reklama

Jan Tomaka awaryjnym szefem PO. Opozycja: kazali odejść Rynasiewiczowi

Małgorzata FrońZaktualizowano 
Krystyna Skowrońska (nz. obok Jana Tomaki i Marka Rząsy) wymieniana jest w gronie osób, które mogłyby zostać nowym przewodniczącym zarządu wojewódzkiego PO w regionie.
Krystyna Skowrońska (nz. obok Jana Tomaki i Marka Rząsy) wymieniana jest w gronie osób, które mogłyby zostać nowym przewodniczącym zarządu wojewódzkiego PO w regionie. Krzysztof Kapica
Zbigniew Rynasiewicz zrezygnował ze wszystkich politycznych stanowisk. Jego nazwisko pojawia się w dochodzeniu warszawskiej prokuratury.

W piątek na posiedzeniu zarządu regionu Platformy Obywatelskiej poseł Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister infrastruktury, złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego zarządu regionu. Wcześniej zrezygnował ze stanowiska wiceministra w ministerstwie infrastruktury, a premier Ewa Kopacz dymisję przyjęła. Rynasiewicz jako powód rezygnacji podał względy osobiste.

- Pan poseł Rynasiewicz prosił, aby uszanować jego decyzję i nie komentować szerzej tego, co się stało - mówił na wczorajszej konferencji prasowej poseł PO Marek Rząsa.

W miejsce posła Rynasiewicza do Sejmu wejdzie Marek Poręba. Natomiast od soboty obowiązki przewodniczącego PO na Podkarpaciu pełni Jan Tomaka, który objął tę funkcję, ponieważ jest najstarszym wiekiem wiceprzewodniczącym Platformy. Będzie ją pełnił do czasu wyboru nowego szefa podkarpackich struktur PO.

- Decyzja Zbyszka Rynasiewicza mocno nas zaskoczyła i zmartwiła. Ja, i nie tylko ja, jego pracę jako posła i jako wiceministra oceniam bardzo wysoko. Zrobił bardzo dużo dla naszego regionu. Pracował na rzecz Podkarpacia przez 25 lat, był samorządowcem i posłem. Niestety, taką, a nie inną decyzję podjął i musimy się z tym pogodzić - stwierdził Jan Tomaka.

Opozycja: Kazali mu odejść

Od soboty trwają spekulacje na temat decyzji Zbigniewa Rynasiewicza, która oznacza w praktyce odejście w polityczny niebyt.

- Wygląda na to, że władze Platformy Obywatelskiej zmusiły go do ustąpienia z funkcji , bo jest zamieszany w tak zwaną aferę podkarpacką - uważa poseł Mieczysław Golba z Solidarnej Polski. - CBA było w jego biurze, jest prowadzone śledztwo, więc chcą, aby zniknął ze sceny politycznej. Przecież za chwilę zacznie się kampania wyborcza do parlamentu i nie chcą mieć dodatkowego kłopotu. A kłopoty już mają spore. Przegrali wybory prezydenckie i wszystko wskazuje na to, że parlamentarne też mogą przegrać - ocenia poseł.

Rzeczywiście warszawska prokuratura prowadzi postępowanie, w którym przewija się nazwisko Rynasiewicza. Mowa jest o tym, że miał on brać łapówki, m.in. drogie alkohole, od przedsiębiorców z Leżajska w zamian za załatwianie pozytywnie spraw biznesowych w urzędach centralnych. W lipcu 2014 roku CBA przeszukało jego gabinet i pomieszczenia, które zajmował w Sejmie. W tej sprawie takich przeszukań dokonano także w biurach szefa podkarpackich ludowców posła Jana Burego. Ani jemu, ani Rynasiewiczowi nie postawiono jednak żadnych zarzutów, nikt nie wystąpił też o odebranie im immunitetu.

- Po tym, jak Rynasiewicz zrezygnował z mandatu posła, śledczy mają ułatwione zadanie i mogą wreszcie działać. I będą działać szybko. Konkrety poznacie może nawet jeszcze w tym tygodniu - twierdzi nasz informator ze sfer zbliżonych do organów ścigania.

Chcieliśmy zapytać Zbigniewa Rynasiewicza o powody dymisji, ale od soboty jego telefon jest poza zasięgiem. Na wczorajszej konferencji w Platformie też go nie było.

Kim jest (był) Rynasiewicz?

Zbigniew Rynasiewicz ma 52 lata, pochodzi z Grodziska Dolnego, jest absolwentem wydziału historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Po studiach pracował jako nauczyciel, potem do 1997 roku był wójtem gminy Grodzisko Dolne. Do polityki wszedł w 1997 roku. Związał się z Akcją Wyborczą Solidarność i z jej ramienia został po raz pierwszy posłem (1997-2001). Następnie znalazł się w szeregach Ruchu Społecznego AWS i w 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Od 2002 do 2005 r. był radnym i starostą pow. leżajskiego. W 2004 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W 2005 r. z listy PO ponownie został posłem na Sejm. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz trzeci uzyskał mandat poselski. Został przewodniczącym Komisji Infrastruktury. W 2010 r. stanął na czele struktur PO w województwie podkarpackim. W wyborach w 2011 r. znowu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i pełnomocnikiem rządu ds. zarządzania infrastrukturą drogową. Zrezygnował 30 maja tego roku, jak podał, z przyczyn osobistych.

O pośle Rynasiewiczu zrobiło się głośno w 2014 roku. Wtedy jedna z gazet opisała jego życie osobiste. Podano, że Rynasiewicz, przykładny mąż i ojciec, miał kochankę, z którą ma trójkę dzieci. Na dodatek miał jej ponoć załatwić pracę w instytucji publicznej.

Partyjni koledzy Zbigniewa Rynasiewicza nie chcą mówić o powodach jego odejścia z polityki. Poseł Krystyna Skowrońska mówi, że owszem sprawa Rynasiewcza jest ważna, ale jest to sprawa wewnętrzna partii.

- Mamy przed sobą wybory parlamentarne, na tym musimy się skupić - tłumaczy Skowrońska. - Jutro składamy projekt ustawy dotyczący stu tysięcy miejsc pracy dla młodych, absolwentów szkół średnich i wyższych, tak, żeby samorządy mogły dostać pieniądze już w 2016 roku. I takie dzisiaj mamy priorytety - zapewnia Skowrońska.

To właśnie ona wymieniana jest w gronie kandydatów na nowego szefa PO na Podkarpaciu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się te partyjne wybory. Władze podkarpackie partii czekają na decyzję komitetu krajowego Platformy Obywatelskiej.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bloger

co teraz zrobią Platfusy z Galicji ,bez tego oddanego sprawie polityka?Bo ,po poslance Skowronskiej nie ma się czego spodziewać,gdyz ta tylko szuka okazji ,zeby wleść fotoreporterom w obiektyw

G
Gość

jakby miał czyste sumienie to by nie miał powodu do rezygnacji

n
norbert
W dniu 02.06.2015 o 09:43, POK napisał:

To jest początek końca PO. Potraficie chwalić się tylko zieloną wyspą i jak nasz kraj wspaniale się rozwija, a w żaden sposób nie przekłada się to na moją sytuację finansową. Bogaci się bogacą a klasa średnia biednieje.Na jesieni wyborcy wam pokażą.

Warto działaczom PO przypominać ich sztandarową obietnicę,czyli likwidację abonamentu RTV.

Panie Tomaka,wyborcy nie zapomnieli!

Czy 8 lat rządzenia to za krótki okres by sprawę konkretnie załatwić?

A
Andrzej

PO to już partia schylkowa, czas wyprowadzać sztandary. Tomaka to likwidator tej formacji. Czas na J. Burego, już czas. Fron wydaje się tego nie zauważać i jest nadal piewca PO i PSL. Pozwala jej na to Ortyl, miłośnik koalicji wszędzie gdzie się tylko da z PO. Sekunduje mu w tym Poreba, który swoją kampanie wyborcza do PE robił wspólnie z Lukaciejewska. Dwukrotnie jako wkładka do nowin i super nowości zamieszczane wspólne zdjęcie w pocztowkowym formacie. To jest szczyt hipokryzji.

S
Strobo

Góra PO kazała mu się schować do wyborów aby udawać partię bez oszustów

D
Donald z Brukseli

Wierzycie w sprawiedliwość i przykładne ukaranie polityka w Polsce? . urwa .urwie łba nie urwie! To powiedzenie podsumowuje najdosadniej panujący układ w kraju.

M
MŁODA POLSKA

Niezły wynik wywalił niejaki Walawender Robert z miejsca 10 list PO do Sejmiku Wojewódzkiego … Mial 3662 głosów ( drugi w Rzeszowie) szacunek!!! Wynik czołowy partii która nie zabłysla., NIEZRZESZONY , MŁODY ,CHCĘ DZIAŁAĆ ...Platforma nie jest zainteresowana młodymi ? 

 

m
misia

kwartet, czyli tercet egzotyczny ! :wub:

g
gośc

no  właśnie  wykopki tusz , tusz ,,,,ale  nie  widze  opcii , alternatywy ,jeżeli  ma  być  nią PIS  no  to  baj, baj ...takie  samo  siedlisko  wszelkiej  maści  przekrętów ,,,,do  tego  głodnych , napalonych ....nic  dobrego to  nie  wróży ...

A
Antek
W dniu 02.06.2015 o 07:37, Staszek napisał:

A Bury kiedy odejdzie od koryta ?

Sam nie odejdzie, trzeba mu podziękować jesienią przy "wykopkach" 

l
loki

Wystarczy jeździć zgodnie z kodeksem drogowym i nikt ci krzywdy nie zrobi, nawet jak przekroczysz o 5 km/h.

Trolowanie na ten temat jest śmieszne.

G
Gość

Dalczego NOWINY cenzurują forum i nie pozwalają na umieszczanie odsyłaczy do stron które ukazują skalę korupcji obecnej władzy i organów wykonawczych tej władzy?

 

Czy NOWINY mają w tym jakiś udział?

Ilu TW POPSLowsej bezpieki musieliście zatrudnić w redakcji - 10-15 czy może więcej?

 

Za PRLu o waszej redakcji mówiło się wprost, że naczelny to major SB na niejawnym etacie... po skłonnościach cenzorskich można wnioskować, że jest wszystko po staremu...

Z
ZgodaIbezpieczeńtwo POPSL

Mandaty karne już od przekroczenia dozwolonej prędkości o 1 km/h - oto co fundują nam organa władzy i bezpieczeństwa spod znaku PO PSL

 

Jak tak dalej pójdzie, to trzeba was będzie szukać lupą na listach z wynikami wyborów.

B
Burek

Poczytajcie  w  necie  o Skowrońskiej   jak  to  nie  została  wybrana  na  Doradce  p. Kopacz   !!!   to jest  dopiero  gwiazda   .  Bierze  pensje  w Sejmie  i  w  Przecławiu  w  Banku którego jest Prezesem    o  czym  pisały media  , wystraczy wrzucić w  google Krystyna Skowrońska i dodatkowa praca  od  razu  wyrzuci artykuł  na portalu  wgospodarce i w następnym wpolityce    !!!!  

P
POK

To jest początek końca PO. Potraficie chwalić się tylko zieloną wyspą i jak nasz kraj wspaniale się rozwija, a w żaden sposób nie przekłada się to na moją sytuację finansową. Bogaci się bogacą a klasa średnia biednieje.

Na jesieni wyborcy wam pokażą.

 

 

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3