Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasionka będzie współpracować z lotniskiem w Miami w USA

Bartosz Gubernat
W Jasionce lądowały już największe transportowce m.in. rosyjski gigant An124-100 "Rusłan” ważący 177 ton i mogący zabrać do 150 ton towaru.
W Jasionce lądowały już największe transportowce m.in. rosyjski gigant An124-100 "Rusłan” ważący 177 ton i mogący zabrać do 150 ton towaru. Krzysztof Łokaj
Połączenia cargo z Florydą mają zmienić oblicze podrzeszowskiego lotniska.

- Współpracą z Rzeszowem zainteresowanych jest na początek trzech przewoźników. Chcą tu przysyłać mnóstwo towarów, m.in. owoce cytrusowe, ryby i kwiaty. Macie olbrzymi potencjał, uruchamiając połączenie cargo staniecie się jedynym lotniskiem w tej części Europy współpracującym z Miami - zapewnia Margaret Andraka, szefowa handlu zagranicznego w Izbie Gospodarczej w Miami.

Ten port lotniczy jest jednym z największych centrów towarowo-przeładunkowych na świecie. Tygodniowo obsługuje 1200 lotów cargo obsługiwanych przez 66 przewoźników. Rocznie przechodzi przez jego magazyny 20 milionów ton towarów. Kontakt z przedstawicielami lotniska w Miami w lutym nawiązał prezydent Rzeszowa.

- Wówczas padły deklaracje współpracy ze strony amerykańskiej, które teraz chcemy przenieść na papier. Uruchomienie połączeń towarowych będzie olbrzymim skokiem gospodarczym dla całego regionu. Liczę, że staniemy się polskim centrum przeładunkowym wysyłającym towary za ocean - mówi Tadeusz Ferenc.

Strefa cargo w Jasionce już działa, ale na razie bazuje głównie na pojedynczych lotach zakontraktowanych przez różne firmy. Jedynym stałym kontrahentem jest niemiecka Lufthansa. Jednak Rzeszów traktuje jako magazyn, z którego trzy razy w tygodniu towary są przewożone ciężarówkami na lotniska w Katowicach, Frankfurcie, Lipsku i Wiedniu. W Rzeszowie są wcześniej pakowane i kontrolowane. Potem jadą TIR-ami jako gotowe cargo na te lotniska, gdzie są pakowane do samolotów.

Zdaniem Łukasza Sikory z portu lotniczego w Jasionce, infrastruktura lotniska pozwala na znacznie więcej.

- Na naszym pasie startowym mogą lądować samoloty każdego typu, niezależnie od tego, czy mają na pokładzie 10 czy 300 ton ładunku. Mamy kilkaset metrów zadaszonej powierzchni do składowania, magazyny chłodnicze oraz część na towary ze specjalnymi klauzulami ochronnymi, np. transporty militarne. Jesteśmy certyfikowani przez Amerykanów w zakresie bezpieczeństwa lotniczego - wylicza Sikora. Lotnisko w Miami nazywa przedpokojem Ameryki Południowej, która jego zdaniem jest rynkiem o potężnych możliwościach.

- Obok lotniska działa tam jeden z największych w Stanach portów morskich. Z tego miejsca towary z Polski można zatem wysłać dalej samolotem albo statkiem - zauważa Sikora.

Obok cargo w Jasionce miałaby powstać także strefa wolnocłowa. A co lotami pasażerskimi? Margaret Andraka zapewnia, że rozmowy w tej sprawie także trwają.

- Ze względu na duże koszty takiego połączenia na razie nie mówimy jednak o stałym połączeniu. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, pierwsi przewoźnicy uruchomią próbne połączenia czarterowe na przyszłe wakacje. Dalsza współpraca w tym zakresie będzie zależała od tego, jakim zainteresowaniem będą się cieszyły te loty - mówi M. Andraka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24