Jasionka do Rzeszowa? Tadeusz Ferenc wyciąga ręce po lotnisko

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Krzysztof Kapica
Od 2006 roku powierzchnia Rzeszowa powiększyła się z 53,69 do 126,57 km kw., a liczba zameldowanych mieszkańców wzrosła ze 159 do 194 tysięcy. Aktualne starania o kolejne powiększenie miasta dotyczą 7 wsi, które prezydent chciałby włączyć od 1 stycznia 2020 roku. Najbardziej łakomym kąskiem wydają się tereny gminy Trzebownisko, z lotniskiem i strefą ekonomiczną pełną nowoczesnych fabryk.

- Z małymi miastami nikt się nie liczy, nie przychodzą do nich poważne firmy, nie przybywa w nich mieszkańców i miejsc pracy. Dlatego za wszelką cenę musimy walczyć o dalszy rozwój Rzeszowa. Miasto musi rosnąć i czy się to komuś podoba, czy nie, z biegiem czasu będzie wchłaniać kolejne okoliczne miejscowości. Tak, jak z biegiem lat stało się to z Ruską Wsią, Podzamczem, Wygnańcem, Drabinianką, Słociną, Budziwojem czy Przybyszówką. I póki ja jestem tu prezydentem, nie zmienię swojej polityki w tej kwestii – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Jeszcze w 2005 roku Rzeszów był jednym z najmniejszych i najgęściej zaludnionych miast wojewódzkich w Polsce. Z Warszawy regularnie napływały sygnały o możliwej kolejnej reformie podziału administracyjnego kraju. W niektórych koncepcjach miasto nie było brane pod uwagę jako stolica województwa. Władze Rzeszowa zdecydowały wówczas rozpocząć walkę o wzmocnienie jego statusu na mapie kraju. Od 2006 roku Rzeszów przyłączając sąsiednie sołectwa powiększył swoje terytorium o 136 procent, a liczba ludności wzrosła o 35 tysięcy.

Decyzją Rady Ministrów, od 1 stycznia tego roku powierzchnia miasta wzrosła po raz kolejny – do 126,57 km kw., a liczba mieszkańców do 194 tys. Na tym jednak nie koniec. Cel 200 tysięcy mieszkańców i 200 km kw. powierzchni jest już na wyciągnięcie ręki, a plany dalszego powiększenia miasta są bardzo ambitne. Kolejne cele radni nakreślili podczas ostatniej sesji.

Decyzją rady miasta Rzeszów chce wchłonąć w najbliższym czasie kolejnych kilka miejscowości. We wniosku o zmianę granic, jaki zostanie przekazany lada dzień wojewodzie jest mowa o Racławówce Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdowie Nowym z gminy Głogów Małopolski, Zaczerniu, Nowej Wsi, Tajęcinie, Jasionce i części Trzebowniska z gminy Trzebownisko oraz Malawie z gminy Krasne.

O ile w kwestii pojedynczych sołectw zdania radnych i fachowców są podzielone, to niemal wszyscy popierają poszerzenie miasta w kierunku północnym, o tereny gminy Trzebownisko. Podczas wtorkowej sesji mówił o tym m.in. Robert Kultys z PiS, który przekonywał, że chętnie widziałby w granicach Rzeszowa Jasionkę i lotnisko. Jego zdaniem metody, jakie miasto stosuje do poszerzania granic nie są jednak najlepsze.

- Konfrontacja z gminami nas do tego nie zbliży – mówi radny Kultys.

Gmina duża i bogata, ale możliwości miasta większe

Trzebownisko jest największą i jedną z najbogatszych gmin wiejskich na Podkarpaciu. Ma ponad 9,9 tys. ha powierzchni, a liczba mieszkańców przekroczyła już 21,5 tys. Budżet gminy wynosi 130 mln zł, z czego pula na inwestycje to na dzisiaj około 40 mln zł.

- Jesteśmy prężnie rozwijającą się gminą. Inwestujemy mnóstwo pieniędzy w realizację potrzeb wskazywanych przez naszych mieszkańców. W tej chwili szykujemy się do wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej w gminie, uzbrajamy nowe tereny inwestycyjne w Jasionce. Na wniosek mieszkańców będziemy asfaltować kolejne drogi i budować chodniki oraz oświetlenie. Sporo jest także inwestycji zaplanowanych w rekreację i wypoczynek – wylicza Lesław Kuźniar, wójt gminy Trzebownisko.

W rzeszowskim ratuszu przekonują jednak, ze możliwości miasta są znacznie większe, a w tegorocznym budżecie Rzeszowa kwota na inwestycje jest czterokrotnie wyższa od wartości całego budżetu gminy Trzebownisko.

- Trzebownisko nie ma szansy zainwestować w rozwój tyle pieniędzy, ile Rzeszów. A więc trzeba się zastanowić, co jest lepsze dla jego mieszkańców. Z pewnością przyłączenia do miasta byłoby dla nich olbrzymią korzyścią. To zresztą widać po terenach już przyłączonych do miasta, w które włożyliśmy setki milionów złotych. Ich mieszkańcy mówią wprost, że nie wróciliby już do mieszkania w gminach – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. I dodaje, że miastu zależy przede wszystkim na terenach w okolicy lotniska oraz samym porcie lotniczym.

- Chcielibyśmy przyspieszyć ich rozwój. Mamy pomysły na rozbudowę dróg, na stworzenie nowych połączeń między miastem a lotniskiem. Na wejściu do miasta skorzystałoby całe otoczenie strefy i portu – mówi Maciej Chłodnicki.

W Trzebownisku odpowiadają, że tereny są dobrze zainwestowane, a miasto chce je wyrwać m.in. ze względu na wysokie wpływy z podatków, jakie one gwarantują. Tylko firmy działające w strefie ekonomicznej zasilają budżet gminy rocznie kilkoma milionami złotych.

Na tym jednak nie koniec. - Jeśli doszłoby do odłączenia tych kilku sołectw, dochody własne gminy zmniejszyłyby się w skali roku o 38 mln zł, co zakłóciłoby jej rozwój. Stracilibyśmy budynki komunalne o wartości około 15 mln zł, a także 3,8 tys. ha powierzchni gminy i 9200 mieszkańców. A także park naukowo-technologiczny, oczyszczalnię ścieków w Nowej Wsi obsługującą połowę gminy. Obok niej działa też gminny ośrodek sportu z pływalnią, halą tenisową i orlikiem oraz nowy posterunek policji – wylicza wójt Kuźniar.

Wpływów mniej, niż zakładanych wydatków

Plan miasta na przyłączenie lotniska nie jest jednak możliwy do zrealizowania bez tak mocnego uszczuplenia obszaru sąsiedniej gminy. Nowa wieś, Zaczernie i Trzebownisko leżą między miastem, a lotniskiem i strefą ekonomiczną. Dlatego miasto chce przyłączyć je wszystkie.

- I nie chodzi tu o wpływy z podatków, bo one w porównaniu z planowanymi wydatkami na inwestycje są niewielkie. Nam zależy tylko na rozwoju Rzeszowa – mówi Maciej Chłodnicki.

- Rozmawiałem już o naszych planach w Warszawie z szefostwem LOT-u. Kolejne rozmowy o poszerzeniu miasta będziemy prowadzić z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Wspiera nas w tych działaniach wiele znaczących osób. I mimo sprzeciwu niektórych nie zamierzam się poddać. Chcę rozwijać miasto, aby kolejne pokolenia miały tu gdzie mieszkać i pracować – mówi Tadeusz Ferenc.

W Trzebownisku nie zamierzają jednak łatwo dać za wygraną. W uchwale, która rada gminy podjęła w środę czytamy, że nie ma zgody na oddanie miastu żadnego z sołectw.

Wójt: To nękanie naszych mieszkańców

- Co by to za gmina została, gdybyśmy stracili tak dużą i ważną jej część? Mieszkańcy co roku w konsultacjach społecznych opowiadają się jednoznacznie przeciw zmianom granic, bo jest im dobrze w gminie Trzebownisko. W tegorocznych konsultacjach sprzeciw wyraziło aż 95 procent głosujących. Jest dla nas rzeczą niezrozumiałą, jaki cel przyświeca władzom miasta, aby bezustannie angażować naszych obywatelki w tą samą procedurę konsultacyjną. Panuje przekonanie, że jest to nękanie typowe dla realizacji jakiejś bliżej nieokreślonej utopijnej idei wielkiego Rzeszowa – denerwuje się Lesław Kuźniar.

Wniosek o powiększenie Rzeszowa do końca marca trafi na biurko wojewody. Wraz z nim także opinie rady miast i gmin, z których chce ono odłączyć wsie. Na podstawie tych dokumentów, a także wyników konsultacji społecznych wojewoda wyda w tej sprawie opinie i przekaże je do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ono przygotuje w tej sprawie projekt rozporządzenia, a ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów do końca lipca. Gdyby miastu udało się przyłączyć tereny aż do lotniska. Liczba jego mieszkańców przekroczyłaby wreszcie 200 tysięcy…

ZOBACZ TEŻ: Nieznajomy zastawił ci auto? Lekarz z Rzeszowa stworzył aplikację, która pomoże ci dotrzeć do kierowcy

Wideo

Materiał oryginalny: Jasionka do Rzeszowa? Tadeusz Ferenc wyciąga ręce po lotnisko - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zadłużył to żałosne miasto i teraz szuka jelenia który pokryje koszty. Infantylny dziad.

G
Gość

Rzeszowiaczki wieśniaczki

E
Emisariusz

Tadeusz postaraj się teraz o część Racławówki, o Zaczernie i o Pogwizdów Nowy a za rok o obie Rudne i Kielanówkę. Na początek wystarczy, o reszcie musicie z gminami i rządem się dogadać

R
Rzeszowiak

Brawo Panie Prezydencie. Rzeszów musi się powiększać i to jest oczywiste dla wszystkich mądrych, natomiast ci którzy swoimi rozumkami nie pojmują tego tematu i tak się przed nim bronią proponuję aby zatrudnili się w swoich wsiach i robili zakupy w swoich wiejskich galeriach.

L
Leon

odzywają się wielcy ekonomiści gminni,m.in.tapicerzy i stolarze zatrudniający ludzi na czarno,albo siedzący na krzesełkach na meczu,mowa ich jest tragiczna łącznie z tym jak mu jest Leszek, a obrady gminy i radni to jest mistrzostwo i ten samochód stojący w drzwiach do budynku gminy, taki niby jeep brudny. I tyle pieniędzy, a windy brak w budynku i podjazd dla niepełnosprawnych, hahaha .
Ludzie obudźcie się. Pozdrawiam wszystkich bo święta idą.

m
mieszkaniec

zadłużył Rzeszów to teraz szuka kasy

j
ja

dajcie mu cos na wstrzymanie

G
Gość

Te "coroczne konsultacje" to jeden wielki fałsz więc niech się Lesiu nie odzywa bo już ostatnio powiedziałam jego synkowi który chodził z ankietami co o nim myślę!! To wielkie oszustwo bo niby jak to sprawdzić skoro ankiety roznosi z zabiera synek wójta, żenua!!

G
Gość

Mało kto wie ,ze w gminie Trzebownisko są 2 strefy ekoniomiczne ! Prężnie rządzimy się sami i nie potrzebujemy Rzeszowa by spłacić jego długi i zmniejszyć procentowy udział długu na osobę !

G
Gość

nareszcie trzeba skończyć z tym przyłączeniem gminy Trzebownisko do RZeszowa i przyłączyć RZESZÓW DO Jasionki tylko trzeba się zastanowić czy potrzebne nam tak zadłużone miasto , które garnie się do nas tylko po pieniądze .

L
Ludzik

Lotniska Charles de Gaulle i Orly nie leżą na terenie Paryża i tam jakoś nikt nie chce włączyć ich w granice miasta. Nawet taka dzielnica jak LA Defese zwana Manhattanem leży na terenie miasta Nanterre anie Paryża. I co nie może tak być pod Rzeszowem tylko w Rzeszowie? To tak jakby sąsiad chciał by zagarnąć moją ziemię bo ma za mało przestrzeni życiowej. A wara paszoł woń?

G
Gienadij

Tadek Ferenc to najlepszy prezydent!!!! Brawo dla Fetenca. STO LAT PANIE PREZYDENCIE!!!!

y
yanek

Mieszkańcy nękanych miejscowości-nie dajcie się siłowo wcisnąć do Rzeszowa-za wszystko będziecie płacili drożej.Ja mieszkam w Miłocinie i byłem przeciwny przyłączeniu-wszystko jest droższe: śmieci ,woda, podatki np.za działkę rolną ,określaną w informacji podatkowej jako działki "pozostałe" w Miłocinie było w 2018 r.180 zł za ha a w Rzeszowie 281,70zł,tzn.jeśli ktoś nie posiada więcej niż 1 ha to za działkę przy domu np,50 arów zapłaci 50 zł więcej,nie mówiąc już o większym podatku od działek oznaczonych symbolem B,czy za m2 powierzchni użytkowej domu,co da różnice nie w dziesiątkach a w setkach złotych.Miasta nie interesują mieszkańcy a tylko podatki i ziemie dla deweloperów.Już naocznie widać w Miłocinie budowę na każdej wolnej działce potężnych szeregówek wśród domków jednorodzinnych-nawet tuż obok zabytkowej kaplicy,gdzie wymagana jest zgoda konserwatora zabytków-trwa budowa ok.ośmiu szeregówek,pomimo tego,że zabytek znajdzie się w strefie ich oddziaływania.
Ludzie muszą ponosić koszty przyłączenia i sami wszystko załatwiać-począwszy od tabliczki z nową numeracją domu poprzez wędrówki po wszystkich urzędach celem zmiany danych adresowych(prąd ,woda,gaz,banki itd.)bo inaczej list,który ma dotrzeć za trzy dni wędruje po 3 pocztach i dociera po 2 tygodniach.

C
Czytelnik nowin

Oczywiscie ze przylaczyc cala jasionke,glogow,nosowke,zglobien. Niegdys chodzili z gminy "...." I prosto w oczy namawiali mieszkancow nie glosujcie za przylaczeniem do rzeszowa,bo jak nie przylacza to juz nic w gminie nie zalatwicie,miasto rze powinno wyslac broszury do wszystkich mieszkancow sasiednich gmin i zachecic ,bo miasto musi sie powiekszac i rozwijac...

G
Grzegorz

Rzeszów musi się rozwijać. Chcę żeby moje dzieci tu uczyły się i pracowały, a za granicę jeździły tylko na wakacje
.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3