Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jechać, czy nie jechać

MAREK JAKUBOWICZ
Planując wakacyjną podróż warto zapoznać się z historią, religią, kulturą, prawem i zwyczajami w danym kraju. Wtedy ustrzeżemy się przykrych niespodzianek, i nie wpadniemy w tarapaty, grzesząc ignorancją.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza wyjazd do Afganistanu. Natomiast podróż do Algierii możemy podjąć na własne ryzyko. W ciągu 24 godzin od przybycia należy dopełnić formalności meldunkowych. Od turystów zmotoryzowanych wymaga się międzynarodowego prawa jazdy. Polskie ubezpieczenia nie są uznawane, ale ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Zaleca się picie wody mineralnej butelkowanej i

spożywania owoców i warzyw umytych.

Wodę z kranu można pić jedynie po przegotowaniu. Służba zdrowia jest na niskim poziomie, a dzień pobytu cudzoziemca w szpitalu kosztuje ok. 80 euro.
W ostatnich dwóch latach nie rejestrowano aktów terroryzmu wobec cudzoziemców. Aglomeracje są bezpieczne i zagrożenie zamachami bombowymi w miejscach publicznych znacznie zmalało. W dużych miastach należy jednak, szczególnie po zmierzchu, unikać ubogich, oddalonych od centrum dzielnic.
Sytuacja wewnętrzna jest na tyle stabilna, że można polecić turystom, zwłaszcza grupom zorganizowanym, pobyty w dużych miastach (Algier, Konstantyna, Annaba, Oran) oraz w miejscowościach nadmorskich - hotele są tam przygotowane na przyjmowanie gości z Europy. Bardzo bezpieczne jest południe Algierii. W Tammanrasset działa wiele biur podróży, które oferują wycieczki po kamiennej pustyni w Parku Narodowym Tassili i Hoggar.
Ze względu na utrzymujące się jeszcze na prowincji zagrożenie terroryzmem wobec ludności cywilnej nie zaleca się podróżowania indywidualnego. Istnieje niebezpieczeństwo natknięcia się na fałszywe blokady dróg, organizowane przez bandy terrorystów przebranych za policję lub wojsko. Ponadto warto wiedzieć, że część środkowej i południowej Algierii to tereny wojskowe oraz pola naftowe, na które cudzoziemcom wstęp jest zabroniony .
Nie ma specjalnych restrykcji celnych, ale w okresie ramadanu istnieje całkowity zakaz wwozu alkoholu - poza nim na ogół do 1 litra. Wysokie kary obowiązują za wwóz lub posiadanie narkotyków.

Algieria jest krajem muzułmańskim,

a zatem obowiązują w nim prawa i zasady islamu. Nie należy przebywać w miejscach publicznych w stroju plażowym, a także w krótkich spodenkach i spódniczkach mini. Nie wolno wchodzić do świątyń bez respektowania zasad odpowiedniego stroju i zachowania. Najlepiej uprzednio uzyskać zezwolenie na zwiedzanie. W okresie ramadanu, od świtu do zmierzchu, jedzenie, picie i palenie tytoniu w miejscach publicznych może być potraktowane jako prowokacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24