17 lat temu powstało w Jaśle przedszkole dla dzieci upośledzonych umysłowo. Kilka lat temu zostało przekształcone w integracyjne. Klasy o takim profilu prowadzi także Gimnazjum nr 2. Problemem jest brak integracyjnej podstawówki. Teraz, dzięki naszej interwencji, ta luka zostanie wypełniona.
Co zrobią radni
Zainteresowanie klasą pierwszą integracyjną jest ogromne. Również ze strony dyrektorów podstawówek, którzy z braku przygotowanych do takiego nauczania pedagogów mają problemy z uczniami upośledzonymi.
- Teraz decyzja będzie zależeć od radnych. Jeśli przychylą się do mojego wniosku, to powstanie coś dobrego - mówi burmistrz Maria Kurowska.
Dwóch pedagogów
Klasy integracyjne liczą 15-20 uczniów, w tym 3-5 niepełnosprawnych. Na każdej lekcji jest dwóch nauczycieli. Jeden realizuje zajęcia według programu, a wspomagający zajmuje się niepełnosprawnymi. Przez trzy lata mają zajęcia na basenie, gdy pozostałe klasy tylko przez pierwszy rok.
- Z niepełnosprawnymi prowadzimy zajęcia z logopedii, terapii, rehabilitacji a także nauczanie indywidualne - wyjaśnia Aneta Koba, szkolny koordynator ds. integracji. - Zdrowemu dziecku dostać się do takiej klasy nie jest łatwo. Trzeba mieć średnią powyżej 4. - Na matematyce siedzę w ławce z niepełnosprawną koleżanką. Czasem jej coś pomagam, dla mnie to przyjemność - mówi Beata Moskal z 2 klasy.
Teraz jest super
- Poziom nauki mamy wysoki, bo nauczyciele mają dla nas więcej czasu - zaznacza Paulina Wanat z 2 klasy.
- Sam chciałem iść do klasy integracyjnej. Miałem problemy w poprzedniej szkole. Teraz jest super - mówi Karol Rąpała z 1 klasy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?