Jazda ekologiczna? To się opłaca!

Materiał informacyjny WEBFLEET

Wpływ transportu na środowisko

We współczesnym świecie coraz częściej podkreśla się rolę ekologii. Zarówno w obrębie drobnych zmian, jak i globalnych rozwiązań. Ze względu na wysoką szkodliwość spalin samochodowych, firmy transportowe poszukują nowych sposobów prowadzących do ograniczenia ich emisji. Jedną z najpowszechniejszych jest eco driving. Jego podstawą są szczegółowe dane na temat stylu jazdy kierowcy oraz spalania. System WEBFLEET od Webfleet Solutions pozwala gromadzić informacje, które mogą posłużyć do poprawy stylu jazdy poszczególnych kierowców.

Środowisko naturalne ulega coraz szybszej degradacji. Dużą rolę w tym procesie odgrywa działalność człowieka. W Polsce transport generuje aż 12% emisji gazów cieplarnianych. Ma to negatywny wpływ na jakość życia mieszkańców.

Co więcej, spaliny samochodowe uznawane są za znacznie bardziej szkodliwe niż zanieczyszczenia generowane przez sektor przemysłowy. Spowodowane jest to w dużej mierze tym, że spaliny samochodowe zawierają wiele szkodliwych substancji i utrzymują się na niskiej wysokości. Tym samym są wdychane podczas poruszania się pieszo.

Jakość powietrza na terenach miejskich jest w Polsce niższej jakości niż w krajach Europy Zachodniej, w dużej mierze ze względu na jakość samochodów poruszających się po naszych ulicach. Auta w złym stanie technicznym lat generują więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne pojazdy. Ogólnokrajowe oraz międzynarodowe rozwiązania mające na celu zmniejszenia emisji spalin są wdrażane dopiero od niedawna, lecz widać wzrost zainteresowania ekologicznym transportem.

Jak wdrożyć ekologiczne rozwiązania?

Aby nowoczesny transport stał się przyjazny środowisku, warto wdrożyć technologie usprawniające. Szczególnie istotne jest, aby dostawy zostały dokładnie zaplanowane, dzięki czemu firma ogranicza liczbę pustych przebiegów. Zmianą wpływającą na zmniejszenie emisji spalin jest również sukcesywne unowocześnianie floty transportowej. Dzięki ekologicznym silnikom i sprawnym samochodom emisja spalin zostaje ograniczona.

Rzadko wspominanym aspektem, a również kluczowym jest hałas generowany przez uszkodzone samochody. Wpływa on negatywnie na jakość życia ludzi oraz zwierząt, a dodatkowo negatywnie oddziałuje na nawierzchnię dróg.

Żeby przyspieszyć wdrażanie zasad ekologicznej jazdy warto sięgnąć po nowoczesne technologie, tj. system WEBFLEET. Platforma gromadzi i przekazuje informacje na temat stylu jazdy poszczególnych kierowców. Tym samym pozwala im zoptymalizować niektóre procesy, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i ogranicza nadmierną eksploatację pojazdów. System umożliwia również planowanie przeglądów technicznych pojazdów, dzięki czemu ryzyko wystąpienia awarii jest zdecydowanie mniejsze.
Oprócz rozwiązań proekologicznych system oferuje też funkcje niezbędne w każdej firmie transportowej, tj. lokalizacja pojazdów floty za pomocą monitoringu GPS, mapy aktualizowane w czasie rzeczywistym czy możliwość szybkiego nawiązania kontaktu z kierowcą.

Czy to się opłaca?

Jazda ekologiczna to nie tylko działanie na rzecz środowiska. Przynosi również korzyści samej organizacji. Płynna, świadoma jazda ogranicza emisję spalin, generuje mniejsze koszty oraz zwiększa efektywność podczas realizowania zleceń. Z analiz firm stosujących rozwiązania cyfrowe do poprawy stylu jazdy wynika, że wdrożenie zasad eco drivingu potrafi zmniejszyć koszty eksploatacyjne nawet o 20% w skali roku.

Dodaj ogłoszenie