Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jawory z Podkarpacia osiągają zawrotne ceny

Ewa Gorczyca
RDLP Krosno
Jawory z podkarpackich lasów są cenionym surowcem, m.in. na instrumenty muzyczne. Na przetargach osiągają rekordowe ceny.

Na tegorocznym przetargu na cenne gatunki drewna najwyższą cenę - 9,5 tys. złotych za metr sześcienny osiągnął jawor rezonansowy (czyli charakteryzujący się właściwościami wzmacniającymi dźwięk, co ma zastosowanie w produkcji instrumentów muzycznych) z leśnictwa Olszany. Został pozyskany podczas cięć odsłaniających młodniki bukowo-jaworowe.

- Był dość niski, „siedział” w drugim piętrze drzewostanu, miał mocno rozbudowaną koronę a pień krzywy - mówi leśniczy Franciszek Kostka. - Na pierwszy rzut oka jego drewno niczym się nie wyróżniało, poza tęgą krzywizną odziomkową. Dopiero odsłonięcie fragmentu tzw. pobocznicy, pokazało, że falistość słojów ciągnie się na kilka metrów od pnia. Wtedy już nie było wątpliwości, że ta kłoda może być atrakcyjna dla kupców.

Leśnictwo Olszany ma bardzo zróżnicowane gatunkowo i zasobne drzewostany. Sporo w nich jaworów, które leśniczy z 35 stażem darzy wielkim sentymentem. Wiele okazów sam wyhodował.

To właśnie z leśnictwa Olszany (Nadleśnictwo Krasiczyn) pochodziła najdroższa kłoda jaworowa w historii polskiego leśnictwa. Została wystawiona w przetargu w 2006 roku.

- Przy masie 2,09 metra sześciennego jawor ten nie osiągnął najwyższej ceny jednostkowej, ale łączna jego wartość sięgnęła 49 tys. złotych - wspomina Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - Nigdzie dotąd nie sprzedano jednej kłody za takie pieniądze.

Wciąż niepobity zostaje rekord cenowy na drewno, który padł podczas tej samej submisji. Za kłodę jaworu niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złote za metr sześcienny. Kłodę tę pozyskano w Paśmie Chwaniowskim w Nadleśnictwie Bircza.

- Podczas zabiegów hodowlanych w drzewostanie, leśniczy wyznaczył do ścinki typowy „rozpieracz” jaworowy, ocieniający kępę młodnika jodłowego - opowiada Marszałek. - Podczas ścinki zauważono, że drewno ma falisty układ słojów, więc, mimo że krótkie, może znaleźć nabywcę. Jak się później okazało kłoda o wymiarach 2,9 metra na 68 cm i masie 1,05 metra sześciennego osiągnęła zawrotną cenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24