- Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wysłała w styczniu pismo do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, w którym wyraziła zgodę na przeniesienie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej z pl. Ofiar Getta na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, jednocześnie poprosiła prezydenta o konsultacje w sprawie jego umiejscowienia na terenie cmentarza – informuje Nowiny rzecznik wojewody Michał Mielniczuk.
Prezydent Konrad Fijołek poinformował na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa, że czeka na decyzję IPN-u w sprawie pokrycia kosztów przeniesienia pomnika na cmentarz. W ubiegłym roku IPN zadeklarował swoją współpracę w sprawie demontażu pomnika i realizacji nowego upamiętnienia na pl. Ofiar Getta.
Do usunięcia z przestrzeni Rzeszowa pomnika gloryfikującego Armię Czerwoną zobowiązuje prezydenta miasta ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej.
Jak czytamy na stronie IPN, rzeszowski pomnik został odsłonięty 6 listopada 1951 r., osiem miesięcy po zamordowaniu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z płk. Łukaszem Cieplińskim na czele.
O ideologicznej wymowie monumentu mówią widniejące na cokole płaskorzeźby, m.in. portret radzieckiego gen. Koniewa i gen. Świerczewskiego i dwie postaci składające na sztandarze wspólną przysięgę wierności i w ten sposób symbolizujące pakt przyjaźni polsko - radzieckiej.
Pierwszym krokiem do powstania pomnika było zawiązanie komitetu budowy. W protokole z posiedzenia tego komitetu z 26 V 1948 r. czytamy m.in.: „Wdzięczność nasza za czyn ten trwa i trwać będzie i okazywać się będzie w przyjaźni obu narodów. Na cześć bohaterskiej Armii Radzieckiej, wyswobodzicielki Polski, stanęły we wszystkich już wojewódzkich i mniejszych miastach pomniki, Rzeszów jest jedynym miastem, nie mającym jeszcze takiego pomnika”.
Owszem, w 1944 r. Armia Czerwona wyparła wojska niemieckie z okupowanej Polski, jednocześnie rozpoczęła represje wymierzone w patriotów. Od sierpnia 1944 do stycznia 1945 r. z obszaru Podokręgu AK Rzeszów wywieziono do łagrów około 2,5 tys. żołnierzy AK i innych formacji, a także ziemian i działaczy społecznych. 16 października 1944 r. do Rzeszowa przybył tysiącstuosobowy oddział NKWD, którego zadaniem było zwalczanie podziemia. W 1945 r. w całym kraju stacjonowało ponad 30 tys. żołnierzy NKWD. Na Rzeszowszczyźnie działały obozy filtracyjne NKWD. Żołnierze sowieccy dopuszczali się na cywilach wielu ekscesów, Sowieci rozgrabili też polski majątek narodowy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót