Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław pomnikiem historii?

Jan Miszczak
Także wiele okolicznych miejscowości słynie z bogatej historii, udokumentowanej istniejącymi tam zabytkami, które wymagają jednak pilnych prac remontowych. Na zdjęciu: Popadający w ruinę dworek w Cieszacinie Wielkim.
Także wiele okolicznych miejscowości słynie z bogatej historii, udokumentowanej istniejącymi tam zabytkami, które wymagają jednak pilnych prac remontowych. Na zdjęciu: Popadający w ruinę dworek w Cieszacinie Wielkim. Jan Miszczak
JAROSŁAW.Władze samorządowe miasta zabiegają o uznanie go pomnikiem historii i nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa.

Już przed laty ówczesny wojewódzki konserwator zabytków dr Marek Gosztyła czynił starania, by prezydent RP nadał Jarosławowi taki tytuł. Próba z różnych powodów nie powiodła się, ale wysiłki byłego konserwatora nie poszły na marne. Dziś przed Jarosławiem staje

kolejna szansa,

którą chcą wykorzystać samorządowcy. Đ Jest to dla nas bardzo ważna sprawa Đ powiedział nam burmistrz Jarosławia Janusz Dąbrowski. Đ Byłaby to ogromna nobilitacja i promocja miasta, które w pełni na to zasługuje. Ponadto przyczyniłoby się to do jego dalszego rozwoju, w tym m. in. zwiększenia miejsc pracy.
Swego czasu jarosławska starówka miała być na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I nie była to megalomańska propozycja, gdyż nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż znajdujące się w obrębie starego miasta zabytki należą do najcenniejszych w Polsce i jednych z najbardziej cenionych w Europie.

Prawdziwym diamentem

w tym gronie jest m. in. b. opactwo sióstr Benedyktynek, o wręcz unikatowym w skali europejskiej założeniu architektonicznym. Benedyktynki sprowadziła do Jarosławia księżna Anna Ostrogska w 1615 r., a w siedem lat później rozpoczęto tam budowę kościoła i klasztoru, które zlokalizowano na miejscu pierwotnego grodu książęcego, otaczając je gigantycznym murem obronnym Zespół ten był wielokrotnie niszczony przez wichry historii. Odrestaurowany w ostatnich latach, jest obecnie siedzibą Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej. Bogata w zabytki starówka to także wyjątkowej urody kamienice Orsettich i Attavantich oraz wiele innych godnych uwagi obiektów.
Sam zaś Jarosław, zbudowany w obrębie starówki, dobrze ilustruje też typ grodu, który za podstawę swego rozwoju przyjął wzrost handlu (m. in. słynne jarosławskie jarmarki o międzynarodowym znaczeniu). Na uwagę zasługują też podziemia, sięgające niekiedy czterech kondygnacji, w których utworzono atrakcyjną trasę turystyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24