MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy na wakacje

Opr. Bartosz Gubernat
Wybierając się na zagraniczne wojaże warto znać przepisy obowiązujące w odwiedzanych krajach. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek.
Wybierając się na zagraniczne wojaże warto znać przepisy obowiązujące w odwiedzanych krajach. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek. Fot. Archiwum
Poradnik Nowin - co musisz wiedzieć wyjeżdżając za granicę samochodem.

Przepisy ruchu drogowego u naszych sąsiadów są podobne do obowiązujących w naszym kraju. Są jednakże pewne różnice. Szczególnie w przypadku obowiązkowego wyposażenia samochodu.

We wszystkich sąsiadujących z Polska krajach, oraz w większości państw Europy, obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest trójkąt bezpieczeństwa, odblaskowa kamizelka oraz apteczka bezpieczeństwa. Szczególnie wyposażenie tej ostatniej jest rygorystycznie kontrolowane w Austrii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.

W wyposażeniu apteczki (najlepiej w formie hermetycznie zamykanego pudełka) przede wszystkim winny się znajdować:
* gotowe opatrunki w różnych rozmiarach (co najmniej po 1 szt. w każdym rozmiarze),
*6 szt. okładów na rany 10x10 cm
* bandaże muślinowe, elastyczne (co najmniej 3 szt. o różnej długości)
- trójkątne ręczniki, białe - do mocowania itd. (zalecane 4 szt.)
* 1 ręcznik opatrunkowy, metalizowany, 40x60 cm, wykorzystywany przy rozległych poparzeniach/ranach

* 3 plastry z opatrunkami, 10x6 cm
* 1 plaster na szpulce 5 mx2,5 cm służący do mocowania okładów
*1 folia ratunkowa, srebrna lub złota - zapewniająca ochronę przed zimnem i utrzymująca ciepło (szok)
*1 nożyczki nadające się również do przecinania pasów
* 1 ręcznik do sztucznego oddychania - w celu ratowania metodą usta-usta
* 6 rękawiczek gumowych
*1 instrukcja postępowania w przypadkach pierwszej pomocy (z przewagą grafiki nad tekstem)
* wykaz telefonicznych numerów alarmowych

CZECHY

Dozwolona maksymalna prędkość dla samochodów osobowych i busów o masie do 3,5 t to w terenie zabudowanym 50 km/h, poza miastem 90 km/h, na autostradach 130 km/h (o ile znaki nie pokazują inaczej). Samochód ciągnący przyczepę na autostradzie nie może jechać szybciej niż 80 km/h.

Z kolei na drogach szybkiego ruchu nie wolno jeździć wolniej niż 50 km/h. Motocyklistom nie wolno rozwijać prędkości większej niż 90 km/h (na wszystkich rodzajach dróg). Zarówno kierowca jak i pasażer motocykla obowiązkowo muszą mieć na głowie kask. We krwi nie można mieć ani śladu alkoholu. Zawsze trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa. Dzieci do 12 roku życia i osoby o wzroście poniżej 150 cm nie mogą jeździć na przednim siedzeniu.

SŁOWACJA

Nie trzeba mieć tutaj międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli podróżujemy samochodem zarejestrowanym na inną osobę, należy mieć pozwolenie, podpisane przez właściciela i potwierdzone przez Polski Związek Motorowy.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą (oprócz wspomnianego trójkąta ostrzegawczego i apteczki), zapasowy zestaw żarówek, naklejka z symbolem państwa oraz odblaskowa kamizelka.

Dozwolona prędkość maksymalna dla samochodów osobowych wynosi w terenie zabudowanym 60 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, a na drogach szybkiego ruchu 100 km/h. Na autostradach nie wolno jeździć szybciej niż 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to podobnie jak w Czechach 0. W razie awarii samochodu, można wezwać pogotowie techniczne słowackiego automobilklubu (ÚAMK cestná služba). Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu grozi mandat do 15000 koron, zatrzymanie prawa jazdy i w skrajnych przypadkach rok więzienia. Ceny mandatów za wykroczenia drogowe wynoszą od 200 koron wzwyż (np. za przekroczenie prędkości zapłacimy od 1000 koron w górę).

NIEMCY

Pod warunkiem, że władze lokalne nie wprowadziły innych ograniczeń, w terenie zabudowanym nie przekraczamy 50 km/h. W terenie niezabudowanym maksymalna, dozwolona prędkość to 100 km/h na zwykłych drogach i 130 km/h na dwupasmówkach, drogach szybkiego ruchu.

Na autostradzie nie ma ograniczenia prędkości, ale zalecana maksymalna prędkość to 130 km/godz. Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa obowiązuje wszystkich pasażerów i kierowcę. Dzieci poniżej 12 lat nie wolno wozić z przodu. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy jest wynosi w Niemczech 0,5 promila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24