Jarosław Kaczyński o reformie administracyjnej: zależy nam...

  Jarosław Kaczyński o reformie administracyjnej: zależy nam na równomiernym rozwoju kraju

  Zdjęcie autora materiału

  Hubert Lewkowicz

  Nowiny

  Nowiny

  Jarosław Kaczyński i kandydatka na posła Anna Schmidt-Rodziewicz podczas briefingu w Jarosławiu

  Jarosław Kaczyński i kandydatka na posła Anna Schmidt-Rodziewicz podczas briefingu w Jarosławiu ©Hubert Lewkowicz

  Jarosław Kaczyński nie wyklucza dyskusji na temat potrzeby reformy administracyjnej w Polsce. - Przestrzegaliśmy przed tym, że tworzenie wielkich województw będzie prowadziło do mechanizmu peryferyzacji - mówił w Jarosławiu.
  Jarosław Kaczyński i kandydatka na posła Anna Schmidt-Rodziewicz podczas briefingu w Jarosławiu

  Jarosław Kaczyński i kandydatka na posła Anna Schmidt-Rodziewicz podczas briefingu w Jarosławiu ©Hubert Lewkowicz

  Pytany podczas briefingu w Jarosławiu o propozycję dla słabszych regionów Jarosław Kaczyński stwierdził, że pojawia się pytanie o reformę administracyjną.

  - Podchodzimy do tego ostrożnie, bo to są wielkie reformy, których nie można przeprowadzać często. Zadajemy jednak to pytanie, bo zależy nam na równomiernym rozwoju kraju, a różnice rzeczywiście istnieją – twierdzi Jarosław Kaczyński.

  - Mamy wielki projekt inwestycyjny, który nazywamy czasem projektem obudzenia kapitału.
  Dotyczy to środków unijnych, ale przede wszystkim tych, które są w bankach i przedsiębiorstwach. To wszystko można uruchomić, jeśli inwestycje w Polsce będą mniej ryzykowne i będą się bardziej opłacać – powiedział Jarosław Kaczyński.

  Wspomniał o systemie długoterminowych gwarancji kredytowych, systemie związanym z aktywizacją 200 miliardów złotych, które są na kontach prywatnych przedsiębiorstw i wykorzystaniu funduszów wielkich firm państwowych.

  – Jeżeli to wszystko razem zostałoby uruchomione, to byłby to potężny pakiet inwestycyjny i będzie on w jakiejś mierze sterowany, oczywiście nie metodami socjalistycznymi. Będzie sterowany na reindustrializację, czyli odbudowę przemysłu – mówił Kaczyński. Dotyczyłoby to także byłego województwa przemyskiego.

  - Przede wszystkim chodzi o uruchomienie wielkiej inicjatywy prywatnej. Potrzebna jest nowa fala polskiego kapitalizmu. Kiedyś ludzie bardzo chętnie zakładali firmy, a dzisiaj dużo mniej osób się na to decyduje. Chcemy małym i średnim firmom znacznie ułatwić działanie poprzez różnego rodzaju przywileje - dodał szef Prawa i Sprawiedliwości.

  Jarosław Kaczyński nie wykluczył potrzeby reformy administracyjnej.

  - Przestrzegaliśmy przed tym, że tworzenie wielkich województw będzie prowadziło do mechanizmu peryferyzacji. Pojawia się więc pytanie o reformę polskiej administracji. Podchodzimy do tego ostrożnie, bo to są wielkie reformy, których nie można przeprowadzać często. Zadajemy jednak to pytanie, bo zależy nam na równomiernym rozwoju kraju, a różnice rzeczywiście istnieją - powiedział prezes PiS.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo