Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosławskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
27 stycznia 1945 roku to dzień wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz. W 2005 roku ONZ ustanowiła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Dlatego dziś, pod ścianą rozstrzeliwań więźniów na terenie Opactwa Benedyktyńskiego w Jarosławiu zapłonęły znicze.

Pod ścianą rozstrze­liwań więźniów na terenie Opactwa Benedyktyń­skiego, symbolicznie zapalono znicze. W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uczniów klas ósmych Szkoły Pod­stawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu. Uroczystość poprowadził prof. Wacław Wierzbieniec, historyk Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestnicy tego wydarzenia mieli też możliwość wzięcia udziału w lekcji historii z wykorzystaniem materiałów o Zagła­dzie Żydów i stosunków polsko-żydowskich dostęp­nych na stronach Internetowych IPN. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. P. Skargi w Jarosławiu, zapalili znicze również na jarosławskim cmentarzu.

Pod ścianą na terenie Opactwa Benedyktyń­skiego Niemcy mordowali i Żydów i Polaków

- Pod tą ścianą w 1942/43 roku rozstrzeliwano zarówno Polaków jak i Żydów. Polaków za to, że nie spełniali poleceń niemieckich, za to, że nie chcieli wyjeżdżać na roboty przymusowe, za to, że chcieli się uczyć, za najmniejsze przewinienia i za to, że chcieli być Polakami. Żydów zabijali tylko za to, że byli Żydami. To ogromne ludobójstwo, którego świadkiem była ta ściana, połączyło tych ludzi, mieszkańców Jarosławia, bo przez wieki Żydzi w tym mieście żyli. Ślady tej zbrodni, czyli ciała zabitych wywieźli do Koniaczowa i spalili. Niemcy myśleli, że zatarli te ślady i nikt nie będzie o tym pamiętał, ale my pamiętamy! I jesteśmy tutaj po to, by dać świadectwo, że pamiętamy. Wydawało się, że po ponad 70 latach, takie ludobójstwo już nigdy się nie powtórzy. Okazuje się, że to nieprawda. Niedaleko, około 30 kilometrów stąd, na wschód, też jest ludobójstwo. Dlatego musimy pamiętać o holokauście, bo podobne zbrodnie nadal sa aktualne. Musimy pamiętać, że jeżeli nie potrafimy się temu przeciwstawić, to i my możemy paść ofiarą takich zbrodni. Musimy o tym pamiętać - mówił podczas uroczystości prof. Wacław Wierzbieniec, historyk Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uroczystość zorganizowali: Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. P. Skargi w Jarosławiu, Zakład Historii i Kultury Żydów Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarosławskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu [ZDJĘCIA] - Jarosław Nasze Miasto

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto