Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasło zatrudniło sokolnika. Patroluje miejski park

Marek Dybaś
Sokolnik Adrian Karasiewicz za pomocą m.in. jastrzębia harrisa o imieniu Indygo przez 45 dni odstrasza gawrony w jasielskim parku.
Sokolnik Adrian Karasiewicz za pomocą m.in. jastrzębia harrisa o imieniu Indygo przez 45 dni odstrasza gawrony w jasielskim parku. Marek Dybaś
Miasto zatrudniło sokolnika z Bielska-Białej. Od kilku dni od świtu do zmierzchu razem z wytresowanym jastrzębiem i rarogiem patroluje miejski park.

Władze Jasła od lat próbują przepędzić z miejskiego parku ptaki, które swymi odchodami zanieczyszczają ławki i spacerowiczów. Jednak strącanie gniazd czy montowanie urządzeń emitujących odgłosy ptaków drapieżnych okazało się nieskuteczne. Ptaki wracały i zakładały gniazda.

- Chcemy skłonić gawrony do wybrania innego terenu na miejsce lęgowe, w którym ich bytowanie nie byłoby uciążliwe dla mieszkańców. - tłumaczy Joanna Pawelec, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska w UMJ. - Zasadniczą trudnością w ograniczaniu populacji gawrona w parku jest objęcie tego gatunku częściową ochroną

W tym roku władze Jasła postawiły na tradycyjne metody. Zatrudnili sokolnika. Adrian Karasiewicz z Bielska - Białej w branży jest od sześciu lat i jak twierdzi nigdy nie miał reklamacji.

Przyjechał do Jasła z samicą raroga o imieniu Meridiana i jastrzębiem harrisa o imieniu Indygo. Jego praca polega na codziennym patrolowaniu terenu parku, od świtu do zmierzchu, przez 45 dni. Za dzień pracy dostaje 500 zł brutto.

- Gdy pojawiają się gawrony puszczam jastrzębia lub raroga i jest jak w naturze. Gawrony przestraszone widokiem wroga po prostu odlatują - śmieje się pan Adrian.

Już pierwszy dzień pracy sokolnika ze swoimi skrzydlatymi pomocnikami przyniósł oczekiwane rezultaty. Park miejski w czwartek zamienił się w ciche, czyste miejsce. Przynajmniej jest tak przez dzień. Nocą ptaki, jak na razie jeszcze tu wracają.

Zastosowanie nowej, do tej pory niewykorzystanej w Jaśle metody, jest możliwe dzięki uzyskaniu zgody
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

- Pozytywne wyniki ograniczenia populacji gawronów w parkach z użyciem tej metody osiągnęło już kilka miast w Polsce - podkreśla Joanna Pawelec.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24