MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jasło ma sztandar, ale nie może go używać. Na zielone światło czeka od dwóch lat

Jakub Hap
Jakub Hap
Władze Jasła od miesięcy wyczekują zgodę na nadanie miejskiego sztandaru. Jednak jak go nie było, tak nie ma.

Decyzja o tym, że miasto nad Wisłoką, Ropą oraz Jasiołką będzie miało swój sztandar zapadła pięć lat temu. Został zaprojektowany i zamówiony za pieniądze osób prywatnych, które założyły Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru Miasta Jasła, radnych miejskich obecnej i poprzedniej kadencji oraz jasielskiego samorządu. Odbiór gotowego sztandaru nastąpił w styczniu 2020 r. Sześć miesięcy później magistrat złożył wniosek do Komisji Heraldycznej (organ doradczy ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. związanych z heraldyką i weksylologią - red.) o wydanie opinii na jego temat.

- W styczniu 2022 r. komisja odpowiedziała, podnosząc zarzut i powołując się na opinię dot. flagi Miasta Jasła z 2005 r., że wizerunek herbu Miasta Jasła powinien być przedmiotem poszerzonych badań heraldycznych, mimo tego opinia dot. flagi, na której widnieje wizerunek herbu była pozytywna, a komisja w swoim stanowisku jedynie zachęcała miasto do przeprowadzenia badań na temat barw i pozostałych elementów herbu

- wyjaśnia Agata Koba, rzecznik jasielskiego ratusza.

Magistrat niezwłocznie, jeszcze w marcu ub. roku obszernym pismem odniósł się do stanowiska komisji i ponownie przesłał jej wniosek do zaopiniowania.

- Do dzisiaj do naszego urzędu nie wpłynęła odpowiedź w tej sprawie, czy to ze strony MSWiA czy Komisji Heraldycznej

- podkreśla Agata Koba.

Sztandar Jasła złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami. Po stronie głównej (awers) widnieje godło Polski, na odwrocie (rewers) umieszczone zostały herb i nazwa miasta, oraz rok nadania mu praw miejskich - 1365. Ratusz zapewnia, że zrealizowany projekt spełnia wszelkie wymagane wytyczne. Po akceptacji Komisji Heraldycznej sztandar ma uświetniać rozmaite jasielskiej uroczystości. Na oficjalne nadanie i zaprezentowanie czeka od wielu miesięcy w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24