Jarosław padł

TOMASZ RYZNER, roy
W czternastej kolejce pozyjcę wicelidera stracił Znicz. Stało się tak, ponieważ jarosławianie po raz pierwszy w sezonie przegrali we własnej hali. 40 minut bezpardonowej walki obejrzeli kibice w Łańcucie. Ostatecznie w derbowym pojedynku miejscowa Bafra Sokół pokonała Polonię Przemyśl.

BAFRA SOKÓŁ ŁAŃCUT - POLONIA PRZEMYŚL 83:71 (15:25, 18:13, 27:17, 23:16)

BAFRA: Baran 10 (2x3), Koszuta 19, Miś 14, Bielecki 6, Ucinek 3 oraz Romanek 18 (1x3), Wlaź 0, Podolec 8, Szymański 2, Rusin 3 (1x3).
POLONIA: Oczkowicz 18 (1x3), Płocica 14 (2x3), Galanty 10, Puchalski 17, Sówka 8 oraz Kindlik 4, Puścizna 0.
Sędziowali: Andrzej Bartocha (Kielce) i Szymon Giza (Pabianice). Widzów ok. 300.
Lider musiał się nieźle napocić, żeby wyjść na swoje. Wygraną okupił kontuzjami Michała Barana i Łukasza Bieleckiego. Początek należął do Sokoła (8:4), ale obrona Polonii, wypychanie Piotra Misia daleko od kosza dało efekty. Goście przejęli inicjatywę i uciekli na 10 oczek. W drugiej kwarcie gospodarze postawili w "strefę", ale skuteczność Dariusza Oczkowicza (16 pkt w I połowie) dawała im sie mocno we znaki. Po dużej pauzie walka szła już na noże. W 23. min za piaty faul spadł z placu Jarosłąw Rusin, ale szalał Jerzy Koszuta (17 pkt po dużej przerwie), a gdy trafił Miś Sokół był znów na plusie (44:43 w 25. min). Czwarta kwarta to popis Pawła Podolca i Piotra Romanka. Pierwszy wychodzi ze skóry w obronie, ale też odważnie grał w ataku. Drugi jak zwykle nabierał rywali na faule i też punktował. W Polonii twardy jak skała tradycyjnie był Daniel Puchalski. Jeszcze w 37. min było tylko 66:62, ale gdy Romanek zaliczył akcje 2+1, a Podolec wkręcił w parkiet Łukasza Puścizne Sokół prowadził 71:62. Aplauz na trybunach wybuchł półtorej minuty przed końcem, gdy piąty faul złapał Puchalski. Polonia nie rezygnowła do końca, ale punkty Romanka wyjaśniły ostatecznie sprawę.

ZNICZ JAROSŁAW - LAFARGE KIELCE 70:74 (16:19, 25:15, 15:18, 14:22)

ZNICZ: Pilecki 2, Mikołajko 10, Szczotka 16, Kordas 3, Kowalenko 15 oraz Kamiński 10 (2x3), Wojtanowicz 5 (1x3), Belczyk 14, Zalewski 0.
LAFARGE: Dymacz 20 (3x3), Kij 21 (1x3), Fąfara 14 (2x3), Krajewski 9, Sowiński 3 oraz Gil 7, Jurczyk 0.
Sędziowali: Marcin Bieńkowski i Jacek Litawa (Warszawa). Widzów 500.
Druga połowa trzeciej kwarty była początkiem przykrej porażki gospodarzy. Prowadząc różnicą 10 pkt (26 min 50:40) nie ustrzegli się prostych błędów w wyprowadzaniu piłki. W efekcie mieli kłopoty z przedarciem się pod kosz rywali, a jeśli do tego dodać, że nie grzeszyli celnością rzutów z dystansu, obraz ich niepowodzenia staje się nad wyraz jasny. Przez kilka ostatnich minut tej odsłony miejscowi grali bardzo słabo. Skwapliwie wykorzystali to goście. Miłosz Krajewski, Łukasz Fąfara, a w przede wszystkim Mariusz Dymacz zrobili swoje. Ich akcje pozwoliły Lafarge na zniwelowanie przewagi Znicza do 4 pkt.(56:52)
Podobnie było w ostatniej kwarcie. Gospodarze mieli trudności ze sforsowaniem strefy przyjezdnych i w ciągu 5 minut nie zdobyli kosza. Natomiast goście trafiali bezbłędnie i w 24. min prowadzili już 66:56. Skuteczny był wówczas Dymacz, który 34. min najpierw trafił za trzy na następnie dorzucił dwójkę.
W ostatnich minutach miejscowi próbowali odrobić straty, jednak nic z tego nie wyszło. Dwukrotne rzuty za trzy Grzegorza Kordasa mijały cel, a zbyt rzadkie skuteczne wejścia Grzegorza Szczotki, Daniela Belczyka i Artura Mikołajki nie wystarczyły na mądrze grającego rywala.
Pozostałe wyniki: Piotrcovia - MCKS Czeladź 71:74, Pogoń Puławy - Mickiewicz Katowice 80:76, Pogoń Prudnik - Bobry Zabrze 76:88, BIG STAR Tychy - AZS Radom 86:82, Dąbrowa Górnicza - Start II Lublin 83:55. Pauzowało: Zagłębie Sosnowiec