Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasielska porodówka wśród 10 najlepszych na Podkarpaciu. Zobaczcie, jak ją oceniły kobiety w ankietach dla "Rodzić po Ludzku" [RANKING]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Od 2012 roku w naszym kraju obowiązują ściśle określone standardy okołoporodowe. Sprawdzanie, czy są respektowane, jest jednym z zadań, których podjęła się Fundacja Rodzić po Ludzku.
Od 2012 roku w naszym kraju obowiązują ściśle określone standardy okołoporodowe. Sprawdzanie, czy są respektowane, jest jednym z zadań, których podjęła się Fundacja Rodzić po Ludzku. 123 RF
Fundacja "Rodzić po Ludzki" przeprowadziła ankiety wśród kobiet, które rodziły w rożnych szpitalach w Polsce. Wśród najlepszych 10 porodówek, wysoko ocenionych przez kobiety z Podkarpacia, znalazł się również oddział jasielskiego szpitala. Zobaczcie ranking i jak oceniły poród w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle mieszkanki powiatu jasielskiego i nie tylko.

W 2018 r. Fundacja "Rodzic po ludzku" przeprowadziła pierwsze w Polsce badanie dotyczące przemocy wobec kobiet w szpitalach i na oddziałach położniczych. Wyniki badania pokazały, że ponad połowa kobiet doświadcza na porodówkach nadużyć, a 17% przemocy (werbalnej, psychicznej lub fizycznej). Stworzona przez fundację ankieta elektroniczna umożliwia prowadzenie stałego monitoringu opieki okołoporodowej w 400 placówkach w Polsce, dzięki czemu możliwe jest szybsze diagnozowanie problemów, wskazywanie konkretnych szpitali łamiących prawo i podejmowanie interwencji w placówkach.

Rodzące odpowiadają na pytania w ankiecie

W ankiecie są umieszczone pytania na temat opieki w obszarach: realizacji planu porodu, swobody rodzenia, kontaktu z dzieckiem po narodzinach, opieki podczas cięcia cesarskiego, pomocy w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacji praw pacjenta, warunków w szpitalu, oceny postawy personelu, zadowolenia z opieki. Zawarto tam również pytania dotyczące wspomnień związanych ze sposobem traktowania kobiety przez personel oraz komunikacji z pacjentką. W każdym obszarze szpital ma możliwość uzyskania 100 proc. spełnienia warunków realizacji prawa oraz standardów opieki. Do całościowej oceny zostały włączone także subiektywne oceny satysfakcji kobiet w wyżej wymienionych obszarach.

Jak wypadł szpital w Jaśle

Jasielska porodówka znalazła się wśród 10 najlepszych na Podkarpaciu. Ankietę wypełniło, (stan na 15 listopada) 47 rodzących. Najwyżej, bo na ponad 92 na 100 pkt. oceniono ogólna opiekę podczas porodu. Na ponad 78 pkt. oceniono personel, a na 75 pkt. warunki w szpitalu. 63,13 pkt zyskała opieka podczas cesarskiego cięcia, a 57,32 pkt. realizacja praw pacjenta. Na ok. 47 pkt. kobiety oceniły swobodę rodzenia, a na 44 pkt. kontakt z dzieckiem po narodzeniu. 43,45 pkt. zyskała realizacja planu porodu. Wsparcie w karmieniu piersią, w ocenie rodzących, dostało ok. 44 pkt., a pomoc w opiece nad dzieckiem niecałe 29 pkt.

Na stronie Rodzić po ludzku znalazły się również informacje przekazane przez Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Wynika z nich, że kobiety przed porodem mają możliwość obejrzenia oddziału. Dostępna jest również płatna szkoła rodzenia.

Od pacjentki wymagane są:

  • karta ciąży, dokument tożsamości,
  • wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu
  • plan porodu, grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),
  • morfologia - z ostatnich 6 tygodni,
  • badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni
  • antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - wykonane w ciąży,
  • OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, badanie na obecność paciorkowca grupy B (GBS),
  • badanie na nosicielstwo wirusa HIV,
  • przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C),
  • wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży,
  • zaświadczenia od lekarzy specjalistów np. okulisty, kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego

Z kobietami, które rodzą w jasielskim szpitalu, prowadzony jest wywiad ogólny i ginekologiczny, badanie ogólne, badanie położnicze, KTG, USG, omówienie planu porodu, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. Na oddziale znajdują się 3 jednoosobowe sale. Kobiety podczas porodu mają do dyspozycji prysznic, worek sako, piłki, materac.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu dostępne w trakcie porodu dla kobiet rodzących w Jaśle to, ruch, pozycje wertykalne, masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS). Analgezja wziewna jest wymieniana przez szpital jako farmakologiczna metoda łagodzenia bólu w trakcie porodu. W jasielskim szpitalu nie są praktykowane porody w wodzie, a osoba bliska nie może towarzyszyć rodzącej w trakcie cesarskiego cięcia. Rodzącej oraz osobie bliskiej może towarzyszyć tzw. doula.

Na oddziale prowadzona jest pomoc laktacyjna, która zajmują się wykwalifikowane położne. Możliwa jest konsultacja z psychologiem. Z danych, które Szpital Specjalistyczny w Jaśle przekazał Fundacji "Rodzic po ludzku" wynika, że w ub. roku na tamtejszym oddziale odbyło się 975. 49 pro.c z nich odbyło się przez cesarskie cięcie.

[cyt-]Ranking jest oceną konsumencką kobiet i wynika z subiektywnych wrażeń dotyczących pobytu w placówkach medycznych. Nie jest oceną profesjonalizmu lekarzy i położnych w zakresie sztuki medycznej ani nie zawiera oceny poziomu medykalizacji opieki okołoporodowej (skali interwencji medycznych). Wskazuje jedynie na poziom realizacji poszczególnych zapisów prawa oraz jakości świadczonych usług [/cyt]- tłumaczą jego twórcy.


ZOBACZ TEŻ: Ciąża i poród w dobie koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto