Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław się wyludnia

Kamil Jaworski
Z roku na rok maleje liczba mieszkańców Jarosławia, społeczeństwo starzeje się, a to sprzyja nawarstwianiu się problemów społecznych - wynika z programu rewitalizacji Jarosławia
Z roku na rok maleje liczba mieszkańców Jarosławia, społeczeństwo starzeje się, a to sprzyja nawarstwianiu się problemów społecznych - wynika z programu rewitalizacji Jarosławia Kamil Jaworski
Liczba mieszkańców Jarosławia systematycznie spada. Rada miasta uchwaliła program rewitalizacji Jarosławia na lata 2016-2023. Obszerny dokument diagnozuje sytuację.

Program został opracowany przez Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego. Jego przyjęcie było potrzebne do starania się przez miasto o unijne pieniądze. Gmina, która posiada taki program, dostaje dzięki niemu dodatkowe punkty. Konsultacje społeczne i dyskusje nad nim, trwały od połowy grudnia.

W dokumencie czytamy, że w październiku 2016 r. w Jarosławiu mieszkało 37 395 osób, czyli o ponad 1,5 tys. mniej niż w 2010 r. (spadek 4,2 proc.). O ponad 4 proc. zwiększyła się liczba osób w wieku poprodukcyjnym.

Najgorzej w dzielnicy nr 1

- Pogłębiający się ujemny przyrost naturalny, ujemne saldo migracji oraz postępujące starzenie się społeczeństwa sprzyjają nawarstwianiu się problemów społecznych - piszą autorzy programu. - Badaliśmy kwestie związane z bezrobociem, ubóstwem, korzystaniem z pomocy społecznej, jakość budynków, z ilością osób niepełnosprawnych i kwestie dostosowania budynków do ich potrzeb, stan środowiska, liczbę bezrobotnych. Największy kryzys w każdej z tych dziedzin występuje w dzielnicy nr 1 - mówiła na sesji Małgorzata Nieroda, ekspert POST.

Obszar rewitalizacji w Jarosławiu na zachodzie zamyka ul. Kraszewskiego, na północy Misztale, na wschodzie granica na Sanie i tereny za Sanem, a na południu ulice Przygrodzie, Tarnowskiego i Grunwaldzka. W tym obszarze znajduje się też rynek. Dzielnicę nr 1 zamieszkuje niemal 7 tys. osób.

Autorzy programu wyliczają też, że w 2015 r. w dzielnicy nr 1 mieszkało najwięcej osób pobierających zasiłki z MOPS, niemal 23 proc. bezrobotnych zarejestrowanych w PUP oraz najwięcej dłużników (231 gospodarstw domowych, czyli 46 proc. ze wszystkich zadłużonych w mieście).

Jak to zmienić?

Co autorzy rewitalizacji i mieszkańcy, którzy brali udział w konsultacjach zapisali w programie poprawy sytuacji?

Zaplanowano m.in.: promowanie rozwoju w branży turystyczno-rozrywkowej (nabrzeże Sanu) oraz sprzedaż produktów lokalnych, promowanie małych przedsiębiorstw (wspieranie zakładania firm, stworzenie inkubatora przedsiębiorczości), promocję nowych technologii, wsparcie dla firm działających w branży IT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24