Nowiny

Jarosławski legionista kpt. Serafin Dobrzański uhonorowany [ZDJĘCIA]

Tablicą na grobie kapitana Serafina Dobrzańskiego, legionisty, dowódcy jarosławskiej Straży Obywatelskiej w 1918 r, uhonorowano Jego osobiście oraz tych

Starostwo powiatu jarosławskiego

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/20] Następne

Tablicą na grobie kapitana Serafina Dobrzańskiego, legionisty, dowódcy jarosławskiej Straży Obywatelskiej w 1918 r, uhonorowano Jego osobiście oraz tych wszystkich z Jarosławia i okolic, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Upamiętnienie powstało dzięki staraniom stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, przy wsparciu starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana.

- To Serafin Dobrzański poprowadził do Krakowa, do polskich Legionów młodych mieszkańców Jarosławia i okolic – opowiadał podczas uroczystości Jerzy Czechowicz, wiceprezes Stowarzyszenia. -

Po wybuchu I wojny światowej przejął komendę nad 140-osobową drużyną sokolą, którą we wrześniu 1914 roku wyprowadził z Jarosławia do Krakowa. Po przeszkoleniu wojskowym drużyna, jako 15 kompania 4 batalionu legionowego, poszła do boju w składzie Żelaznej Karpackiej Brygady. Po upadku monarchii austro-węgierskiej Dobrzański objął w 1918 roku komendę nad tworzącą się w mieście Strażą Obywatelską - mówił Czechowicz.

Dobrzański został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, mianowany Kawalerem Krzyża Niepodległości. Po śmierci, która nastąpiła 28 listopada 1936 roku, Rada Miasta Jarosławia nazwała jego imieniem jedną z ulic.

Polecamy