Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na twoich oczach

RENATA WCISŁO 324 88 77 rwcislo@gazetalubuska
Były, już ich nie ma. Żyli w nich ludzie, mieszkają gdzie indziej. O miejscowościach, które już nie istnieją opowiada między innymi w nowej książce Tomasz Andrzejewski.

Na przykład taki Helenówek koło Lubięcina, Troska czy Wolnica pod Radwanowem. Życie we wsiach zamierało powoli. Proces trwał kilkadziesiąt lat.

Na twoich oczach

Niektóre zostały wchłonięte przez większe miejscowości np. Koserz i Stare Żabno przez Nową Sól, Jodłówek przez Jodłów, a wymieniany już Helenówek i Lechów przez Lubięcin.
Inne przestały istnieć z woli władzy. Zapadały decyzje o ich likwidacji. Tak było z Katarzynowem, Sieczkowem i Tarnowskimi Młynami koło Siedliska.
Ostatnie miejscowości znikły z mapy powiatu parę lat temu: np. Helenówek czy Jodłówek.
- Znikają na naszych oczach. Jesteśmy świadkami historii - podkreśla T. Andrzejewski.
W swojej książce "Miejscowości powiatu nowosolskiego - rys historyczny" pokazał skomplikowany proces zmian miejscowości i ich nazw - od czasów średniowiecznych po czasy współczesne.
Po dojściu Hitlera do władzy były usuwane wszystkie nazwy brzmiące słowiańsko. Choćby obecne Królikowice w gminie Bytom Odrz. - W czasach średniowiecznych Krolkewitz zostało przekształcone na Weisfurt. Bielawe (dzisiejsze Bielawy) zmienione na Lindenkranz.
Ale, jak mówi autor książki, dopiero po wojnie zaczęło się prawdziwe zamieszanie z nazwami. Najpierw polscy osadnicy nadawali miejscowościom swoje nazwy. Potem je modyfikowali, szukali w źródłach nazw historycznych. Władze nakazały, by nie wracać do nazw niemieckich. Ale do nakazu nie zawsze się stosowano.
Stąd w nazwach miejscowości powiatu nowosolskiego mamy nazewniczy miszmasz. Różne są bowiem źródła pochodzenia obecnych nazw - słowiańskie, niemieckie, współczesne. Przez długi okres po wojnie funkcjonowało nawet kilka nazw jednej miejscowości.

Opisał 125 miejscowości

Ale w pracy T. Andrzejewskiego znajdziemy opisy nie tylko tych miejscowości, których już nie ma. Są tu wszystkie, które istniały i wciąż istnieją na terenie obecnego powiatu nowosolskiego. Jest ich 125. Autor wymienia wszystkie ich nazwy, opowiada historie. Przedstawia współczesne i dawne fotografie, mapy, ryciny, słownik nazw polsko-niemieckich.
"To pierwsza próba prezentacji wszystkich miejscowości naszego powiatu" - zaznacza we wstępie historyk.
Książka została wydana przez nowosolskie muzeum. Można ją kupić właśnie tutaj w cenie 37 zł lub w księgarni akademickiej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Wojska Polskiego w Zielonej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska