Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Ludowy "Roztańczony Chorzelów" odbył się po raz kolejny. To wspaniałe święto lokalnego folkloru

Kuba Zegarliński
Kuba Zegarliński
W Chorzelowie po raz kolejny odbył się jarmark ludowy
W Chorzelowie po raz kolejny odbył się jarmark ludowy KZ
Zespoły taneczne, kapele ludowe, tradycyjna kuchnia naszego regionu oraz lokalni rzemieślnicy zaprezentowali się w na XII Podkarpackim Jarmarku Ludowym „Roztańczony Chorzelów 2019”.

Choć chwilami aura nie sprzyjała, „folkowa rodzina” pokazała, że nie straszne jej kaprysy pogody i wspólna zabawa potrwała do północy.

„Roztańczony Chorzelów” to święto folkloru podczas którego spotykają się zespoły i kapele ludowe, aby poprzez swoje prezentacje dbać o pielęgnowanie tradycji i tożsamości narodowej. Wydarzenie to ochrona tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej.

To także konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich zespołów tańca ludowego oraz kapel ludowych. Poza wydarzeniami na scenie to również stoiska wystawiennicze tradycyjnego rzemiosła, potraw i rękodzieła artystycznego.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia Jarmarku którego dokonali, Józef Piątek Wójt Gminy Mielec, Bożena Telega, kierownik ZPiT „Chorzelowiacy”, pomysłodawczyni oraz koordynator Jarmarku oraz Damian Małek dyrektor SOKiS. Podziękowali oni również zespołom, opiekunom, choreografom, muzykom i publiczności za przybycie do Gminy Mielec.

- Już po raz XII spotykamy się na tej wspaniałej chorzelowskiej ziemi, aby świętować tradycję wcześniejszych pokoleń. Bardzo się cieszę, że tyle osób, w tym jak widzimy ludzi bardzo młodych, kultywuje kulturę naszego regionu - – powiedział w trakcie rozpoczęcia Józef Piątek.

-Muzyka i taniec sprawia Wam radość, ingeruje wasze otoczenie, a co za tym idzie uczy Was patriotycznych postaw, które w dzisiejszych czasach niestety nie zawsze są doceniane. Dziękuję więc za podtrzymywanie polskości i poszanowanie dla osiągnieć naszych poprzedników - dodał.

Na tegorocznym Jarmarku zaprezentowało się ostatecznie 13 zespołów folklorystycznych i 4 kapele ludowe. Na chorzelowskiej scenie zobaczyć można było ZPiT „Mali Rzeszowiacy” - 2 grupy taneczne, Kapela „Rzeszowiacy”, ZPiT „Wiercany”, ZPiT „Familia”, KL „Familia”, ZPiT „Mały Łańcut” - 2 grupy taneczne, KL „Łańcut”, KL „Pogórzanie”, GF Ziemi kolbuszowskiej, ZPiT „Chorzelowiacy”.

Prezentacje sceniczne oceniała komisja artystyczna w składzie: Alina Kościółek-Rusin, choreograf, Nina Wojturska, choreograf, Jacek Ścibor, muzyk, Kazimierz Bober, muzyk.

Jury szczególną uwagę zwracało na wierność i oryginalność prezentacji, reżyserię i kompozycję programu, dbałość i sposób noszenia stroju, stylowość i charakter programu, jednolitość stylistyczną w prezentacji scenicznej, poziom wykonawczy, interpretację, wartości artystyczną oraz ogólny wyraz artystyczny.

W Rzeszowie mamy specjalistkę od wgnieceń. Ona ratuje męski honor

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24