Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zmiany czekają nas w nowym roku? W życie wchodzi e-recepta i nie tylko

af
DarkoStojanovic/Pixabay.com
Od 8 stycznia w życie wchodzi obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Początek stycznia dla młodych przedsiębiorców to ostatni moment na skorzystanie z ulgi w rozliczeniach z ZUS.

Elektroniczną receptę można otrzymać SMS-em, mailem lub w formie wydruku informacyjnego z kodem kreskowym. Jeśli chcemy otrzymać e-receptę na telefon potrzebny do tego jest profil zaufany. Można go założyć np. w NFZ, na poczcie lub przez bankowość elektroniczną. Gdy pacjent będzie miał profil zaufany, kolejnym krokiem jest zalogowanie się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dostępnym na stronie pacjent.gov.pl. Po zalogowaniu pacjenci mają dostęp do swoich elektronicznych recept, skierowań czy zwolnień lekarskich. Mogą także przeglądać historię przepisanych recept i kupionych lekarstw.

Lepsza dostępność do wyrobów medycznych

Od nowego roku wchodzą w życie także nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Takie rozwiązanie ma poprawić dostępność do wyrobów medycznych dla pacjentów niepełnosprawnych i mieszkających w niedużych ośrodkach, w których nie ma oddziałów wojewódzkich funduszu.

- NFZ udostępnił lekarzom możliwość elektronicznego potwierdzenia zlecenia. Dzięki temu nowe zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną w miejscu udzielania świadczeń, a pacjent będzie mógł udać się ze zleceniem bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale funduszu- informuje centrala NFZ. W przypadku, gdy lekarz będzie miał problem z weryfikacją uprawnień drogą elektroniczną, w dalszym ciągu będzie istniała możliwość potwierdzenie zlecenia w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ.

Ostatni dzwonek na skorzystanie z ulgi

Do 8 stycznia przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na małą skalę będę mogli skorzystać z nowej ulgi w rozliczeniach z ZUS. Osoby, które chcą skorzystać z „Małego ZUS” i zapłacić niższe składki powinny zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.

W przypadku, gdy ktoś w 2019 roku korzystał z ulgi i nadal chce to robić, musi jedynie złożyć odpowiedni formularz (ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II ).

- Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne („małego ZUS” lub innych ulg) powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość świadczeń m.in. zasiłku chorobowego - mówi wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

Zobacz też: 20 najbiedniejszych gmin na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24