Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden czy dwa dyplomy - ile kierunków wybrać

Opr. ala
www.sxc.hu
Radzi SYLWIA KOCISZEWSKA, kierownik Centrum Pracy i Kariery w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Uważam, że maturzyści powinni skoncentrować się na tym etapie na wyborze jednego kierunku w wiarygodnej i uznanej uczelni. Dlaczego? Moment wyboru studiów jest wyjątkowy, gdyż często jest to pierwszy raz, gdy młodemu człowiekowi pozwala się samodzielnie i w pełni świadomie zadecydować, czy chce się uczyć dalej i jak ma wyglądać jego dalsza edukacja. Wielu maturzystów odczuwa wtedy wielki stres, wierząc, że decyzja o wyborze rodzaju studiów musi być nieomylna.

Maturzyści często czują się zagubieni i mocno osamotnieni w momencie podejmowania decyzji o wyborze studiów, gdyż w Polsce nie ma rozwiniętych programów dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, które pomagałyby planować edukację i karierę. Dostęp do tego typu wsparcia jest mocno ograniczony, a w otoczeniu maturzysty nie zawsze są osoby, które potrafią doradzić. Stres jest potęgowany także wiarą, że wybór studiów to ostatni etap ich edukacji.

Możesz zmienić kierunek

Powyższe przekonania są mylne i zbytnio generalizujące, nie tylko dlatego, że na całym świecie uznano fakt, że człowiek ma potrzebę aktywności i uczenia się przez całe życie.

Warto pamiętać, że czas studiów to okres intensywnego rozwoju osobistego, poszerzania perspektywy widzenia świata, spotykania inspirujących ludzi, pojawiania się nowych możliwości zdobywania wiedzy i doświadczeń. To zwykle wprowadza duże zmiany w zainteresowaniach, sposobie myślenia, aspiracjach czy stylu życia młodych ludzi.

Nowe doświadczenia prowadzą do przewartościowania dotychczasowych decyzji i planów, a mgliste wyobrażenia o tym, kim chcę być i czym chcę się profesjonalnie zajmować, krystalizują się. Wtedy jest dobry moment na zweryfikowanie swojego dotychczasowego wyboru i ewentualne podjęcie kolejnej decyzji edukacyjnej.

Nie spiesz się

Jeżeli chodzi o wybór drugiego czy kolejnego kierunku, warto dać sobie czas na podjęcie tej decyzji i nie spieszyć się zbytnio z wyborem dziedziny czy rodzaju dyplomu. Obserwuję, że tę decyzję często podejmują studenci wyższych lat studiów i absolwenci oraz ci, którzy są już aktywni zawodowo. Zwykle osoby te już konkretnie wiedzą, czego i dlaczego chcą się nauczyć, o jaką wiedzę i umiejętności chcą uzupełnić swoje dotychczasowe wykształcenie, a drugi czy kolejny dyplom to rodzaj inwestycji w osiągnięcie konkretnego celu czy statusu zawodowego.

Często wybierają dziedziny ze sobą powiązane, rozszerzające lub pogłębiające ich kompetencje, lub całkowicie nowe, co otwiera przed nimi dodatkowe możliwości. Tak się dzieje, gdy na przykład dyplom uczelni psychologicznej czy nauk społecznych jest uzupełniany dyplomem uczelni ekonomicznej lub na odwrót.

Mówiąc o dyplomie, warto pamiętać, że dalsze kształcenie to nie tylko studia licencjackie czy magisterskie. To także wiele kursów i szkoleń specjalistycznych, dających konkretne uprawnienia w danym zawodzie, ale przede wszystkim studia podyplomowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24