Jedno pytanie do...Prof. dr hab. TOMASZA STRZEMBOSZA...

  Jedno pytanie do...Prof. dr hab. TOMASZA STRZEMBOSZA z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego:

  MN

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  TOMASZ STRZEMBOSZ

  TOMASZ STRZEMBOSZ ©DARIUSZ DELMANOWICZ

  TOMASZ STRZEMBOSZ

  TOMASZ STRZEMBOSZ ©DARIUSZ DELMANOWICZ

  Przemyśl, który był częściowo okupowany przez Niemców, częściowo przez Związek Sowiecki to jedno z polskich miast, które poniosły bardzo duże straty. Po ataku 17 września 1939 r. miasto znalazło się w sytuacji szczególnej jako teren graniczny, na którym skupiały się siły obu stron. Społeczeństwo polskie i tu, i tam podjęło próbę walki, przede wszystkim poprzez działalność konspiracyjną. San, podobnie jak Bug, dzielił Polaków aż do końca okupacji sowieckiej.

  Na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, 18 i 19 września, odbywa się konferencja naukowa "Okupacja sowiecka ziem polskich w latach 1939-1941", którą przygotował rzeszowski Oddział IPN. Honorowym gościem przemyskiej konferencji jest ks. Zdzisław Peszkowski Wiosną 1940 r. cudem uniknął śmierci w Katyniu.  Przez kilkadziesiąt lat nie ujawniano, że Polska miała dwóch okupantów, że 52 proc. ziem polskich zostało zajęte przez Armię Czerwoną i włączone do Związku Sowieckiego. To nie były Kresy Wschodnie - jak to się często u nas mówi.

  To była połowa Polski.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo