MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaślanie spotkali się przy kotwicy. Plac Inwalidów Wojennych w nowej odsłonie (nie)oficjalnie otwarty [GALERIA]

Jakub Hap
Bardzo pozytywnie społeczność Jasła ocenia zmiany, jakie nastąpiły na miejscowym Placu Inwalidów Wojennych oraz pasażu oddzielającym Kino JDK "Syrena" od Zespołu Szkół nr 4. Odświeżony pomnik ku pamięci statku m/s „Jasło”, nowa fontanna, interaktywne schody z podświetlanym "strumyczkiem", tablice przypominające o zasłużonych jaślanach, stylowe miejsca do relaksu pod chmurką – wszystko to, już w pełnej krasie, liczna grupa jaślan podziwiała i testowała w środowy wieczór podczas symbolicznej, ale nieoficjalnej w formie prezentacji inwestycji.

W spotkaniu, oprócz mieszkańców Jasła w różnym wieku, uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu (z burmistrzem Adamem Kostrząbem na czele) oraz reprezentanci miejskich instytucji (m.in. dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek). Zjawili się też architekt Andrzej Gawlewicz, który zaprojektował nowe oblicze Placu Inwalidów Wojennych i jego sąsiedztwa, poseł Maria Kurowska oraz Andrzej Czernecki, były gospodarz Jasła i wieloletni przewodniczący Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. To właśnie ZGDW, jeszcze pod wodzą tego ostatniego (w maju szefem związku został Adam Kostrząb – red.) miasto powierzyło wykonanie całej inwestycji.

Prawdziwa metamorfoza

Zakres robót był szeroki. Objęły nie tylko sam Plac Inwalidów Wojennych, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Sokoła, Czackiego i Asnyka, ale również teren przy budynkach Kina JDK "Syrena" oraz Zespołu Szkół nr 4 (Ekonomik), stanowiący przejście na Plac Żwirki i Wigury.

Zgodnie z projektem Andrzeja Gawlewicza – przygotowanym z uwzględnieniem pomysłów uczestników miejskich warsztatów partycypacyjnych – odświeżony wygląd zyskał nie tylko charakterystyczny pomnik, upamiętniający statek m/s "Jasło". Przebudowano również nawierzchnię obydwu sąsiadujących ze sobą skwerów. Obecnie połączone są (po likwidacji części jezdni, krótkiego odcinka ul. Sokoła) podświetlanym pasażem z interaktywnymi, "grającymi" schodami i ciekiem wodnym, którego ujście znajduje się w nowo wybudowanej fontannie przy pomniku z kotwicą.

Dodano też elementy małej architektury, m.in. lampy, kosze na śmieci, zadaszone siedziska oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ponadto, pojawiły się wmurowane w posadzkę tablice, upamiętniające wybitne postaci związane z Jasłem – m.in. Rudolfa Weigla i Hugona Steinhausa. Jest też tablica z brązu, przypominająca o istniejącym w mieście nad Wisłoką, Ropą i Jasiołką klasztorze karmelitów trzewiczkowych. Dotychczasowy kiosk (i on przeszedł metamorfozę) będzie służył jako obiekt wielofunkcyjny.

Ma służyć jaślanom – zwłaszcza młodemu pokoleniu

Całą zrewitalizowaną przestrzeń ubarwia murek z muralami, nawiązującymi do jasielskiej historii.

- Odnowiony plac ma przede wszystkim być dedykowany młodym mieszkańcom Jasła, którzy uważali, że nie ma w mieście przestrzeni przeznaczonej głównie dla nich. Stąd też przebudowa tego miejsca uwzględnia zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych, ale również kładzie nacisk na zieleń i udogodnienia dla przechodniów - podkreślała niedawno Agata Koba, rzeczniczka jasielskiego magistratu.

Przedsięwzięcie miasta, ale realizowane przez ZGDW

Prace, które wymusiły zamknięcie na kilka miesięcy fragmentów ulic Sokoła i Czackiego podjęte zostały przez samorząd Jasła w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. Cały projekt ZGDW, na terenie stolicy powiatu jasielskiego zaowocował również kilkoma innymi przedsięwzięciami - urządzeniem terenu przy winnicy miejskiej i budową dwóch "zielonych przystanków" (przy starostwie i MOSiR) oraz łąki kwietnej przy ul. Szkolnej. Ponadto, zainteresowani jaślanie mogli skorzystać z dofinansowania zakupu zbiorników na deszczówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24