Jarosław Królewski: Dane internetowe to ropa XXI wieku....

  Jarosław Królewski: Dane internetowe to ropa XXI wieku. Algorytmy wkrótce będą decydowały o tym, jak się rozwija światowa gospodarka

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Królewski: Branża IT cały czas nie uporała się z wieloma wyzwaniami etycznymi, ale widać, jak ciężko nad tym pracuje

  Królewski: Branża IT cały czas nie uporała się z wieloma wyzwaniami etycznymi, ale widać, jak ciężko nad tym pracuje ©pixabay.com

  Teraz jesteśmy w fazie dominacji największych graczy internetowych, jako społeczeństwo znaleźliśmy się w defensywie - mówi Jarosław Królewski, znawca nowoczesnych technologii, zarazem wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Wisły Kraków SA.
  Królewski: Branża IT cały czas nie uporała się z wieloma wyzwaniami etycznymi, ale widać, jak ciężko nad tym pracuje

  Królewski: Branża IT cały czas nie uporała się z wieloma wyzwaniami etycznymi, ale widać, jak ciężko nad tym pracuje ©pixabay.com

  Z kim właściwie rozmawiam? Czym się pan zajmuje na co dzień?
  Jestem osobą, która chciałaby coś zrobić większego w zakresie nowych technologii. Większego niż pozwala teraz zrobić rynek polski. Moim marzeniem jest odnieść sukces na rynku globalnym - i żeby za tym sukcesem nie stała sprawność sprzedażowa, tylko wyjątkowa wartość intelektualna.
  Jarosław Królewski. Właściciel Synerise, jednej z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Polsce. Ernst and Young uznał go w 2018 r.
  Jarosław Królewski. Właściciel Synerise, jednej z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Polsce. Ernst and Young uznał go w 2018 r. za jednego z 30 najbardziej perspektywicznych przedsiębiorców technologicznych na świecie. Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Wisły Kraków Andrzej Banaś

  Co może być tą wartością intelektualną?
  Właśnie pracuję razem z prof.
  Krzysztofem Rybińskim nad książką, której nadaliśmy tytuł „Algokracja”. Opisujemy w niej wpływ algorytmów na nasze życie, bo to one wkrótce będą decydowały o tym, jak się rozwija światowa gospodarka. Rozumieją to na przykład Chiny, które mocno inwestują w tę dziedzinę.

  Chce pan teraz powiedzieć, że algorytmy to ropa XXI wieku?
  Oczywiście, że tak - choć nie tyle algorytmy, co dane, które napędzają te algorytmy, czy których używa sztuczna inteligencja. W ten sposób coraz więcej czynności, wcześniej wykonywanych analogowo, przenosi się do świata cyfrowego. Ale to także ułatwia stawianie diagnoz w medycynie czy bardziej dokładne ustalanie marż przy sprzedaży produktów.

  Pan siedzi w tym świecie. Proszę narysować swoją wizję świata za, powiedzmy, 10-15 lat.
  Takie symulacje robią choćby w Arabii Saudyjskiej - i tam kreślą wizję, w której powstanie sztuczny księżyc czy w szkołach będą uczyć hologramowi nauczyciele. Ale zmiany będą zachodzić właściwie w każdym fragmencie naszego życia, na przykład upowszechnią się samochody autonomiczne. Już za trzy-pięć lat w wielu miejscach będzie się ono mocno różniło od tego, co widzimy teraz.  Jakiego typu zmiany pan się spodziewa?
  To można opisać przez analogię. Proszę zwrócić uwagę, jakie możliwości miały telefony komórkowe pięć lat temu, a jakie mają teraz. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kolejnych pięciu lat dokonają takiego samego przeskoku technologiczno- cywilizacyjnego. Za pięć lat możliwe może stać się na przykład technologiczne rozszerzenie możliwości naszego mózgu. Oby tylko nie oznaczało to eugeniki - czyli wpływu technologii na ludzkie zachowania i fizjologię. Choć Chińczycy już testują możliwości poprawy inteligencji nienarodzonych jeszcze dzieci.
  O sile państw decydować będą nie ich armie, tylko hakerzy skuteczniej włamujący się do sieci innych krajów
  Debata o tym, czy w ogóle należy dopuszczać takie możliwości, już trwa.
  I będzie trwała jeszcze długo. Natomiast znaczenie algorytmów w naszym życiu cały czas rośnie. W Estonii już testuje się rozwiązania, w którym w najprostszych sprawach sądowych wyroki feruje się na podstawie wskazań algorytmów.

  Czyli najkrócej rzecz ujmując, w ciągu najbliższych pięciu lat zmienić się może wszystko. Jak się ma w tym odnaleźć zwykły Polak z klasy średniej? Osoba kompetentna w swojej dziedzinie, która jednak specjalnie zmian nie chce.
  Akurat informatyka, branża IT to dziedzina, która skutecznie ruguje z życia ludzi rutynę. Choć może to też oznaczać sytuację, że każda z tych osób, o które pan pyta, będzie mieć mniej roboty - bo odpadnie im mniej lubiana papierkowa praca, będą mogli się skupić na tym, co w ich zajęciach najważniejsze.

  Ile prawdy w powiedzeniu, że w przyszłości władzę będą mieli ci, którzy kontrolują algorytmy?
  Już tak się dzieje, widać to na każdym kroku. Dlatego spodziewam się, że wkrótce rozpocznie się dyskusja o tym, w jaki sposób można kontrolować firmy tworzące najważniejsze algorytmy. Oddzielna sprawa, że trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy to się dzieje na poziomie krajowym.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo