, wymieniona zostanie sygnalizacja świetlna. Wyremontowane zostaną też chodniki, powstaną ścieżki rowerowe. Roboty potrwają do końca 2013 roku.
Inne działania w projekcie to zakup 80 autobusów (część już przyjechała, przebudowa ulic Podkarpackiej, Lubelskiej i Wyzwolenia, modernizacja 11 skrzyżowań, przebudowa części przystanków autobusowych, wytyczenie 6 km buspasow, ponadto wprowadzenie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego – rozwiązań ułatwiających jazdę po mieście, omijanie korków, itd. Zakończenie całego projektu planowane jest na styczeń 2015 r. Cała inwestycja jest warta 415 mln zł, z czego 311 mln zł to dotacja z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Droga wojewódzka nr 855 Stalowa Wola – Olbięcin zostanie rozszerzona i wzmocniona. Powstaną też nowe mosty
Wartość inwestycji to niemal 57,5 mln zł netto (70 mln brutto). Wykonawcą jest Skanska. Prace będą wykonywane etapami. Inwestorem jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Inwestycja jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.
W związku z pracami budowlanymi kierowców czekają utrudnienia na odcinku 19 km pomiędzy Stalowa Wolą (od ulicy Podskarpowej) i Zdziechowicami.
W tym roku roboty będą trwać w Zdziechowicach, Zaklikowie i Lipie. Wybudowane zostaną tam cztery mosty objazdowe, na których ruch będzie odbywał się wahadłowo. Podczas przebudowy nawierzchni drogi i budowy ścieżek rowerowych i chodników ruchem kierować będzie sygnalizacja świetlna oraz specjalnego pracownika. W 2014 roku przebudowane zostaną odcinki w Dąbrowie Rzeczyckiej, Rzeczycy Długiej i Rzeczycy Okrągłej.
W ramach inwestycji droga zostanie poszerzona i wzmocniona. Po rozbudowie jezdnia będzie miała szerokość 6,5-6,75 m. Prace obejmą także wymianę zniszczonej nawierzchni. W ramach inwestycji wyremontowane zostaną istniejące i wybudowane nowe chodniki z kostki brukowej. Powstaną trzy nowe zatoki autobusowe, nowe znaki poziome i pionowe jezdni oraz prawie 21 km kanalizacji deszczowej.
Inwestycja zakończy się w październiku 2014 roku.

Nowe rondo w Jarosławiu
Niektóre, duże inwestycje drogowe zostały już zakończone. 24 maja oddane zostało do ruchu skrzyżowanie typu małe rondo w Jarosławiu - skrzyżowanie drogi łącznikowej z ul. 3-go Maja (ciąg drogi krajowej nr 4) oraz z ul. Morawską (ciąg drogi powiatowej nr 1766R) do połączenia z węzłem S-5. Wykonawcą prac była firma „Budowa Dróg i Mostów. Marcin Babiś”. Wartość: 2,8 mln zł. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
W ramach inwestycji m.in. przebudowane zostały wloty z ulic 3-go Maja oraz ul. Morawskiej, powstała droga dojazdowa do domów w pobliżu skrzyżowania. Powstały też ekrany akustyczne.
Nowe rondo pozwoli na poprowadzenie ruchu pojazdów łącznikiem i spowoduje, że obwodnica Jarosławia spełni swoją rolę, eliminując niemal w całości ruch ciężki pojazdów przez miasto. Skrzyżowanie to jest niezbędne do połączenia istniejącej obwodnicy Jarosławia przez węzeł S-5 z przemysłową częścią miasta,

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
beba

a most na wiśle łączący okolice mielca ze Staszowem gdzie????????

t
troll

S-19 GDZIEEEEEEEEEEEEEEEEE

P
Paweł

Czemu na internetowej stronie głównej NOWIN nie ma stałej zakładki dotyczącej najwiekszej i najważniejszej inwestycji w regionie, tj. Budowy Autostrady. W "dzienniku wschodnim" odpowiednik NOWIN w lubelskim mają stałą rubrykę poświęconą budowie (S17, S12, S19). A artykuły dotyczące postępów w pracach na różnych odcinkach pojawiają się przynajmniej raz na tydzień. A w Nowinach ostatnia wzmianka i to bardzo ogólna pochodzi z połowy sierpnia. Słabo coś

g
gjgj.kj.

bo dla nich liczy się tylko rzeszów

G
GALICJANIN

A S-19 GDZIE!!!!!!!!!!!!!!!!. Najważniejsza droga zaraz po A4. S 19 ułatwi transport towarów na południe, oraz ułątwi dojazd do pracy ludziom z południa podkarpacia.

p
pe pe

Przebudowa ulicy Rejtana była podobno zapisana w offsecie przy budowie Millennium Hall. Dlaczego tego zapisu nie wyegzekwowano. Rozumiem, że piwrszy budujący upadł ale jak wieść głosi ma podobno (?) swoje udziały w MH.

m
mmmmm3232

A PRZEMYŚL GDZIE ????????????????
tylko rzeszów i rzeszów bądzcie obiektywni jak piszecie 

R
RJA RZE RST

reszta sie nie liczy

G
Gość

i wszędzie Skanska tylko oni wygrywają biorą swoją dolę a za resztę wykonują podwykonawcy i to jest cała prawda o ustawionych przetargach

b
bin75

a mają nas w duuuupieeee

T
TYTYYYTY

A LEŻAJSK GDZIEEEEEEE

j
jaaa

a Dukla i okolice gdzie?

Y
YANOSIK

A PRZEWORSK GDZIEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Dodaj ogłoszenie